«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Tether Peg, Azalan Bitcoin Volatilitesini Nasıl Tahmin Edebilir?

Tether Peg, Azalan Bitcoin Volatilitesini Nasıl Tahmin Edebilir?

Tüm UST fiyaskosu, tüccarların stabilcoinlere karşı piyasada cesaretlendiğini gördü. Bunun sonucu, daha fazla yatırımcının USDT gibi diğer durağan kripto paraların peglerini takip etmesi ve kripto paranın istikrarını bozup bozamayacaklarını görmeye çalışması oldu. Bunun en göze çarpanı, ABD dolarına sabitlenmesine ciddi şekilde meydan okunduğundan en çok muhalefeti gören Tether USD oldu. Bu zorluk, daha fazla oynaklığın gelebileceğini gösteriyor.

Tether Mücadelesi Hızlanıyor

Unutulmaması gereken bir nokta, bunun gibi zorlukların çoğunlukla aşırı piyasa stresi ve tasfiye dönemlerinden kaynaklanmasıdır. UST’nin sabitlenmesinden sonraki geçen haftanın piyasa koşulları böyleydi. Bu, sonuçta 1 dolarlık sabit para söz konusu olduğunda USDT ve USDC gibi stabilcoinlerin fiyatlarında büyük sapmalara yol açar. Bu durumda, USDC piyasada daha iyi tutunduğu için sapmaların çoğu yalnızca USDT’de kaydedildi.

İlgili Okuma | Bitcoin Ardışık Yedi Kırmızı Mumu İşaretledi, Piyasa İçin Korkunç Bir Resim Boyadı

Piyasadaki bazı kişiler tarafından her zaman yüksek inceleme altında çalışan Tether (USDT), UST haberlerinin kırılmasının ardından 1 doların altında işlem görmeye başladı. Stabilcoin bir kez daha sabitlenmesine rağmen, bu boşluk zamanla biraz daha büyüyecek. Bununla birlikte, stablecoin’e eşlik eden inceleme, neden pazarın bariz hedefi olduğunu açıklıyor.

TradingView.com'dan USDT fiyat tablosu

USDT loses dollar peg following UST crash | Source: USDT/USD on TradingView.com

Bu, yanlışlıkla Tether ödemelerine erişimi olan fonlar için bir fırsat yaratmıştı. Bu fonlar, bu hafif sapmadan faydalanmayı başardı ve muhtemelen dijital varlık 1:1 sabit değerine dönene kadar bundan kâr sağladı.

Daha Fazla Oynaklık mı Geliyor?

Perşembe günü, piyasa bir günlük dönemde en yüksek yıllık oynaklık trendlerinden birini gördü. Bu oynaklık, o zamandan beri bu oynaklık azalmış olsa da, piyasayı sarsan büyük satışlar tarafından sağlanmıştı.

İlgili Okuma | Ethereum Hashrate Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Kırdı, Fiyat Takip Edecek mi?

Bununla birlikte, piyasada USDT sabitine sürekli meydan okuma ile birlikte, henüz daha fazla oynaklık olabilir. Şu anda piyasadaki en büyük stablecoin olan USDT gibi bir stabilcoin, sabit noktasını kaybederse, şüphesiz piyasa üzerinde UST’den daha kötü bir etkiye sahip olacaktır. Temel olarak, türev piyasasındaki tüm açık payların %50’den fazlasının USDT teminatına dayalı olduğu göz önüne alındığında, bunun gibi bir sabit bırakma işlemi piyasanın daha derine daldığını görebilir.

Varlık ayrıca diğer tüm stabilcoinler arasında en çok işlem gören çiftleri paylaşır. Dolayısıyla, bir sabitleştirmenin kaldırılması, esasen piyasayı felce uğratacak olan tarihsel düzeydeki kısa süreli sıkışıklıklara yol açabilir. Ayrıca, bunun gibi bir olay, daha fazla insan piyasadan korkmaya başlayacağı için ana akım kabulünü yıllar öncesine yerleştirecektir.

USDT sabitleyici

Loss of USDT peg could lead to extreme volatility | Source: Arcane Research
Featured image from CoinGeek, charts from Arcane Research and TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *