«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Stabilcoinler Üzerindeki Domino Etkisi Büyüme Trendinin Tersine Dönmesine Yol Açıyor

Stabilcoinler Üzerindeki Domino Etkisi Büyüme Trendinin Tersine Dönmesine Yol Açıyor

Stabilcoinler-Uzerindeki-Domino-Etkisi-Buyume-Trendinin-Tersine-Donmesine-Yol-Aciyor.png

2022’nin kripto ayı piyasası, uzayda hiçbir dijital varlıktan kaçınmadı ve stabilcoinler de farklı olmadı. Kripto piyasasının yüksek oynaklığı söz konusu olduğunda yatırımcılar için her zaman güvenli bir sığınak görevi gören varlıklar, yeni yılda bir düşüş gördü. Bunun bir sonucu olarak, ilk kez bu stablecoin’ler, son birkaç yıldaki yükseliş büyüme trendinin tersine döndüğünü görüyor.

Stabilcoinler, Bkz. Piyasa Değeri Düşüşü

Stablecoinler, 2021 boğa piyasası boyunca muazzam bir şekilde büyümüştü. Yıl sonunda, stabilcoin piyasa değerinin yıldan yıla büyümesi aslında toplam 151.3 milyar dolara ulaştı. Bu büyüme, fonlarını sabit paralarda tutan ya da daha fazla kripto para birimi satın almayı bekleyen yatırımcılar arasındaki popülerliğe bağlanıyor.

İlgili Okuma | Ethereum Daha Fazla Yer Kapladıkça Bitcoin Hakimiyeti Düşüyor

En iyi stablecoin’ler bu büyümenin çoğunu yaşadı. USDT ve USDC gibi varlıklar, birbirleriyle kıyasıya rekabet etmeye devam etmelerine rağmen, piyasa değerlerinin milyarlarca çift haneli büyüdüğünü gördü. Ancak bu rekabet USDC lehine sonuçlanacaktı. Desteğin çoğu, USDC’nin rezervleri bugüne kadar sorgulanmaya devam eden USDT’ye kıyasla daha fazla düzenleyici gözetime sahip olmasından kaynaklandı.

2022 yılı USDT için de iyi bir yıl olmayacak. Yeni yıla 78 milyar dolardan fazla parayla girmişti. Ancak sadece yılın ilk yarısında, bu yazının yazıldığı sırada 66 milyar doların biraz üzerinde olan mevcut pazarında oturmak için 12 milyar dolardan fazla kaybetti.

Stabilcoin büyümesi

Stablecoin supply drops | Source: Arcane Research

USDC ise ayı piyasasında bile büyük başarı elde ediyor. Piyasa değeri sadece bu yıl 10 milyar dolardan fazla ekledi ve bu yazının yazıldığı sırada 42.2 milyar dolardan 55.31 milyar dolara yükseldi.

UST’nin Çöküşü

Stabilcoin piyasa değerindeki düşüşün arkasındaki önemli bir faktör, UST’nin çöküşü oldu. Bu yılın başında, en büyük ve en popüler algoritmik stabilcoindi, bu yüzden çöküşün piyasayı bu kadar sarsmasının nedeni de buydu.

İlgili Okuma | Ethereum Classic (ETC) 3 Milyar Dolarlık Piyasa Değerini Geri Aldı, Daha Fazla Artacak mı?

O zamandan beri, algoritmik stabilcoinlerin piyasa değeri 13,26 milyar dolardan 3 milyar dolara düştü. UST tek başına kazadan sonraki düşüşün %94’ünden fazlasını oluşturdu ve kazadan 9,7 milyar doları sildi. DEI gibi diğer algoritmik stabilcoinlerin çöküşü oldu, ancak UST’nin popülaritesi ve boyutu onu en belirgin hale getirdi.

TradingView.com'dan USDT piyasa değeri tablosu

USDT market cap drops to $66B | Source: Market Cap USDT on TradingView.com

Bu, konu algoritmik stabilcoin kullanmaya geldiğinde kripto yatırımcılarının isteksizliğine neden oldu. Bu nedenle USDT, USDC ve BUSD gibi sabit paralar piyasayı yönetmeye devam ediyor. Bununla birlikte, toplam stablecoin arzı son altı ayda %35.8 düştü. Arzdaki bir artışın genellikle değerde bir düşüşe yol açabileceği ve bunun tersi olduğu göz önüne alındığında, bu iyi bir şey olarak kabul edilebilir.

Featured image from TRT World, charts from Arcane Research and TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *