«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Ufukta Cardano Vasil Sert Çatal, ADA Tersine Tepki Verecek mi?

Ufukta Cardano Vasil Sert Çatal, ADA Tersine Tepki Verecek mi?

Ufukta-Cardano-Vasil-Sert-Catal-ADA-Tersine-Tepki-Verecek-mi.png

Cardano, piyasadaki genel havayı takip ediyor ve bugünkü işlem seansında hafif bir toparlanma kaydetti. Bitcoin ve daha büyük kripto para birimleri yükseliş momentumunu genişletmeyi başardıysa, ADA bundan faydalanmaya hazır görünüyor.

İlgili Okuma | Bitcoin Uzun Vadeli Sahip Kapitülasyonu Alt Bölgeye Yaklaşıyor, Ancak Henüz Tam Olarak Orada Değil

Yazma sırasında, ADA’nın fiyatı son 24 saatte %2 karla 0,45 dolardan işlem görüyor. Son 7 gün içinde Cardano %6 kayıpla kırmızıda kaldı.

Cardano ADA ADAUSDT
ADA’nın fiyat eğilimleri 4 saatlik grafikte aşağı yönlü. Kaynak: ADAUSDT İşlem Görünümü

Cardano’nun Input-Output Global (IOG) geliştirmesinin arkasındaki şirket başarıyla çatallı ağın test ağı. Vasil yükseltmesinin ana ağda dağıtımında “önemli” bir adım.

Şirket, stakepool operatörlerini, değişim platformlarını ve diğer aktörleri “son test ve entegrasyon süreçlerini başlatmaya” çağırdı. Cardano bundan bir ay sonra Vasil’i ana ağında başlatacak ve 2022 için en önemli kilometre taşlarından birini tamamlayacak.

IOG’ye göre Vasil, Cardano’ya “önemli performans ve yetenek yükseltmeleri” sağlayacak. Ağ, geliştiricilere “daha iyi bir deneyim” sunarak performansını ve verimini artırabilecektir.

Ek olarak, ağ birlikte çalışabilir hale gelecek ve bir ERC20 belirtecini Cardano’ya geçirme görevini kolaylaştıracak bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) gibi yeni işlevlerle birlikte çalışacak. Bu, ağda başlatılacak yeni merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) ve protokoller için kapıyı açabilir. IOG dedi ki:

Vasil yükseltmesi, üstlendiğimiz en iddialı çalışma programıdır. Ve tüm toplum katılıyor. Öncelikli kaygımız, bu yükseltmeyi güvenli ve emniyetli bir şekilde yönetmemizi sağlamaktır.

Yine de, geliştiriciler araçları başlatırken ve kullanıcıların bunlarla etkileşime girmesine izin verirken bu dApp’lerin büyümesi biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, uzun vadeli yükseliş potansiyeli yüz hızında genişliyor. Bu konuda geliştirici Sebastian Guillemot söz konusu:

Bununla ilgili zorluklardan biri, artık protokol düzeyinde desteklenecek olsalar da, bunların etrafındaki araçların oluşturulması biraz zaman alacaktır. Özellikle, cüzdanların belirteçleri işleme biçiminde büyük bir değişiklik gerektirecektir.

Cardano Kurucuları 2022 Önceliklerinde

Ağ, Vasil yükseltmesine ilerlerken, IOG CEO’su Charles Hoskinson, konuştu perde arkasında gerçekleşen çalışmalar hakkında. 2022, benimseme, ölçeklenebilirliği iyileştirme ve dApp ekosistemini genişletmeye adanmış bir yıl oldu.

Bu anlamda Hoskinson, Alonzo Hard Fork da dahil olmak üzere son ağ güncellemelerinin öneminden bahsetti. Cardano’nun mucidine göre sonuçlar zaten somut ve Vasil ile devam edecek:

Yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor: Hızla büyüyen bir dApp ve canlı NFT ekosistemimiz var ve şu anda Cardano üzerine inşa edilen 1000’den fazla proje var (…). Bir kilit anı tanımlamak her zaman zordur, ancak Vasil sert çatalı oldukça önemlidir.

Bu iyileştirmeler hayata geçtiğinde, IOG gözünü yönetime çevirecek. Hoskinson’ın dediği gibi, ağı güncellemeye devam edecekler, ancak “her yılın bir teması var”.

İlgili Okuma | Yeni Bir Haftada Piyasanın Başlangıcı Olarak Bitcoin İçin 19,000 Dolarda Montaj Desteği

Nihayetinde Hoskinson, ağın kullanıcılara gerçek dünya değeri ve kullanım senaryoları sunarak potansiyeline ulaşacağını söyledi. Bu, belirli kullanıcılardan gelen gecikmelerle ilgili eleştirilere rağmen “net” bir yol haritasına sahip olmakla el ele gider:

Cardano’nun kapasitesini ortaya koymak ve uzun vadeli potansiyelini gerçekleştirmek için her zaman tanımlanmış, net bir şekilde belirlenmiş bir yol haritası izledik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *