«
  1. Anasayfa
  2. Ethereum
  3. Kripto Piyasası 100 Milyar Dolardan Fazla Eklerken En Kötüsü Bitebilir

Kripto Piyasası 100 Milyar Dolardan Fazla Eklerken En Kötüsü Bitebilir

Kripto piyasası, Haziran ortasındaki piyasa çöküşünün ardından uzun bir düşüş eğilimi yaşadı. Bu, hem büyük hem de küçük kripto para birimlerinin zarar görmesiyle birlikte toplam piyasa değerini yıllık en düşük seviyelere indirdi. Ancak yeni hafta ile birlikte dalgalar dönmeye başladı. Haftanın daha iyi bir bölümünde 900 doların altında seyreden kripto piyasası değeri 100 milyar dolar koymuştu.

Kripto Duyarlılığı Dönmeye Başlıyor

Kripto piyasa değeri hala 1 trilyon doların altında ancak iyi bir noktaya toparlandı. Bitcoin fiyatı 22.000 doların üzerindeyken, bu kritik pozisyonu geri almaya yaklaştı. Kripto para piyasasını zorlayan bir diğer şey de, son yükseliş eğilimleri uzaydaki diğer akıllı sözleşme platformlarına yansıyan Ethereum’un toparlanması oldu.

İlgili Okuma | Bitcoin Bir Aylık Negatif Fonlama Oranlarını İşaretledi, Daha Fazla Düşüş Gelir mi?

Bununla birlikte, kripto yatırımcılarının hissiyatı değişmeye başladı. Bunun olmasının yollarından biri kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini okumaktı. Bu endeks, yatırımcıların piyasaya karşı nasıl hissettiklerini gösteren bir rakam sunmak için beş farklı metrikten gelen verileri kullanır.

TradingView.com'dan kripto toplam piyasa değeri tablosu

Crypto market cap recovers close to $1 trillion | Source: Crypto Total Market Cap on TradingView.com

Haziran ayının büyük bir bölümünde endeks ‘Aşırı Korku’ bölgesindeydi. Bu, ayı eğiliminin devam etmesi ve yatırımcıların kayıplar nedeniyle piyasadan geri adım atmasıydı. Bu, piyasanın ayı 6 ile endeksin çıkarlarında en düşük puanlardan biriyle kapattığını gördü.

Bununla birlikte, piyasadaki bazı kripto para birimleri toparlandığından, piyasa hissiyatı da arttı. Korku ve Açgözlülük Endeksi şu anda bu yazının yazıldığı sırada 20 puanda bulunuyor. Yani hala aşırı korku bölgesinde kalmasına rağmen, geçen ayın kapanışından 14 puan yükseldi.

İlgili Okuma | Orta Ölçekli Kripto Paralar Temmuz’da Lider, Kışı Havalandırmanın En İyi Yolu?

Bitcoin’in 22.000 doların üzerindeki toparlanmasının bununla çok ilgisi olduğuna şüphe yok. Öncü kripto para birimi piyasayı hareketlendiriyor ve büyümeye devam ederse, piyasa duyarlılığının daha fazla iyileşmesi bekleniyor.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bir şey, bu kadar kısa sürede bu kadar büyük geri kazanımların satışlara yol açabileceğidir. Esas olarak, yatırımcılar bu tür hareketleri genellikle bir ‘boğa tuzağı’ olarak görürler; bu nedenle kaçınılmaz geri çekilmeden önce piyasadan çıkmaya çalışıyorlar. Son 24 saat içinde, 725,2 milyon pozitif net akışla merkezi borsalara giren daha fazla BTC oldu. Bu, yatırımcıların varlıklarını satmak için bu zamanı ayırdığı gerçeğini desteklemektedir.

Featured image from Kapersky, chart from TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *