«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Uzun Vadeli Tutucu SOPR Yükselirken Bitcoin Satış Baskısı Devam Ediyor

Uzun Vadeli Tutucu SOPR Yükselirken Bitcoin Satış Baskısı Devam Ediyor

Uzun-Vadeli-Tutucu-SOPR-Yukselirken-Bitcoin-Satis-Baskisi-Devam-Ediyor.png

Zincir üstü veriler, Bitcoin uzun vadeli sahibi SOPR’nin son zamanlarda ani artışlar gözlemlediğini ve bu kohortun hala satmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bitcoin Uzun Vadeli Sahibi SOPR, Fiyat 30 bin Doları Geçtiğinde Hızlandı

Bir CryptoQuant tarafından belirtildiği gibi İletiuzun vadeli sahipleri de satış yapmak istediğinden, piyasadaki satış baskısı hala yüksek görünüyor.

“Harcanan çıktı kâr oranı”, genel piyasanın şu anda Bitcoin’i kâr veya zararla satıp satmadığını bize söyleyen bir göstergedir.

Metrik, en son hangi fiyatta hareket ettiğini görmek için satılan her bir madeni paranın zincir üzerindeki geçmişini kontrol ederek çalışır. Daha sonra cari fiyatı (yani satış fiyatını) son fiyatla böler.

Bu oranın değeri birden büyük olduğunda, yatırımcıların ortalama olarak şu anda kârlı satış yaptığı anlamına gelir.

Öte yandan, göstergenin birden küçük değerleri, bir bütün olarak Bitcoin pazarının şu anda kayıp gerçekleştirdiğini ima ediyor.

BTC yatırımcılarından oluşan bir kohort, satmadan önce en az 155 gün boyunca madeni paralarını elinde tutan “uzun vadeli tutucu” (LTH) grubudur.

İlgili Okuma | Bitcoin Ayı Sinyali: Balinalar Dampingi Hızlandırıyor

“LTH SOPR” bize özellikle bu gruptan elde edilen kar veya zarar hakkında bilgi verir. İşte bu göstergedeki (EMA 144) geçen ayki eğilimi gösteren bir grafik:

Bitcoin Uzun Vadeli Sahibi SOPR

It seems like the value of the metric has observed some spikes recently | Source: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin uzun vadeli sahibi SOPR (EMA 144) son birkaç günde birkaç ani yükseliş yaşadı.

Biri 13 Mayıs’ta, diğeri 18 Mayıs’ta gerçekleşti. Her iki durumda da fiyat kısa süre önce 30 bin doları geçmişti.

İlgili Okuma | Fonlama Oranları, Bitcoin’in 29.000 Doların Altına Düşmesinin Ardından Yıllık En Düşük Seviyelere Düşüyor

Bu, LTH’lerin fiyat 30 bin doların üzerine çıkar çıkmaz karlarını gerçekleştirmek için mevcut piyasada baskı hissettikleri anlamına geliyor.

Genellikle, Bitcoin uzun vadeli sahipleri, satma olasılığı en düşük olan gruptur. Dolayısıyla, bu gruptan gelen satış baskısı, kripto fiyatı için düşüş eğilimi gösterebilir.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %3 artışla 29.4 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %28 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin Fiyat Tablosu

Looks like the price of the crypto has seen some decline over the past two days | Source: BTCUSD on TradingView

Geçen hafta, Bitcoin çoğunlukla 30 bin dolar civarında konsolide oldu ve işaretin üzerinde herhangi bir zemin elde edemedi. Seviyede satış devam ettiği sürece, kripto gerçek bir iyileşme sağlayamaz.

Featured image from Unsplash.com, charts from TradingView.com, CryptoQuant.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *