«
  1. Anasayfa
  2. Ethereum
  3. Kripto Risk İştahı Düşük Kaldıkça Bitcoin Hakimiyeti Büyüyor

Kripto Risk İştahı Düşük Kaldıkça Bitcoin Hakimiyeti Büyüyor

Kripto-Risk-Istahi-Dusuk-Kaldikca-Bitcoin-Hakimiyeti-Buyuyor.jpg

Kripto piyasası, Bitcoin ve Ethereum’un geçen haftanın kazanımlarını teslim etmesiyle bugünkü ticaret seansı sırasında kırmızıda hareket ediyor. Piyasa değerine göre ilk kripto para birimi, yarın için belirlenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOME) toplantısına tepki veriyor gibi görünüyor.

Bu olay sırasında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) potansiyel olarak faiz oranlarında bir artış açıklaması yapması bekleniyor. Projeksiyon 75 baz puanlık (bps) bir artışı hedefliyordu, ancak finans kurumu enflasyonu düşürmek için 100 baz puanlık bir artışla piyasayı şaşırtabilir.

ABD doları enflasyonunu ölçmek için kullanılan bir ölçü olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), 40 yılın en yüksek seviyesinde. Bu, Fed’i faiz oranlarını yükselterek, bilançosunu küçülterek ve küresel piyasalardan likiditeyi kaldırarak para politikasını değiştirmeye zorladı.

Sonuç olarak, Bitcoin ve kripto piyasası düşüş eğilimi gösteriyor. Kıyaslama kripto para birimi, BTC’nin mevcut fiyat seviyesi olan yaklaşık 20.000 $’da sabitlenebildiğinde göreli bir istikrar dönemi gördü.

Altcoin sektörü, Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Solana (SOL) ve diğer büyük kripto para birimleri kritik direncin altına düştüğü için daha az şanslıydı. Bazı altcoinler, Bitcoin hakimiyeti yukarı yönlü eğilim gösterdiğinden 2020 seviyelerine geri dönüyor.

Bu, kripto pazarındaki belirsizlik ve riskten kaçınma duyarlılığının bir göstergesidir. Metrik, emtia fiyatlarındaki düşüşün desteklediği enflasyonu azaltma beklentileri ve Ethereum “Birleştirme” için bir tarih duyurusu üzerine son iki hafta içinde bir düşüş gördü.

Arcane Research’ten alınan veriler, araştırma firması Büyük, Orta ve Küçük Başlık Endeksleri için performansta bir düşüş kaydettiği için yukarıdakileri desteklemektedir. Aşağıda görüldüğü gibi, BTC Hakimiyeti yükseliş ivmesi yakaladığı için bu endeksler Bitcoin’den daha ağır kayıplar kaydediyor.

Bitcoin BTC BTCUSDT Kripto
Kaynak: Arcane Research

Bitcoin Dominance Spike, Kripto Piyasası Belirsizliğinde İpuçları

Arcane Research, sektördeki genel zayıflığın “tüccarlar düşen bir pazarda güvenlik aradığı için doğal bir rotasyondan” kaynaklandığını belirtti. Bitcoin hakimiyetindeki artışa, stablecoin toplam pazar payındaki artış eşlik etti.

Başka bir deyişle, piyasa katılımcıları, potansiyel aşağı yönlü risklerden korunmak için Bitcoin ve stablecoin satın alıyor. Raporda şunlar belirtildi:

Ether’in bitcoin’e göre güç eksikliği, pazar hakimiyetinin geçen hafta %0,34 düşmesine neden oldu. Öte yandan Bitcoin, pazar payının %0,47 arttığını gördü. Yatırımcıların bitcoin’i etherden daha düşük riskli bir varlık olarak algıladıkları göz önüne alındığında, bu piyasa düşüşü olarak doğal bir rotasyondur.

Yarınki FOMC toplantısı, BTC hakimiyetinin kısa vadeli kaderine ve daha büyük kripto para birimlerinin kaderine karar verecek.

BitcoinBTCBTCUSDT
BTC’nin fiyatı 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT İşlem Görünümü
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *