«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Tether CTO’su, USDT-Doların Stabilcoin Krizleri Arasında Güçlü Kaldığını Söyledi

Tether CTO’su, USDT-Doların Stabilcoin Krizleri Arasında Güçlü Kaldığını Söyledi

Tether-CTOsu-USDT-Dolarin-Stabilcoin-Krizleri-Arasinda-Guclu-Kaldigini-Soyledi.png

LUNA/UST olayı, farklı küresel kripto para borsalarında BTC-stablecoin ticaret çiftlerinde tutarsızlıklara neden oldu. Kripto para birimleri hala TerraUSD felaketinin etkilerini hissediyor ve piyasalar önemli kayıplar yaşamaya devam ediyor.

İlgili Okuma | TA: Bitcoin 30K Doları Kırdı, Bu Neden Daha Büyük Bir Düşüş Trendine Dönüşebilir?

Tether (USDT) 0,99 doların altında işlem görürken, bir stres belirtisi gösterdi – Tether ve Bitfinex’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, heyecan insanlara 300 milyon UDST jetonunun 24 saat içinde 1 dolarlık sabitleyiciden kullanıldığını garanti etmek için.

Tether’in http://tether.to aracılığıyla 1$’dan USDt kullanımlarını onurlandırdığını hatırlatırız.

>300M, son 24 saatte ter damlası olmadan kullanıldı.

Tether’in CTO’su, son olaylara rağmen 1 dolarlık sabitin güçlü kaldığına dair güvenceye sahip. Birden fazla siyah kuğu değiştirici ve son derece değişken piyasalar aracılığıyla istikrarı koruduklarına ve onlarla birlikte ödemeleri asla reddetmediklerine dikkat çekiyor.

Ardoino’nun belirttiği;

Tether, dünkü piyasanın ardından beklenen bazı piyasa paniğinin ortasında normal olarak itfaları işlemeye devam ediyor. Buna rağmen Tether, her zaman yaptığı gibi, müşterilerinin hiçbirine ödeme yapmayı reddetmedi ve etmeyecek.

USDT ve Algoritmik Stabil Paralar Arasındaki Farklar

Piyasa belirsiz olduğunda, karar vermek zor olabilir. Ardoino, USDT ve algoritmik stabilcoinler arasındaki teknik farklılıklar hakkında, piyasanın korku, belirsizlik ve şüphesinin bir kısmının azaltılmasına yardımcı olmuş olabilecek bir bakış açısı sundu.

Bu algoritmik stabilcoinlerin aksine Tether, kısa vadeli hazine bonoları, para piyasası fonları ve A-2 ve üzeri notlu ihraççılardan elde edilen ticari senetler gibi nakit ve nakit benzerlerinden oluşan güçlü, muhafazakar ve likit bir portföye sahiptir.

Ardoino, Terra (LUNA)/UST durumuna rağmen, bazı insanların token takaslarını 1,00 dolarlık sabit para karşılığında kullanma yeteneklerine olan güvenlerini kaybetmelerine rağmen, stablecoin’lerin kripto para birimi alanında hayati bir çark olmaya devam edeceğine inanıyor.

İnsanların merkezi sabit paralara olan güvenini kaybettiğini düşünmediğini söyledi. Aksine, tüccarların daha büyük kripto ekosistemi ile etkileşime girmesi için bir yol sundukları için insanların bunları her zaman kullanacağına inanıyor.

Bitcoin fiyat tablosu
Bitcoin, şu anda 27.000$’ın üzerinde işlem gören 25.000$’lık destekten geri döndü | Kaynak: BTC/USD fiyat tablosundan Tradingview.com

Stablecoin UST ve LUNA’nın çöküşü, piyasalar aracılığıyla şok dalgaları gönderdi. Ancak, ilişki oldukça basit olduğundan müşteriler LUNA’yı 1 UST karşılığında veya tam tersini yapabilirdi.

UST’nin fiyatı 1,00$’lık sabit değerinin altına düştüğünde, birçok insan onu LUNA ile takas etmeye başladı. Buna arbitraj ticareti deniyordu. İnsanlar 1.00$ değerinde LUNA almak için UST’yi yakıyorlardı, daha sonra kar için satacaklardı. Ancak bu kadar çok insan bunu yaptığı için LUNA’nın değeri düşmeye devam etti.

İlgili Okuma | LUNA Kızılda Yalnız Değil: APE, AVAX, SOL, SHIB Kripto Çöküşünde %20 Kaybediyor

Crypto Fear and Greed endeksi, insanların kripto para birimleri hakkında nasıl hissettiklerini ölçer. “Aşırı Korku” aralığındadır, bu da yatırımcıların bu konuda iyi hissetmediği anlamına gelir.

Stablecoin’ler, kripto para dünyasında istikrarın temel taşı olmuştur. Yine de, 2020’nin engebeli yolculuğu ve LUNA/UST gibi son olaylar, diğer önde gelen ABD doları ile sabitlenmiş madeni paraları etkilemek için bir araya geldi.

             Featured image from Flickr, and chart from Tradingview.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *