«
  1. Anasayfa
  2. Ethereum
  3. Kripto Kışı DeFi Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Kripto Kışı DeFi Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Kripto-Kisi-DeFi-Sektorunu-Nasil-Etkiledi.jpg

Büyük varlıklar yerel direncin üzerine çıkamadığı için kripto piyasası aşağı yönlü eğilim gösteriyor. Her zaman olduğu gibi, baskın trend kazananları ve kaybedenleri seçiyor ve ne yazık ki altcoin piyasaları da bunların arasında yer alıyor.

İlgili Okuma | Bitcoin Düşerken, BTC Madencileri Piyasada Panik Yaratarak Jetonlarını Satıyor

Özellikle, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri, kripto düşüş trendinden ciddi şekilde etkilenmiştir. Belki de uzaydaki en büyük ekosistem olan Ethereum DeFi sektöründeki en popüler protokollerden bazıları, %92’ye varan oranda kayıp kaydediyor.

Crypto Pragmatist’in kurucusu Jack Niewold, yola çıkmak DeFi sektöründe kripto kışının etkilerini daha derine inin. Hedeflerinden biri, DeFi protokollerinin bu düşüş trendinde karlı kalıp kalamayacağını belirlemekti.

Aşağıda görüldüğü gibi, MakerDAO, SushiSwap, Compound ve diğerleri gibi protokoller, yerel jetonlarının fiyatında bir düşüş ve gelirlerinde daha da keskin bir düşüş gördü. Bu kanıt, Niewold’un dediği gibi DeFi ve kriptonun “gerçekten bir bükülme noktasına ulaştığı” fikrini sorguladı.

Kripto DeFi
Kaynak: Twitter üzerinden Jack Niewold

Alanda olgunluk, kurumsal kabul ve daha büyük kripto para birimlerinde genel piyasa düşüşlerine karşı direnç olduğuna dair kanıtlar var. Ancak DeFi sektörünün çoğu gelirlerini koruyamadı. Niewold şunları kaydetti:

Adil olmak gerekirse, çoğu DeFi tokeni, ücret devirlerinden daha fazlasını çekti, bu da ilginç – ‘temel’ bir bakış açısıyla, şeyler indirimli olarak işlem görüyor. Gerçek ürün pazarına uygun projelerin göreceli bir indirimle işlem görmesi benim için ilk paket olduğunu düşünüyorum.

DeFi Pulse tarafından sağlanan ek veriler, DeFi protokolleri genelinde kilitlenen toplam değerin (TVL), gelirler ve jeton fiyatları ile aşağı yönlü bir eğilim gösterdiğini gösteriyor. Bu metrik Şubat 2021 seviyelerine geri döndü ve yaklaşık 50 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

DeFi Kripto DeFiPulse 1
DeFi TVL aşağı yönlü eğilimler gösteriyor. Kaynak: DeFi Pulse

Ethereum Hakimiyeti Yükselirken Kripto Kanıyor

Mevcut düşüş eğilimi, tüm katman-1 ekosisteminde daha belirgindir. Solana (SOL), Avalanche (AVAX) ve diğerleri fiyatlarında ve ağ aktivitelerinde düşüş yaşarken, Ethereum (ETH) fayda sağlıyor.

Aşağı yönlü eğilim, Ethereum ücretlerinde bir düşüşe dönüştü. Bunlar, ağ tıkanıklığı sırasında ortalama 100 Gwei veya daha fazla olduktan sonra hızlı bir işlem için şu anda 2 Gwei veya 0.13 $ olarak fiyatlandırılıyor.

Niewold’un dediği gibi, Solana ve Avalanche gibi L1 ağları, Ethereum işlem ücretlerindeki artıştan yararlandı, bu düşüşler nedeniyle kullanıcılar bu ağa geri dönüyor. Niewold dedi ki:

(…) talebin azaldığı bir dönemde, Ethereum’u alt-L1’lere göre çok daha çekici kılıyor (…). Alt-L1’ler, daha düşük aktivite dönemlerinde rekabet avantajları azaldığından, bu ücret yansımalılığından faydalanmaz.

NewsBTC’nin dün belirttiği gibi, Bitcoin, Ethereum ve istikrarlı paralar USDT ve USDC, toplam kripto piyasası değerinin %77’sini oluşturuyor. Bu düşüş trendi sırasında BTC ve ETH hakimiyeti artıyor ve kripto yatırımcılarının genel olarak riskten arındırma davranışına işaret ediyor.

Kripto Bitcoin hakimiyeti piyasa değeri
Bitcoin, stablecoin’ler ve Ethereum hakimiyeti artıyor. Kaynak: Arcane Research

İlgili Okuma | Ethereum Piyasa Değeri Geçen Ay 100 Milyar Doların Üzerinde Düştü

Yazma sırasında, ETH’nin fiyatı son 24 saatte %2 karla 1.800 dolardan işlem görüyor.

Ethereum ETH ETHUSD DeFi kripto
ETH 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: ETHUSD İşlem Görünümü

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *