«
  1. Anasayfa
  2. Ethereum
  3. Vitalik Buterin TIME Dergisine Kapak Oldu

Vitalik Buterin TIME Dergisine Kapak Oldu

2299281_360x203

Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin TIME Dergisine kapak oldu. ABD merkezli haftalık haber dergisi, Vitalik Buterin ve Ethereum ile ilgili hazırladığı dosyada çarpıcı mesajlara yer verdi.

“Ethereum’un Arkasındaki Adam Kriptonun Geleceği Hakkında Endişeli” başlığıyla çıkan kapak dosyasında TIME dergisi, Buterin’in görüşlerini açtı. “Kriptodaki en etkili kişi” olarak Vitalik Buterin’i selamlayan dergi, Denver’daki ETHDenver etkinliğini konu aldı. Görkemli geçen etkinlikten, “Buterin Denver’a parti yapmak için gelmedi. İçki içmez veya özellikle kalabalıktan hoşlanmaz. 28 yaşındaki Ethereum yaratıcısı için kutlayacak çok şey yok. Dokuz yıl önce Buterin, Ethereum‘u, para biriminin ötesindeki her türlü kullanım için Bitcoin’in altında yatan blok zinciri teknolojisinden yararlanmanın bir yolu olarak hayal etti.” sözleriyle bahsedildi.

Vitalik Buterin TIME İçin Gelecekle İlgili Görüşlerini Paylaştı

Dosyada Bitcoin‘den sonra ikinci en büyük kripto para birimi haline gelen Ethereum’un serüvenine de yer verildi. Ethereum başta olmak üzere ve kripto teknolojisi için dergide “Visa‘ya rakip olan trilyon dolarlık bir ekosisteme güç verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Makalede ilgili kısım şöyle:

“Ethereum, dünya çapında banka hesabı olmayan binlerce insanı finansal sistemlere soktu, sermayenin sınır ötesi serbest akışına izin verdi ve girişimcilere ödeme sistemlerinden tahmin pazarlarına, dijital takas toplantılarından tıbbi araştırmaya kadar her türlü yeni ürünü inşa etmeleri için altyapı sağladı.”

Öte yandan dergi, kapak dosyasında olumsuz denebilecek görüşlerini de sıraladı. Makaledeki dikkat çeken cümleleri doğrudan alıntılayalım:

“İronik olan şu ki, Buterin’in tüm prestijine rağmen Ethereum’un rotadan sapmasını engelleyemeyebilir. Bunun nedeni, onu yalnızca kendi vizyonuna değil, aynı zamanda kurucularının, yatırımcılarının ve sürekli genişleyen topluluğun iradesine de duyarlı, merkezi olmayan bir platform olarak tasarlamasıdır.”

TIME Makalesi, Buterin’in en büyük altcoin olan Ethereum para biriminin lideri olmadığını da belirtti. Buterin’in “herkesin geleceği üzerinde tek taraflı güce sahip olması gerektiği fikrini temelden reddettiğinin” de altı çizildi.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *