«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Ripple için bir büyük zafer daha: Hakimden SEC’ye ret!

Ripple için bir büyük zafer daha: Hakimden SEC’ye ret!

kripto-para-borsasi-sasirtiyor-ripple-yukselise-gecti

Ripple ve SEC arasında yaklaşık 1,5 seneden beri devam eden davada Ripple tarafı çok önemli bir zafer daha kazandı. Dava hakimi Sarah Netburn, SEC’nin, William Hinman konuşmalarıyla ilgili dökümanların ortaya çıkarılması kararının yeniden gözden geçirmesi talebini reddetti. Hakimin kararla ilgili açıklamasında “SEC’nin savunması tutarsız” demesi de dikkat çekti.

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC) arasındaki davada son dönemde Ripple lehine olan kararlar ciddi şekilde artarken, San Francisco merkezli şirket için zafer niteliğinde bir karar daha verildi.

Bilindiği üzere, SEC’nin eski yöneticisi Willim Hinman’ın 2018’de Ethereum‘un menkul kıymet olmadığı yönünde bir konuşması bulunuyordu. Ripple bu konuşmayı davanın önemli temel argümanlarından biri haline getirmişti. SEC ise, yapılan konuşmada söylenenlerin William Hinman’ın kişisel fikirleri olduğunu ve kurumu bağlamadığı yönünde savunma yapıyordu.

Hakim Sarah Netburn ise 13 Ocak tarihinde verdiği kararda, içinde Hinman’ın konuşmasının da olduğu bir e-mail taslağının mahkemeye ve Ripple tarafına verilmesine hükmetmişti. SEC ise buna, yine kişisel fikirler ve “gizlilik kanunu” nedeniyle itiraz etmişti.

Hakim Netburn kararında ısrar etti

ABD’de devlet kurumları, kurum içi mahremiyeti korumak amacıyla mahkemelerde istenen her dosyayı paylaşmak zorunda değiller. “Gizlilik kanunu” devlet kurumlarına bu hakkı tanıyor. Netburn ise Ethereum konuşmasındaki ifadelerin, Hinman’ın kişisel fikirleri olduğunu belirterek bu dosyalara erişimi Ripple’a açmaya karar vermişti. Netburn, SEC’nin itirazını da aynı sebeplerle reddetti.

“Savunma tutarsız. Ya kişisel fikirdir ya değildir”

Hakim Netburn’ün, kararın reddine dair açıklamasında SEC’ye adeta tepki gösterdiği ifadeler de dikkat çekiyor. Dava dosyasında SEC’nin itirazına ret kararı vermesinin gerekçelerini açıklayan hakim Netburn şunları söyledi:

“SEC, mahkemenin 13 Ocak kararının, ilgili kanunun kapsadığı alanları değiştirdiğine dair herhangi bir tanımlama öne sürmemiştir. SEC’nin, Hinman konuşmasının Kurumsal Finans’ın dijital varlıkların regülasyon yaklaşımlarını aktardığı iddiasıyla, aynı konuşmanın Hinman’ın kişisel fikirleri olduğu iddiası tutarsızdır. SEC, burada her iki argümanı da öne sürmek istiyor ancak konuşma ya kurumun bakış açısını yansıdır ya da yansıtmaz. SEC, konuşmanın Hinman’ın kişisel fikri olduğu konusunda ısrar ederek artık kendi pozisyonunu dışarıda tutamaz”

Sonuç olarak SEC’nin Hinman konuşmasının sadece kendisini bağladığı yönündeki argümanı kendisine zarar vermiş oldu ve böylece kurum bu konuda gizlilik kanunundan yararlanamayacak.

James Filan: Bu Ripple için büyük bir zafer

Davayla ilgili düzenli bilgiler veren ve Ripple’ın haklı olduğunu savunan eski bir federal savcı ve avukat James Filan ise Twitter hesabından davayla ilgili yaptığı yorumda, hakim Netburn’ün kararının Ripple için büyük bir zafer olduğunu söyledi.

Filan ayrıca, SEC’nin bu karara itiraz için bölge hakimi ve davayla ilgili birçok karar da vermiş olan hakim Analisa Torres’e 14 gün içinde itiraz etme hakkının olduğunu belirtti.

Ripple şirketinin ihraç ettiği kripto para XRP ise bu karardan olumlu şekilde etkilenmedi ve haberin yazıldığı dakikalarda 0.70 dolardan işlem görüyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *