«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Yükselen Bitcoin Açık Faiz Düzeyleri, Piyasayı Savunmasız Bir Duruma Getiriyor

Yükselen Bitcoin Açık Faiz Düzeyleri, Piyasayı Savunmasız Bir Duruma Getiriyor

Bitcoin şimdi birçok kez 23.000 doların üzerinde toparlandı, ancak dijital varlık tehlikeli bir konumda kalmaya devam ediyor. Bunun nedeni, toparlanmanın tek başına boğa eğiliminin devam edeceğini garanti edememiş olmasıdır. Aksine, son zamanlarda yatırımcıları rahatsız eden kısa süreli alım ve satım baskıları düşüyor. Bitcoin açık faizi de bu gerçeği yansıtıyor ve Bitcoin’in pozisyonunu kaybetmesinin ne kadar kolay olacağını gösteriyor.

Bitcoin Açık Faizi Artıyor

Geçen hafta, bitcoin açık faizi yükselişte. Bir önceki hafta 300 binin üzerine çıktıktan sonra, pazarın bu bölümünde durmak yoktu. Bununla birlikte, mevcut bitcoin yükseliş trendi hakkında daha fazla özelliğe de işaret etti.

İlgili Okuma | Neden Cardano (ADA) Boğa Koşusunda 1 Dolara Çıkabilir?

Birincisi, yükselen bitcoin cinsinden açık ilgi, kripto pazarında çok yüksek kaldıraç olduğunu gösteriyor. Herhangi bir piyasada olduğu gibi, bu kadar yüksek kaldıraca sahip olmak, dijital varlığın değerini her zaman tehlikeli bir konuma getirir. Kısa bir sıkma veya uzun bir sıkma ile sonuçlanacak şekilde sallanabilir. Durum ne olursa olsun, sonuçlar genellikle aynıdır; her iki yönde de gidecek önemli fiyat dalgalanmaları var.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC recovers above $23,000 | Source: BTCUSD on TradingView.com

Bitcoin’in mevcut hareketiyle, uzun bir sıkışmanın sonu olması daha olasıdır. Bu muhtemelen fiyatın geri düştüğünü görecek ve 20.000 dolara dokunacaktır. Ancak kısa bir sıkışıklıkta bitme şansı varsa, bitcoin fiyatı 25.000 doları tekrar ziyaret edebilir.

Fonlama Oranları Düşüyor

Geçen hafta, fonlama oranları nötr seviyelere geri döndüğünde, piyasa sürekli tüccarlar adına çok ihtiyaç duyulan bir yükseliş hissi görmüştü. Fonlama oranlarının nötrün altında sallanarak haftalar geçirdiği göz önüne alındığında, bu, kısa da olsa hoş bir değişiklikti.

Bitcoin fonlama oranları tekrar negatife dönmeye başladığından, pozitif toparlanmanın sadece bir hafta sürecek gibi görünüyor. Nötrden aşağı doğru düz bir düşüş gösteriyor ve bu da tüccarların daha dikkatli işlemlere döndüklerini gösteriyor.

Bitcoin fonlama oranları

Funding rates fall below neutral | Source: Arcane Research

İlginç bir şekilde, fonlama oranlarındaki düşüşe rağmen, hala daha düşük seviyelerde kalmaya devam etmeleri gerçeğidir. Sürekli olarak nötrün altında kalan fonlama oranları ile karakterize edilen Haziran ayına kıyasla daha iyi beklentiler gösteriyor.

İlgili Okuma | Ethereum Balonları Akarken, Boğa Duygusu Kurumsal Yatırımcılara Yayılıyor

Bunun gösterdiği şey, bitcoin tüccarlarının daha dikkatli olmalarına rağmen, dijital varlığı tamamen silmedikleridir. Piyasa duyarlılığındaki bu gelişme, bitcoin’in son toparlanmasında kendini gösterdi. Ancak bunun devam etmesi için fonlama oranlarının buradan tersine çevrilmesi gerekecek.

Featured image from GoBankingRates, charts from Arcane Research and TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *