«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. TÜFE Raporu Yükselen Enflasyonun İpuçları Olarak Bitcoin Kayıyor

TÜFE Raporu Yükselen Enflasyonun İpuçları Olarak Bitcoin Kayıyor

TUFE-Raporu-Yukselen-Enflasyonun-Ipuclari-Olarak-Bitcoin-Kayiyor.png

Tüccarlar hafta sonu için eğilirken, Bitcoin fiyatları Cuma günkü seansı oldukça durgun bir şekilde başlattı.

Avrupa işlem saatlerinde Bitcoin, ABD tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yayınlanmasından önce zayıflama belirtileri göstererek 30.000 dolar civarında hafifçe kaldı.

ABD TÜFE verilerinin enflasyonun düşmediğini göstermesinin ardından Cuma günü Bitcoin fiyatı düştü.

Önerilen Okuma | ETH 1.800 Doların Altında İşlem Yaparken Ethereum Fiyatları 4. Düz Seans İçin Düştü

Bitcoin, TÜFE Raporundan Sonra %1,6 Dakika Düştü

ABD TÜFE, tahminlerin aksine, verilerin gösterdiği gibi geçen ay arttı. BTC, piyasaya sürülmeyi takip eden dakikalarda %1.6 düştü.

BTC fiyatları bu haftaki 30.500 dolarlık direnç seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor ve 29.500 dolarlık destek seviyesine biraz daha yaklaştı.

BTC tüccarları, Mayıs ayındaki satışların BTC/USDT çiftini 26.350$’a kadar düşürmesinin ardından 32.000 ile 28.650$ arasında bir konsolidasyon yaşadı. Sonuç olarak, BTC fiyatı yaklaşık bir aydır bir aralıkta dalgalanarak piyasa katılımcılarının belirsizliğine işaret ediyor.

Geçen Ay TÜFE Yıllık %8,6 Arttı

ABD Çalışma Bakanlığı’na göre, en sık takip edilen enflasyon ölçüsü olan TÜFE, Nisan ayındaki yüzde 8,3’ten Mayıs ayında yıllık yüzde 8,6’ya yükseldi. Piyasa yüzde 8’lik bir okuma bekliyordu.

Source: New York Post

ABD’deki enflasyonist baskılar, Federal Rezerv’i faiz oranlarını daha hızlı artırmaya yönlendirdi ve bu da daha riskli varlıklar için ek kayıplar olduğunu gösteriyor.

Daha geniş kripto para piyasasındaki olumsuz makroekonomik piyasa duyarlılığına ve sistemik tehditlere rağmen, Bitcoin son 30 gün içinde 28.000 ila 31.000 dolar arasında dar bir bantta işlem gördü.

Yükselen faiz oranları, enflasyon ve Rusya’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgali sonucunda tüm finansal sistemi saran ekonomik belirsizliğin yanı sıra, yükselen faiz oranları ve enflasyon da olumsuz piyasa hissiyatına katkıda bulunan başlıca faktörler arasında yer alıyor.

BTC total market cap at $556 billion on the weekend chart | Source: TradingView.com

BTC, ATH’den Neredeyse %65 Düştü

Dünyanın en çok aranan kriptosu, 2017’nin dördüncü çeyreğinde ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 65 düştü.

Son kayıplara rağmen, Bitcoin değerleri, 29.000 doların altında işlem gördükleri bir hafta öncesine göre yaklaşık yüzde 1 daha yüksek.

Bu arada Cumartesi günkü Coingecko grafiği, BTC ticaretini son yedi gün içinde yüzde 1,5 düşüşle 29.271.63 dolardan gösteriyor.

Önerilen Okuma | Dogecoin Piyasa Değeri Geçen Ay 6 Milyar Dolar Düştü – Ayı Baskısı Düşüşü Sürdürecek mi?

Featured image from Currency.com, chart from TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *