«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. UniCredit’in başı dertte: Askıya aldığı madencilik hesabı için astronomik cezaya çarptırıldı

UniCredit’in başı dertte: Askıya aldığı madencilik hesabı için astronomik cezaya çarptırıldı

2259293_720x360.jpg

Bosna-Hersek’teki bir Bitcoin madenciliği şirketi, hesabını haksız yere kapattığı için UniCredit’e karşı dava açtı. İllegal yolla banka tarafından kapatılan hesap, tepkiye neden oldu. Madencilik faaliyeti gösteren şirket ise hakkını hukuki yollardan aradı. Banka devinin ise başı dertte.

İtalyan bankacılık devi UniCredit’ten bir kripto para madenciliği şirketine ait hesapları kapattığı iddiasıyla yaklaşık 144 milyon dolar para cezası ödemesi istendi. Banka, astronomik ödeme ile karşı karşıya kaldı.

UniCredit, sert kayaya çarptı

Bosna-Hersek’in Banja Luka kentindeki bir bölge mahkemesi, kripto madenciliği şirketi Bitminer Factory’nin bir yan kuruluşu tarafından açılan davanın ardından UniCredit’in ülkedeki şubesinin 131 milyon € (144 milyon $) tazminat ödemesine karar verdi. Yerel haber kuruluşu La Repubblica, tarafından haber doğrulandı.

Bitminer Factory’nin yan kuruluşu, UniCredit’i bankanın Banja Luka’daki yerel şubesinde bulunan cari hesaplarını haksız yere kapatmakla suçladı. Kripto madenciliği firmasına göre, kapatma “Bosna-Hersek’te yenilenebilir enerji kullanan kripto para madenciliği sektöründeki başlangıç projeleriyle ilişkili İlk Para Teklifini (ICO) engelledi” şeklinde bir açıklama yaptı.

Dava karara bağlansa da UniCredit itiraz etti

Firma, ülkenin düşük enerji tarifesi nedeniyle Bosna Hersek’te madencilik operasyonları kurdu. Sonrasında UniCredit’te bir banka hesabı açtı. Banka daha önce mayınlı kripto satışından elde edilen karları hesaplarına çekmelerine izin vermişti. Ancak daha sonrasında UniCredit, kripto para birimi işletmelerine ve tedarikçilerine hizmet veremeyeceğini belirterek durdurdu.

Mahkeme, bankanın finansal kuruluşun kripto tabanlı firmalarla iş ilişkisi kurmasını engelleyen herhangi bir yazılı kurala dair kanıt sunamayacağını belirtti. UniCredit bu kararlardan hiç memnun değil ve karara itiraz ettiği bildirildi. Banka, kesin, bağlayıcı veya uygulanabilir olmadığını söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Muhtemel sorumluluk, temyiz mahkemesi tarafından kesin ve bağlayıcı bir ceza verilmesinden önce değil. Yalnızca mevcut tüm usul yollarının kesin sonucu ile belirlenecektir.”

 

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *