«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Kripto Katliam Bitcoin Güvenli Limanına Uçuşa Neden Oluyor, Hakimiyet Gösteriyor

Kripto Katliam Bitcoin Güvenli Limanına Uçuşa Neden Oluyor, Hakimiyet Gösteriyor

Kripto-Katliam-Bitcoin-Guvenli-Limanina-Ucusa-Neden-Oluyor-Hakimiyet-Gosteriyor.png

Geçen hafta yaşanandan daha düşük bir dereceye kadar olsa da, bitcoin %13 düştüğü için kripto kan banyosu öfkelenmeye devam ediyor. Bu nedenle, en iyi güvenli sığınağı ararken kripto yatırımcılarında kaydedilen birkaç göç modeli olmuştur. Birincisi, bitmeyen kayıplardan korunmak için stablecoin’lere uçuştu. Bununla birlikte, yatırımcılar şimdi bitcoin’e akın etmeye ve hakimiyetin artmasına neden olarak bu konuda bir kez daha değişti.

Bitcoin Hakimiyeti Yeniden Kuruyor

Düşüş, piyasadaki tüm kripto para birimlerini etkiledi ancak veriler, bazılarının diğerlerinden daha kötü bir zaman geçirdiğini gösteriyor. Altcoinler, özellikle de küçük sermayeli altcoinler, beklendiği gibi en yüksek kayıpları kaydetti. Yine de Bitcoin bundan korunmuyor.

İlgili Okuma | Ethereum Hashrate Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Kırdı, Fiyat Takip Edecek mi?

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi şu anda fiyat bazında %13 düştü, ancak bu, altı ayın en yüksek seviyesine dokunarak pazardaki hakimiyetini yeniden kurmasını engellemedi. Şu anda %44.4’lük bir hakimiyette ve Ekim 2021’den beri bu kadar yüksek olmamıştı.

bitcoin hakimiyeti

BTC dominance returns | Source: Arcane Research

Çoğunlukla, yatırımcı duyarlılığının olumsuza düşmesi, yatırımcıları bitcoin’e yönlendirmede en önemli faktörlerden biri olmuştur. Altcoinler piyasada dövüldüğünden, yatırımcılar daha düşük cap coinlere kıyasla daha güvenli bir bahis olduğuna inandıkları BTC’ye bakıyorlar.

Bunun sonucu, altcoinlerden gelen paranın bitcoine taşınması ve bunun arkasında altcoinlerin kalması oldu. Bu nedenle, bitcoin, tüm endekslerin en düşük düşüşü olan Mayıs ayının başlangıcından bu yana yalnızca %23’lük bir düşüş kaydetti.

Diğerleri daha yüksek düşüşler kaydetti. Büyük Harcama Endeksi son iki haftada %28, Mid Cap Endeksi %31 ile aynı dönemde gelirken, Küçük Harcama Endeksi %37’lik düşüşle daha da kötüleşti.

Stabilcoinler Darbe Aldı

Tüm UST fiyaskosu çözülmeye başladı, ancak üçüncü en büyük stabilcoin çöküşünün etkileri muadilini etkilemeye devam ediyor. UST’nin de-pegging’inin kaldırılmasından sonra, bu düşük duyarlılığın bir kısmı, piyasa değerinin %10’unu kaybeden en büyük stabilcoin USDT’ye aktı.

TradingView.com'dan Bitcoin baskınlık tablosu

BTC dominance reaches six-month high | Source: Market Cap BTC Dominance on TradingView.com

Bunun nedenlerinden biri, aynı zamanda, bitcoin fiyatı düştüğü için sabit paranın sabitlenmesine meydan okunmasıydı. Ayrıca USDT’den ayrılan fonların bir kısmının, en büyük ikinci stablecoin olan USDC’ye aktığı da tahmin ediliyor.

İlgili Okuma | Bitcoin Ardışık Yedi Kırmızı Mumu İşaretledi, Piyasa İçin Korkunç Bir Resim Boyadı

Her iki stabilcoin de dolar sabitlerini korumaya devam etti. Bu, UST’yi sabit değerini kaybeden tek stabilcoin olarak bırakır.

Featured image from Yahoo Finance, charts from Arcane Research and TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *