«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Zimbabve, Enflasyonu Kontrol Etmek İçin Altın Sikke Çıkaracak. Neden BTC Kullanmıyorlar?

Zimbabve, Enflasyonu Kontrol Etmek İçin Altın Sikke Çıkaracak. Neden BTC Kullanmıyorlar?

Zimbabve-Enflasyonu-Kontrol-Etmek-Icin-Altin-Sikke-Cikaracak-Neden-BTC.png

Dünyanın çoğu gibi, Zimbabve’nin ekonomisi darmadağın. Yine de bir altın para çözüm mü? Sadece olabilir. Ülkenin merkez bankası, adını Victoria Şelalelerinden alan “Mosi-oa-tunya” madeni parasını duyurdu. Bu, Zimbabve’nin korkunç bir duruma tepkisi. Binaen Reuters’e“Haziran ayında neredeyse %192’ye ulaşan yıllık enflasyon, Başkan Emmerson Mnangagwa’nın ekonomiyi canlandırma girişimine gölge düşürdü.”

Zimbabve hükümeti son derece sıra dışı bir hamleyle hem enflasyona karşı bir önlem hem de çok talep gören bir ürün yarattı. Yarattıkları bir soruna bir çözüm, elbette, ama yine de. “Mosi-oa-tunya” madeni para işe yarayabilir. Makale, “Altın sikke bir ons altın içerecek ve Fidelity Gold Refinery, Aurex ve yerel bankalar tarafından satılacak” dedi.

Bir altın para bitcoin değildir, ancak kesinlikle analog insanlar için bir çözüm sağlar. Şu anda bitcoin kullanmak için gerekli teknolojiye herkes erişemiyor. Yine de herkes enflasyona karşı korunmayı hak ediyor. Ve ulaşmak kolaysa, daha iyi. Reuters’in Zimbabve raporuna dönelim:

“Merkez bankası başkanı John Mangudya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, madeni paraların 25 Temmuz’dan itibaren yerel para birimi, ABD doları ve diğer yabancı para birimlerinde geçerli uluslararası altın fiyatı ve üretim maliyetine dayalı bir fiyattan satışa sunulacağını söyledi. ”

Tabii ki, bu cevapsız dev bir soruya yol açar,

Neden Bitcoin Kullanmıyorsunuz, Zimbabve?

Yaklaşık 8 ay önce, Zimbabve’nin yasal ihale olarak Bitcoin’i benimseyen ikinci ülke olabileceğine dair söylentiler dolaştı. düşünüldüğünde bu büyük bir adımdı. Zimbabve her türlü kripto parayı yasakladı sadece dört yıl önce “halkı korumak” için. Ancak, yeni bir Maliye Bakanı’nın bir hükümet oluşturduğunu düşünmek daha mantıklıydı. hükümet kripto para birimi konuyu aynı anda incelemek.

Daima hazır, HaberlerBTC bildirildi yasal ihale söylentisi olarak bitcoin hakkında:

“Artık birçok vatandaş kripto talep ettiğinden, hükümet bu seçeneği ciddiye alıyor. Bu bilgiyi yerel haber kanallarından biri aracılığıyla açıkladılar.

Haber ayrıca, ülkenin Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kullanmayı tartıştığını da açıkladı – Perm Sec Brig. Albay Charles Wekwete bu bilgiyi doğruladı. Ayrıca blok zincirinin hem olumlu hem de olumsuz şeyler sunduğunu açıkladı.”

Görünen o ki, Zimbabwe henüz hiperbitcoinizasyona hazır değildi. Ancak, Reuters hikayesi liderliği gömdü. Makalenin satırları arasında gerçek hikaye gizliydi.

07/06/2022 BTCUSD fiyat tablosu - TradingView

BTC price chart for 07/06/2022 on Kraken | Source: BTC/USD on TradingView.com

Yasal İhale Olarak ABD Doları?

Çalıların etrafında dövmeyelim. Altın paralar havalı, ancak beş yıllık bir dolar koşusu asıl ilginç kısım.

“Geçen hafta Zimbabwe, politika faizini iki katından fazla artırarak %80’den %200’e çıkardı ve güveni artırmak için önümüzdeki beş yıl için ABD dolarını yasal ihale haline getirme planlarını özetledi.”

Reuters, Zimbabve’nin ekonomik tarihi hakkında güncel bilgi sahibi olmayanlar için uçurumdan notlar sunuyor:

“Zimbabwe, 2009 yılında enflasyonun harap ettiği dolarını terk etti ve bunun yerine çoğunlukla ABD doları olmak üzere yabancı para birimlerini kullanmayı seçti. Hükümet 2019’da yerel para birimini yeniden uygulamaya koydu, ancak yeniden hızla değer kaybetti.”

Yani ülke ABD dolarına yabancı değil ve yerel para birimini yeniden kaybetmek üzere. El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi yerel para birimi olmayan bir ülke. Bu, Zimbabwe’yi yolun aşağısında bitcoin’in benimsenmesi için ana aday yapıyor. Acelesi yok. Bunun “Mosi-oa-tunya” madeni para haberlerine tepki olup olmadığı belli değil, ancak Binance CEO’su CZ son zamanlarda tweetlendi, “Afrika kripto benimsemeye hazır. %10-20 bankada. Finansal erişim ve katılıma ihtiyacınız var. Blockchain bunu bir akıllı telefonla sağlıyor.”

Featured Image by Tim C. Gundert from Pixabay | Charts by TradingView

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *