«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Stake protokolü Lido’dan 2. katman adımı: wstETH geliyor

Stake protokolü Lido’dan 2. katman adımı: wstETH geliyor

Explainer-What-Is-Ethereum

Lido’nun geliştirme ekibi yaptığı açıklamayla protokolün çeşitli Ethereum 2. katman ölçeklendirme çözümlerine de hizmet sağlayacağını belirtti. Protokol ilk etapta, hem Optimistic Rollup hem de ZK-Rollup’larda kullanılabilecek olan bir “wrapped stETH çıkarmayı hedefliyor.

Stake edilen Ethereum’ların %31’ine sahip olan ve Ethereum ağı güvenliği açısından büyük güç barındıran Lido, 2. katman çözümlerine de hizmet sağlayacağını doğruladı. Lido ekibinden gelen açıklamaya göre; protokol ilk olarak Arbitrum ve Optimism gibi çeşitli Ethereum 2. katman çözümlerine geçecek. Güncellemenin ardından, Lido’nun ETH staking token’ı olan stETH’nin de bir “wrapped” versiyonu (wstETH) oluşturulacak.

Bilindiği üzere Lido, hem Ethereum hem de diğer blok zincirlerinde hizmet veren bir staking sağlayıcısı ve kullanıcılara ETH’lerini stake ederek stETH elde etme imkanı veriyor. Kazanılan stETH’ler de, diğer protokollerde istenilen işlemi yapmak için kullanılabiliyor. Yatırımcılara hem merkeziyetsiz finans hem de staking’den gelir elde etme şansı veren Lido’nun son 1 senedeki başarısının altında da bu mekanizma yatıyor.

“Hedef düşük ücretle Ethereum güvenliği sağlamak”

Lido ekibinin açıklamasında projenin hangi ağlarda gerçekleştirileceğine önceden karar verilmediğini ve amacın ekonomik aktivite gösteren Katman 2 çözümlerine doğru genişlemek olduğu yazıldı. Paylaşımda ayrıca, geliştirmenin ilk olarak Optimistic rollup çözümleri olan Optimism ve Arbitrum’da başlayacağı belirtilirken, ZK-Rollup projeleri Aztec ve zkSync’e de Argent vasıtasıyla entegre olunduğu yazıldı. Güncelleme stETH’nin “wrapped” versiyonu olan wstETH ile yapılacak. Ekip blog yazısında buradaki amacın, kullanıcıların tercih ettikleri bir ikinci katman çözümü vasıtasıyla düşük işlem ücretli şekilde Ethereum güvenliğine katkı suulabilmesi olduğu ifade edildi.

Son zamanlarda Lido’nun stake edilen Ethereum’ların yüzde 30’undan fazlasına sahip olmasının, Ethereum’u istenmeden de olsa, daha merkeziyetçi bir yapıya dönüştürüğü eleştirileri yapılıyordu. DAO ise, Lido’nun stake ettiği ETH’lerin sınırlandırılması teklifini reddetmişti.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *