«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. NFT ve Metaverse Arsası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

NFT ve Metaverse Arsası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

s-f375b4b80762ae78f546cc9413183e847b291cabç

NFT piyasası güderek kripto para piyasasından bağımsız bir pazara doğru ilerliyor. Bu hafta dünyanın en zengin şirketlerinden biri olan Amazon’un yönetimi kripto paralara dahil omayı düşünmediklerini ancak NFT piyasasına girmek için çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Bununla birlikte NFT’ler sabit kripto para birimleri ile ticarete imkan veren bir teknolojiye sahip.

Gelişmekte olan NTF piyasasında yatırımcıların önünde binlerce seçenek bulunuyor. Yüzlerce popüler NFT koleksiyonu ve çok sayıda metaverse seçeneği bulunuyor. Bununla birlikte yatırım yapılacak koleksiyonu ya da metaverse projesi seçmek yeterli değil. Asıl önemli olan koleksiyondaki hangi parçaların alınacağını ya da hangi arasaların daha değerli olduğunu belirlemek.

NFT Koleksiyonlarında ve Metaverse Arsalarında Nadirlik

NFT koleksiyonları çoğunlukla iki farklı yöntemle pazarlanıyor. Bunlardan ilki aynı NFT’lerin farklı sayılarda üretilmesine dayanıyor. Bu pazarlama yönteminde hazırlanan eserlerden bazılarından yüzlerce üretilirken bazı eserlerden çok daha az üretiliyor.

azı NFT koleksiyonları ise rastgele üretici yazılımlar ile otomatik olarak oluşturuluyor. Bu modelde koleksiyon parçalarından bazıları diğerlerinden çok daha farklı olabiliyor. NFT koleksiyonlarını inceleyen ve hangi parçanın daha nadir özellikler taşıdığını araştıran yazılımlar bulunuyor. Şimdi iki modeli daha detaylı inceleyelim.

Farklı Sayılarda Üretilen Koleksiyon ve Arsalar

Bu modele Marvel NFT koleksiyonlarını dahil edebiliriz. Marvel tarafından Spider Man için hazırlanan koleksiyonda sadece 5 farklı esere yer verildi. Eserlerin isimleri, kaçar adet üretildiği ve fiyatları şu şekilde;

  1. COMMON – Spider-Man – The Amazing Spider-Man (32.000 – 40 dolar)
  2. UNCOMMON – Spider-Man – Hangin’ Out (16.000 – 50 dolar)
  3. RARE – Spider-Man – Jump Into Action (9.000 – 100 dolar)
  4. ULTRA-RARE – Spider-Man – Animated (2.500 – 250 dolar)
  5. SECRET-RARE – Spider-Man – Ultimate Animated (1.000 – 400 dolar)

Bu ürünlerin büyük bir bölümü ilk satışların ardından OpenSea ve LooksRare gibi NFT pazar yerlerinde yeni sahipleri tarafından listeleniyor. Bu nedenle NFT almadan önce koleksiyonda aynı üründen kaç adet olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

Aynı durum bazı metaverse arsaları için de geçerli. Bazı metaverse projelerinde arsalar aynı boyda olmalarına rağmen nadirlikleri değişebiliyor. Daha nadir olan arsaların değeri daha fazla oluyor. OpenSea gibi bir pazar yerinden bir arsa almadan önce ilgi duyulan metaverse projesi hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı videolar izlenebilir. Ancak asıl yapılması gereken projelerin resmi internet sitelerine girerek gerekli bilgilerin buradan alınmasıdır. Ya da projelerin resmi Discord ya da Telegram sayfalarından yardım istenebilir.

Rastgele Üretilen Koleksiyonlarda Nadirlik

Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve CryptoPunks gibi pahalı NFT koleksiyonları bu türe giriyor. Bu gibi yüzlerde koleksiyon otomatik olarak üretiliyor. Üretim öncesi bazı renkler, göz, ağız, makyaj ve kıyafet seçenekleri belirleniyor. Ardından bir yazılım daha önce üretilen parçalaran oluşan rastgele bir eser çıkarıyor.

Daha önce belirlenen seçeneklerden bazılar çok az sayıda koleksiyon parçasında yer alabiliyor. Örneğin arka plan rengi olarak belirlenen renklerden birinden 100 adet çıkarken bir diğerinden 5 adet çıkabiliyor. Bu da daha az olan arka plan rengine sahip olan NFT’nin daha değerli olmasına neden oluyor.

Bazı koleksiyonlarda 10 binden fazla parça olduğu için hangi koleksiyon parçasının daha ender özelliklere sahip olduğunu belirlemek insanlar için oldukça zahmetli bir iş. Bu nedenle profesyonel NFT yatırımcıları bazı araçlar kullanıyor. Bu araçlar koleksiyonları otomatik olarak tarıyor ve hangilerinin daha nadir özellikler taşıdığını puanlıyor.

Metaverse Arsalarında Konumun Önemi

The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA) ve Axie Infinity (AXS) gibi sanal evren projelerinin haritaları sabit bir şekilde proje başında oluşturuluyor. Projedeki toplam arsa sayısı ve arsaların konumları ilk üretimin ardından bir daha değişmiyor. Bu projelerde konumların değerleri farklı özelliklere göre değişebiliyor. Bazı evrenlerde merkeze yakın arsalar daha değerli olabiliyor. Bazılarında ise deniz kenarı ya da ormana yakın arsalar daha çok ilgi çekiyor.

Metaverse arsası alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur komşu arsaların sahipler. Örneğin Atari, Samsung ya da Adidas tarafından alınan bir arsanın civarı daha değerli olabiliyor.

Her projenin kendine has bazı özellikleri oluyor. Bazı Minecraft benzeri GameFi projelerinde arsalardaki su, altın ve yiyecek gibi özellikler de arsa fiyatında belirleyici olabiliyor.

Bununla birlikte farklı NFT pazarlarında farklı fiyatlar bulunabiliyor. Bu nedenle alım yapmadan önce birden çok pazar yerini incelemekte fayda var.

Oldukça pahalı NFT’ler ve metaverse arsaları almadan önce detaylı bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *