«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Madencilik Kârındaki Düşüş, GPU Fiyatlarına Pozitif Yansıdı

Madencilik Kârındaki Düşüş, GPU Fiyatlarına Pozitif Yansıdı

Bitcoin-1-1

Kripto para sektörünün en önemli aktörlerinden birisi olan madencilerin oyun sektörü tarafından pek sevildiği söylenemez. Özellikle Proof of Work konsensüs mekanizmasına sahip ağların gerektirdiği yoğun işlem gücü, oyuncular için tasarlanmış ekran kartları ile çok daha hızlı yapılabiliyor. Her ne kadar bu işlem için özel olarak geliştirilmiş ASIC işlemciler olsa da, bu tür işlemcilere erişilmesinin zor olması, madencileri ekran kartlarına itiyor. Bu da ekran kartı fiyatlarına oldukça kötü yansıyor. Ancak yaşanan son piyasa düşüşü, bu durumu tersine çevirmiş olabilir.

Madencilik Kârındaki Düşüş, GPU Fiyatlarına Pozitif Yansıdı

Madencilik Kârı Düşününce GPU Fiyatları da Düştü

Kripto para piyasalarındaki düşüş, kripto madencilik aktivitelerine de olumsuz yansıdı. Hızlı bir şekilde gelirleri düşen madenciler, ellerindeki ekran kartlarını çıkarırken, yeni ekran kartı alımları da düştü. Bununla birlikte Tom’s Hardware‘e göre kripto para piyasalarında yaşanan yüzde 15’lik düşüş, GPU fiyatlarına da benzer bir şekilde yansıdı.

Hazırlanan rapora göre madencilik faaliyetlerinin yoğun olduğu dönemde yaklaşık olarak 1.000 dolardan fiyatlanan RTX 3080 ekran kartı, şu anda eBay üzerinden 650 dolar bandında satılıyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *