«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Terra Kurucuları Hakkında İkinci Bir Soruşturma Başlatıldı!

Terra Kurucuları Hakkında İkinci Bir Soruşturma Başlatıldı!

3438088_810x458-1.jpg

Bloomberg’in haberine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, TerraUSD stabilcoinin geçen ayki çöküşünden önce ABD’de uzun süre pazarlanmasının federal yatırımcı koruma düzenlemelerini ihlal edip etmediğini araştırıyor.

SEC avukatları, UST olarak da bilinen stabil paranın arkasındaki firma olan Terraform Labs’ın menkul kıymetler ve yatırım ürünleriyle ilgili kuralları çiğneyip çiğnemediğini araştırıyor. Pratikte UST’nin algoritma ve Luna tokeni desteğiyle ABD dolarına 1:1 sabit kalması gerekiyordu, ama bu olmadı.UST’nin 7 Mayıs’ta başlayan çöküşü, kripto pazarında adeta şoka etkisi yarattı. Sonrasında, Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada ABD dolarına sabitlendiği iddia edilen stabil paraların tehlikelerine dikkat çekti.

SEC’in başlattığı bu soruşturma Terraform ve Do Kwon için ilk değil. SEC geçen sene Do Kwon’a Mirror Protocol’ün ABD’de kullanımıyla ilgili başka bir mahkeme celbi daha iletmişti.

Singapur merkezli Terraform Labs, yaptığı açıklamada, UST’ye yönelik bir SEC soruşturmasından haberdar olmadığını söyledi. Kwon ayrı bir açıklamada, “Şu anda TerraUSD ile ilgili herhangi bir SEC soruşturmasından haberdar değiliz – SEC’den böyle bir iletişim almadık ve Mirror Protokolü dışında yeni bir soruşturmanın farkında değiliz” dedi.

Stabil paralar kriptoda kritik bir rol oynamakta, çünkü nispeten sabit değerleri, oldukça değişken piyasadaki birçok yatırımcı için güvenli bir sığınak sağlayabiliyor. Sabitini korumak için nakit ve benzeri varlıklarla desteklendiğini iddia eden Tether ve USDC gibi diğer stabil paralardan farklı olarak UST, fiyatını korumak için algoritmalar ve teşvikler kullanıyordu.

Menkul kıymetler kuralları uyarınca, ABD vatandaşları bir şirkete veya projeye dahil olanların yaptıklarından kâr elde etmek amacıyla token satın alırsa, bu token SEC’in görev alanına girebilir.

Ajans ayrıca bazı durumlarda bir kripto firmasının varlıkları varsa yatırım şirketi kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalabileceğini de belirtiyor. Örneğin Şubat ayında benzer bir soruşturma BlockFi için başlatılmış ve firma SEC’e 100 milyon dolar ceza ödemişti.

Bu arada, ayrı bir gelişmede, Seul polisinin Terraform Labs personelinin UST’nin dolara karşı sabitlenmesini desteklemeye yardımcı olmak için biriktirdiği Bitcoin varlıklarını zimmetine geçirdiği iddialarını araştırdığı bildirildi.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *