«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Litvanya, Kripto Üzerindeki İncelemeleri Sıkılaştırmak İstiyor

Litvanya, Kripto Üzerindeki İncelemeleri Sıkılaştırmak İstiyor

litvanya-kripto-para-1

Litvanya hükümeti, Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun’da yapılan değişiklikleri onayladı. Bu doğrultuda Rus seçkinlerinin mali yaptırımları atlatmaya yönelik olası planlarıyla mücadele edilecek Ek olarak kripto üzerindeki incelemeler de sıkılaştırılacak.

Litvanya, Kripto Paralar için İncelemleri Sıkılaştıracak

Litvanya Maliye Bakanlığı, kara para aklamayı önleme ve kripto sektöründe terörizmin finansmanına karşı yapılacak yeni yasal değişiklikleri onayladı. Yeni değişikliklerle birlikte kullanıcı tanımlama yönergeleri katılaştırılacak. İsimsiz hesaplar yasaklanacak.

Yapılacak yeni düzenlemelerle birlikte kripto borsalarına yönelik talepler sıkılaştırılacak. Örneğin, Ocak 2023’ten itibaren nominal sermayesi 125 bin eurodan az olmayan tüzel kişilikler kayıt yaptırmak zorunda kalacak. Ayrıca bu şirketlerin üst düzey yöneticilerinin de Litvanya‘nın daimi sakini olması gerekiyor.

litvanya kripto uzerindeki incelemeleri sikilastirmak istiyor 2

Hazırlanan yasa taslağı meclisin bahar oturumunda sunulacak. Meclisten gelecek onayın ardından yasada bazı değişiklikler olabilir. Bundan sonrasında ise yasa bu yıl yürürlüğe girecek.

Litvanya‘da kripto para birimleriyle ilgilenen şirketlerin sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Mart 2022 itibariyle ülkede faaliyet gösteren toplam 252 sanal para birimi hizmet sağlayıcı şirketi var.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *