«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Otopsi Zamanı? Bitcoin 30 bin Doların Altına Daldıktan Sonra Daha Fazla Düşebilir

Otopsi Zamanı? Bitcoin 30 bin Doların Altına Daldıktan Sonra Daha Fazla Düşebilir

Otopsi-Zamani-Bitcoin-30-bin-Dolarin-Altina-Daldiktan-Sonra-Daha.png

Bitcoin’deki bir sonraki boğa piyasası şimdi bir dip oluşturuyor. Sonuç olarak, ayılar piyasaya hükmetmeye devam ediyor ve son 24 saatte bitcoin fiyatını 29.000 doların altına gönderiyor. Ayı piyasasının kapanmasını bekleyen yatırımcılar, olumsuz koşullar nedeniyle daha uzun süre beklemek zorunda kalabilirler.

Bitcoin Geri Dönecek mi?

Bitcoin, %20’den daha yüksek geri çekilmelere yabancı değil. Bitcoin’in tarihinde bu mevcut olandan daha önemli düzeltmeler meydana geldi.

Bir aydan kısa bir süre içinde %50’den fazla olan önceki erimeleri hatırlayacak kadar uzun süredir etrafta olanlar, bunun sadece başka bir hıçkırık olduğunu onaylayabilirler. Bitcoin’in başlangıcından bu yana, fiyatın yarı yarıya düşmesiyle birlikte yaklaşık yedi fiyat düzeltmesi yapıldı. Bitcoin, bu düzeltmelerin her birinden sonra her zaman geri döndü.

Bitcoin, Nisan 2013’te kısa bir sürede %83 düştü. Çin, o yılın Aralık ayında Bitcoin’i ilk kez yasakladığında, %50 daha düştü.

BTC/USD slides below $30k. Source: TradingView

2018 zor bir yıldı. Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 20.000 dolara ulaşmasına rağmen, Aralık 2018’de yalnızca 3.000 dolar değerindeydi.

Daha yeni yatırımcılar, Bitcoin’in birkaç gün içinde %50 düştüğü Mart 2020 çöküşünü hatırlayacak. 2021 yılının Mayıs ayında da aynı olay yaşandı.

İlgili okuma | Yeni Veriler Çin’in Hala Küresel Bitcoin Madenciliği Hash Oranının %21’ini Kontrol Ettiğini Gösteriyor

Buna rağmen, Bitcoin önceki hafta %20’den fazla ve Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %50’den fazla düşüşle piyasalar bugün kaos içinde.

200 haftalık hareketli ortalama (WMA), Bitcoin’in mevcut konumu hakkında bazı bilgiler sağlamak için muhtemelen en güvenilir ve basit grafiktir. Genellikle 200 WMA’dan hızla geri döner. Tarihte sadece iki kez Bitcoin 200 WMA’nın altına düştü ve her ikisinde de bu sadece kısa bir süre içindi. Bir aydan fazla bir süredir 200 WMA’nın altına hiç düşmedi.

Bitcoin’in 200 WMA’sı şu anda yaklaşık 22.000 dolar. Yaklaşık 29.000$’lık bir mevcut fiyatla, muhtemelen bir süre daha düşebilir, hatta bir süreliğine yatay ticaret yapabilir, ancak en kötüsü muhtemelen bunun arkasında.

Bloomberg Analisti BTC’nin Düşeceğine İnanıyor

Bloomberg analistleri, geçen hafta ulaşılan düşük seviyelerden son %15’lik bir ralliye rağmen, amiral gemisi kripto para biriminin düşmeye devam edeceğine inanıyor. BTC şimdi eskisinden daha kırılgan görünüyor.

Buna göre makale, Bitcoin’in son rallisi, saatlik BTC grafiğinde bir “tabak tepe” modelinin oluşmasına neden oldu. İçinde, yükselişten düşüşe doğru bir eğilim değişikliğini gösteren bir Baş ve Omuzlar paterni ortaya çıktı.

Bitcoin

Source: Bloomberg

BTC, oluşumun boyun çizgisinin altına daldıktan sonra, desen etkinleştirildi.

Daha fazla düşüşü önlemek için Bitcoin fiyatının şimdi 30.800 doların üzerine çıkması gerekiyor.

Santiment’in Bitcoin istatistikleri, tüccarlar kayıtsız kaldığı için cansız bir piyasa hissiyatı gösteriyor. 18 Mayıs’ta S&P 500 %3’ten fazla düşerek Bitcoin’i de aşağı çekti. Gerçekten de, 2022’nin başından bu yana, Nasdaq-100 ve Bitcoin arasındaki korelasyon sıkı kaldı ve bu, Bitcoin fiyat hareketini öngörmek için iyi bir gösterge haline geldi.

Bitcoin-U.S. Equity Market Correlation. Source: Santiment

Nasdaq-100 vadeli işlemleri ve diğer ABD endeks vadeli işlemleri yazı yazılırken yaklaşık yüzde 1.5 düştü. Bitcoin fiyatının düşmeye devam edebileceğini gösteriyor. Aslında, Asya ve Avrupa borsaları bugün %2’den fazla düştü.

Balinalar ise birikime devam etmek için bir dip bekliyor gibi görünüyor. Rekt Capital’e göre, Bitcoin’in RSI’si artık uzun vadeli yatırımcıların tarihsel olarak en çok kazandığı seviyeye ulaştı.

İlgili okuma | Fonlama Oranları, Bitcoin’in 29.000 Doların Altına Düşmesinin Ardından Yıllık En Düşük Seviyelere Düşüyor

Featured Image by Pixabay | Charts by TradingView
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *