«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Kripto Düşüşü Hızlandı! Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Kripto Düşüşü Hızlandı! Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

4-prichiny-predstojashhego-rosta-kursa-bitcoin-btc-b32f43b

Bitcoin (BTC) kayıpları hafta sonu boyunca derinleşti ve lider kripto para, bir dizi satış sinyali ortasında 2020 sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin son iki günde %20 oranında değer kaybetti ve şu anda 25.000 doların üzerinde işlem görüyor. Kripto paranın piyasa değeri de 500 milyar doların altına düştü. BTC’nin son kayıpları ABD enflasyon verileri tarafından tetiklenirken, diğer olumsuz göstergelerin bir karışımı hafta sonu boyunca keskin satışlara neden oldu.

Artan enflasyonun ABD Federal Rezervi tarafından bu hafta beklenenden daha büyük bir faiz oranı artışını teşvik etmesi ve Bitoin için daha fazla olumsuzluk yaratması bekleniyor.

DeFi alanındaki farklı bir sorun da, kripto duyarlılığını kötüleştirdi.

Bitcoin trader’ları enflasyon arttıkça Fed’den korkuyor

Bu hafta ekonomik olayların ön saflarında yer alan FED’in 14 Haziran’da başlayacak iki günlük toplantısı var. Yüksek enflasyon rakamları ışığında, merkez bankasının faiz oranlarını ne kadar yükseltmek istediğine odaklanılacak.

CME Group’tan alınan veriler, trader’ların %76’sının bu hafta 75 baz puana kadar bir artış fiyatlandırdığını ve faiz oranlarını pandemi öncesi seviyelere yaklaştırdığını gösteriyor. Hareketin, likidite koşullarını sıkılaştırmaya işaret ettiği göz önüne alındığında, kripto piyasaları için son derece düşüşlü olması bekleniyor. Aynı zamanda yaklaşan bir ekonomik şoktan korkan bir Fed’i de gözler önüne seriyor. Avatrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, Bitcoin fiyatıyla ilgili şunları söyledi:

“Hafta sonu fiyat hareketi kriptolar için acımasızdı ve bugünün fiyat hareketi de cesaret verici değil. BTC fiyatı 25 bin destek seviyesini yeniden test etti ve muhtemelen fiyatın 20 bin kritik fiyata doğru düştüğünü göreceğiz.”

DeFi kayıpları

DeFi alanı, Celsius’un son zamanlarda para çekme işlemlerini askıya almasıyla ortaya çıkan ciddi bir likidite sıkışıklığıyla karşı karşıya görünüyor.

Problem, Ethereum’da panik satışına neden olan Lido Staked Ethereum’un (stETH) sabitlenmesinden kaynaklanıyor. İkinci en büyük kripto para birimindeki kayıplar, BTC’deki kayıplardan çok daha ağır bastı.

Celsius problemi, ETH’deki kayıplarla birleştiğinde DeFi alanında yaygın satışlara neden oldu. Bu, kripto piyasasına yönelik duyarlılığı kötüleştirdi ve BTC fiyatlarını da etkiledi.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *