«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. New York, Bitcoin Madenciliğini Yasaklamaya Hazırlanıyor!

New York, Bitcoin Madenciliğini Yasaklamaya Hazırlanıyor!

newo

New York Senatosu, erken oylamanın ardından eyalette kripto para madenciliğini yasaklayan bir yasa tasarısını Cuma günü onayladı.

Tasarı şimdi, yasayı veto edebilecek veya imzalayabilecek Vali Kathy Hochul’a gönderilmiş durumda. Onaylanması durumunda, New York kripto para madenciliğini yasaklayan ilk ABD eyaleti olacak.

Yapılan açıklamalara göre, eyalette madenciliğin yasaklanma çalışmaları arkasında iklim endişeleri ve enerji tüketimi bulunuyor. Tasarıda özellikle, iş kanıtı modeli kullanan madencilik operasyonlarına son verilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu da, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto paraları kapsamakta.

İklim endişeleri yasağı tetikledi

Tasarı, New York şehrinin karbon ayak izini azaltmayı amaçlıyor. Ancak New York’un elektriğinin çoğu nükleer ve sürdürülebilir kaynaklardan geliyor. Eyaletteki diğer madencilik faaliyetleri de yine sürdürülebilir enerji kaynaklarına dayanmakta. Tasarı ayrıca, Blockchain Derneği gibi ajansların yasağa karşı bir kampanya başlatmasıyla birlikte kripto grupları tarafından geniş çapta tepki çekmiş durumda.

Kripto yanlısı gruplar, tasarının şirketleri New York’tan uzaklaştırabileceğini ve ekonomilerini etkileyebileceğini söylüyor. Ayrıca devletin de burada zaten birkaç madencilik operasyonunun olduğu belirtildi.

Kripto para savunucuları, tasarının ülkede domino etkisi yaratabileceğinden ve benzer yasaların diğer birçok eyalet tarafından onaylanmasından korkuyor. Amerika Birleşik Devletleri şu anda küresel hash oranında en büyük paya sahip, ve bu da yaklaşık %38 civarına denk gelmekte.

Teksas, madencilik merkezi olabilir mi?

New York’un madenciliği yasaklama çağrılarının ardından, şirketler Teksas’a akın ediyor. Devlet burada, daha uygun fiyatlı bir elektrik şebekesi ve çok sayıda yenilenebilir enerji ile birlikte kripto para dostu bir yasama organına sahip.

Birçok madenci zaten tesislerini inşa etmeye başladı bile. Örneğin, Argo Blockchain eyalette yaklaşık 2 milyar dolarlık tesis inşa ediyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *