«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. MicroStrategy’nin Bitcoin Satın Almak İçin Kullanılan 2,4 Milyar Dolarlık Kredisine Bir Bakış

MicroStrategy’nin Bitcoin Satın Almak İçin Kullanılan 2,4 Milyar Dolarlık Kredisine Bir Bakış

Yazılım firması MicroStrategy, sayısız büyük satın alma işlemiyle büyük bir Bitcoin oyuncusu olarak konumunu sağlamlaştırdı. 1 milyar dolar değerinde olan şirket, kendi fonlarının önemli bir kısmını BTC’yi satın almak için kullanmıştı, ancak Bitcoin’in tamamını satın almak için kullanılan paranın çoğu kredilerden geliyordu.. Dönüştürülebilir banknotlar, üst düzey teminatlı krediler ve bitcoin destekli kredileri içeren bu krediler, 3,97 milyar dolarlık BTC alımlarının 2,4 milyar dolarını oluşturuyor.

Krediler Nasıl Görünüyor?

MicroStrategy, bitcoin varlıklarının iyi bir bölümünü finanse etmek için dönüştürülebilir banknotlar kullanmıştı. Bu senetler olgunlaştıklarında şirketin hisse senedine dönüştürülür. Temel olarak, yazılım şirketinin gelecekteki hisse sahipliğine yönelik bir ödemedir. Dönüştürülebilir banknotlar, %0 ila %0.75 faiz oranıyla sabitlenmiş olan 1.75 milyar doları oluşturuyor. MicroStrategy’nin bitcoin satın almak için aldığı kredilerin açık ara en büyük kısmını oluşturuyor.

Diğer krediler, dönüştürülebilir senetler ile karşılaştırıldığında çok daha azdır. Bir örnek, kıdemli güvenli kredilerdir. Veriler, MicroStrategy’nin bitcoin satın almak için bu kıdemli teminatlı kredilerde yalnızca 500 milyon dolar aldığını gösteriyor. Ancak bunlar, %6,1 ile daha yüksek bir faiz oranına sahiptir.

İlgili Okuma | Boğa: Bitcoin, İki Ayın Ardından Kırmızıda İlk Haftalık Yeşil Kapanışı İşaretledi

Son olarak, MicroStrategy ayrıca bitcoin destekli krediler de sağladı. Bu krediler, yazılım şirketi tarafından alındığında türünün ilk örneği olan kredilerdi. 205 milyon dolar, yaklaşık %4 faiz oranıyla daha fazla BTC satın almak için de kullanıldı.

Bitcoin destekli kredi, CFO tarafından belirtildiği gibi potansiyel bir marj çağrısı olasılığını taşıyor. Bununla birlikte, bu yalnızca BTC fiyatı bu noktadan 21.000 $ ve altına önemli ölçüde düşerse mümkündür. Mevcut fiyatlar göz önüne alındığında, bunun bir sorun haline gelmesi için daha kat edilmesi gereken uzun bir yol var. Bununla birlikte, bunun olasılığı yatırımcılarda korkuya yol açtı ve MicroStrategy’nin hisse senedi fiyatı son birkaç hafta içinde bir darbe aldı.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

| Source: BTUCSD on TradingView.com

CEO Michael Saylor, yatırımcıların endişelenmemesi için güvence verdi Bununla ilgili olarak, şirketin bitcoin destekli kredileri için teminat olarak hizmet etmek için fazlasıyla BTC’ye sahip olması, fiyatların bu kadar düşmesine neden oldu.

MicroStrategy’nin Bitcoin Holdingleri

MicroStrategy, adına 129.000’den fazla BTC ile dünyanın en büyük bitcoin holdinglerine sahip halka açık şirket olmaya devam ediyor. BTC’nin toplam giriş fiyatı 3,97 milyar dolar ve mevcut fiyatlarla, yazılım şirketi 129,218 BTC’sinin değeri 3,87 milyar dolar olduğu için para kaybediyor.

İlgili Okuma | El Salvador Bitcoin Tahvillerini İkinci Kez Erteledi, İşte Nedeni

Şirket, BTC satın almak için işinden elde edilen gelirden yaklaşık 1,57 milyar dolar kullanmıştı. Geri kalan kısmı, yukarıda belirtildiği gibi çeşitli kredi türleriyle finanse edilmişti. Yine de şirket, BTC’sinin hiçbirini satmama kararı konusunda sesini yükseltti ve uzun vadede elinde tutmayı planlıyor. Holdingleri, toplam dolaşımdaki bitcoin arzının %0.615’ini elinde tuttuğunu görüyor.

MicroStrategy’nin bitcoin oyunu, bitcoin destekli kredilerinin, pozisyonunu ve varlıklarının değerini azaltabilecek bir marj çağrısı riski taşıdığı göz önüne alındığında, tamamen gül değil. Bununla birlikte, bitcoin başka bir boğa rallisine devam ederse ve birçok endüstri uzmanının tahmin ettiği gibi 100.000 dolara ulaşırsa, yazılım şirketi hızla dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline gelebilir.

Featured image from BitcoinSensus, chart from TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *