«
  1. Anasayfa
  2. Popüler
  3. Kuzey Koreli BT Uzaktan Çalışanları Kripto Firmalarını Hedefliyor mu? İşte Bildiklerimiz

Kuzey Koreli BT Uzaktan Çalışanları Kripto Firmalarını Hedefliyor mu? İşte Bildiklerimiz

Kuzey-Koreli-BT-Uzaktan-Calisanlari-Kripto-Firmalarini-Hedefliyor-mu-Iste.png

ABD Hükümetine göre, Kuzey Koreli BT çalışanları serbest piyasayı dolduruyor. ABD şirketlerinin onları istihdam etmesi yasa dışı, ama ya bunu yaptıklarına dair hiçbir fikirleri yoksa? İçinde yaşadığımız bu yeni uzaktan çalışma dünyasında, bu tamamen mümkün. Kuzey Koreli işçiler her türlü teknoloji odaklı işletmeyi hedefliyorlar, ancak elbette, CNN raporu konuyla ilgili olarak kripto para firmalarına odaklandı.

“Her zaman en iyi yeteneklerin peşinde olan değişken bir endüstriyi avlamak için paravan şirketlere, müteahhitlere ve aldatmacaya dayanan ayrıntılı bir para kazanma planı. Kuzey Koreli teknoloji çalışanları yılda 300.000 dolardan fazla kazanabilir – bir Kuzey Kore vatandaşının ortalama gelirinin yüzlerce katı – ABD tavsiyesine göre ücretlerinin %90’ına kadarı rejime gidiyor.”

Buna karşılık, bu ABD Hükümeti aslında yayınladı:

“KDHC, ABD ve BM yaptırımlarını ihlal ederek kitle imha silahlarına (KİS) ve balistik füze programlarına katkıda bulunan gelir elde etmek için dünya çapında binlerce yüksek vasıflı BT çalışanını gönderiyor. Bu BT çalışanları, Kuzey Amerika, Avrupa ve Doğu Asya dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden serbest çalışma sözleşmeleri almak için yazılım ve mobil uygulama geliştirme gibi belirli BT becerilerine yönelik mevcut taleplerden yararlanıyor.”

Belgenin “kripto” veya “bitcoin”den bahsetmediğini belirtmekte fayda var, ancak ana akım medyanın söylediklerini okuyalım.

CNN, Kuzey Koreli BT Çalışanlarını Kripto ile Nasıl İlişkilendiriyor?

Plan basittir, bu yeni gelişmeyi NewsBTC’nin kriptoyla ilgili sayısız hack’i zamanında bildirdi:

Birleşmiş Milletler’e göre, Kuzey Kore hükümeti destekli bilgisayar korsanları, son yıllarda kripto para birimi borsalarına baskın düzenleyerek milyarlarca dolar eşdeğerini çaldılar. FBI ve özel dedektifler, bazı durumlarda tek bir soygunda yüz milyonlarca doları ele geçirebildiklerini söylüyor.”

CNN, otorite kurmak için ayrıca “CIA’da eski bir Kuzey Kore analisti olan Soo Kim” gibi ABD Hükümeti ile ilgili kişilerden alıntı yapıyor. “(Kuzey Koreliler) bunu çok ciddiye alıyor” dedi. Sadece bodrumunda kripto para madenciliği yapmaya çalışan bir rasgele değil, bu bir yaşam tarzı.” Yine de bilgisayar korsanlarından mı yoksa iş avcılarından mı bahsediyor? Daha sonra, görünüşe göre iş arayanlardan bahsederek, “Ticari zanaat şu anda yabancılara yaklaşma ve zayıflıklarından yararlanma biçimleri açısından mükemmel olmasa da, Kuzey Kore için hala yeni bir pazar” dedi.

CNN’nin öne çıkardığı bir diğer otorite figürü, “Şüpheli Kuzey Koreli teknoloji işçilerini araştıran siber güvenlik firması Mandiant’ın baş analisti Fred Plan”. “Bu kripto firmalarının ve hizmetlerinin çoğu, geleneksel bankalarda ve diğer finansal kurumlarda gördüğümüz güvenlik duruşundan hala çok uzakta” ​​diyor. Bu konuda haklı, ancak bunun BT’de iş arayan serbest çalışanlarla ne ilgisi var?

07/12/2022 ETHUSD fiyat grafiği - TradingView

ETH price chart for 07/12/2022 on FTX | Source: ETH/USD on TradingView.com

Peki Herkesin Hakkında Konuştuğu O Hack’ler?

BT çalışanlarını Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarıyla ilişkilendiren tek yetkili kişi, “Geçen yıla kadar Kuzey Kore odaklı bir FBI istihbarat analisti olan Nick Carlsen”. Bu adamın söyledikleri makalenin en önemli kısmı olabilir. “Bu adamlar birbirini tanıyor. Belirli bir BT çalışanı bir bilgisayar korsanı olmasa bile, bir bilgisayar korsanını kesinlikle tanıyor. Bir müşterinin sistemlerinde tanımlayabilecekleri herhangi bir güvenlik açığı ciddi risk altında olacaktır.”

CNN makalesi, hack’lerle ilgili olarak mümkün olduğunca belirsiz tutuyor:

FBI’a göre, Mart ayında Pyongyang bağlantılı bilgisayar korsanları, Vietnam merkezli bir video oyun şirketinden 600 milyon dolarlık kripto para birimine eşdeğer olanı çaldı. Blockchain analiz firması Elliptic’e göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Kaliforniya merkezli bir kripto para birimi şirketinde muhtemelen 100 milyon dolarlık bir soygunun arkasındaydı.

Neyse ki, NewsBTC yardım etmek için burada.

NewsBTC, Kuzey Koreli Hackerlar Hakkında Ne Biliyor?

İlk madde atıfta bulunuyor gibi görünüyor Axie Infinity/Ronin hilesi. Bununla ilgili olarak şunları bildirdik:

Alfabe ajansı fonların izini Kuzey Kore korsan grubu Lazarus ile ilişkili cüzdanlara kadar takip etti. The Block’un makalesi hikayenin bu versiyonunu tamamlıyor mu yoksa reddediyor mu? Kuzey Korelilerin böyle bir numara yaptığını görmek zor.

Her halükarda, o sırada FBI bir açıklamada son derece açıktı. burada alıntı:

“Araştırmamız sayesinde, DPRK ile ilişkili siber aktörler olan Lazarus Group ve APT38’in 29 Mart’ta bildirilen Ethereum’da 620 milyon dolarlık hırsızlıktan sorumlu olduğunu doğruladık.”

BT uzaktan çalışanlarının hikayesi doğruysa, “Kuzey Korelilerin böyle bir numara yaptığını görmek zor” diyerek yanılmışız. İkinci öğe Harmony hack’e atıfta bulunuyor ve alıntı yapacağımız şeyi açıklıyor gibi görünüyor. rapor eden kardeş sitemiz Bitcoinist:

“Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Lazarus’un Kuzey Kore’nin gizli istihbarat servisi adına hareket ettiğine inanıyor. Bir blockchain analiz şirketi olan Elliptic, bir raporda şunları açıkladı: “Hırsızlık, çok imzalı bir cüzdanın kriptografik anahtarlarından ödün verilerek gerçekleştirildi – büyük olasılıkla Harmony ekibinin üyelerine yönelik bir sosyal mühendislik saldırısı yoluyla. Lazarus Grubu rutin olarak bu tür yöntemleri uygulamıştır.”

Ve şimdiye kadar bildiğimiz şey bu. Kuzey Koreli BT çalışanları bilgisayar korsanlarıyla ilgili mi? Muhtemelen öyledir, ancak ABD Hükümeti, kripto para birimlerinden veya bitcoin’den “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti bilgi teknolojisi çalışanları hakkında rehberlik.

Featured Image taken from this post | Charts by TradingView
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *