«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Japon Hükümetinin Çalınan Kriptoyu Dondurmaya Hazırlandığı Bildirildi

Japon Hükümetinin Çalınan Kriptoyu Dondurmaya Hazırlandığı Bildirildi

Japon-Hukumetinin-Calinan-Kriptoyu-Dondurmaya-Hazirlandigi-Bildirildi.png

Kripto varlıklarının merkezi olmayan yapısı, varlıkları içeren işlem ve faaliyetlerin üçüncü tarafların müdahalesine sahip olmamasını sağlar. Bu, merkezi olmayan finansın merkezileştirilmiş muadili karşısında kullandığı bir kaldıraç özelliği olarak kaldı.

Yine de, kripto para birimiyle ilgili çoğu suç faaliyeti, merkezi olmayan özelliklerine göre ölçekleniyor. Bu tür yaygın suçlardan biri de kara para aklamadır.

Bu tür boşluklar, bazı yargı bölgelerini kripto ve bununla ilgili faaliyetler için yasalar önermeye sevk etti. Eylem, kripto endüstrisindeki bazı aşırılıkları kontrol etmek ve kripto para birimlerine yatırım yapan vatandaşları korumaktır. Bazı yasalar, çalınan varlıklara ve bunlarla ilgili yasa dışı faaliyetlere odaklanır.

İlgili Okuma | Bitcoin Piyasa Değeri Geçen Ay 120 Milyar Doların Üzerinde Düştü – Daha Ne Kadar Kaybedebilir?

Kripto para yasaları arasında, yasa dışı yollarla elde edilen kripto varlıklarına el koyabilecek Japonya’dan gelen yeni yasa da var. Rapora göre, ülkenin Adalet Bakanlığı organize suçlarla ilgili davalar için kripto para ele geçirme yasasını gözden geçirmeyi planlıyor. Değiştirilen yasa ile suçla ilgili herhangi bir kripto para biriminin zorla kaldırılması olacak.

Birkaç gün önce, Japon parlamentosu, bankacılık dışı firmaların stablecoin ihraç etmesini yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı. Amaçları, potansiyel sistem risklerini azaltarak tüketicilerin korunmasını sürdürmek ve geliştirmekti.

Ayrıca, yasa tasarısı, istikrarlı geliştirme veya ihraç sürecine katılabilecek yetkili grupları listeledi. Bunlara yerel güven firmaları, lisanslı bankalar ve para transferleriyle ilgili kayıtlı acenteler dahildir.

Japon Yasası Yasadışı Yoldan Elde Edilen Kripto Varlıklara El Koydu

Yeni raporlar yerel medya kuruluşu Yomiuri Shimbun, önerilen yasayı doğurabilecek bazı süreçleri belirtti. İlk adım, Adalet Bakanlığı ile Yasama Konseyi arasında bir toplantı olacaktır. Dahil edilen bir diğer gündem, yetkililerin suçluların özel anahtarlarını alabilecekleri tartışmalar olacaktır.

Önerinin kabul edilmesiyle, yasama organı, Organize Suçların Cezalandırılması ve Suç Gelirlerinin Kontrolü Hakkında Kanun’u (1999) revize edecekti. Bu nedenle, hem mahkemeler hem de kolluk kuvvetleri, suçla ilgili kripto para birimlerini ele geçirmek için yasal desteğe sahip olacaktır. Bunlara kara para aklama ve diğerlerinden elde edilen gelirler dahildir.

Japon Hükümetinin Yeni Kanun Geçirerek Çalınan Kripto Varlıkları Dondurmaya Hazırlandığı Bildirildi
Kripto para piyasası 1.2T$ seviyesinde | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Göre Jiji Basın, Yasama Konseyi ile görüşmenin önümüzdeki ay başlayacağına dair bir beklenti var. Yasa, organize suçtan sanal varlıklara el konulmasına odaklanıyor.

Ancak, yasa dışı olarak edinilen kripto para birimleri için prosedürler hakkında ayrıntılı bir açıklama oluşturmaz. Bu, serbest varlıklarını kullanan yasadışı uygulamalarda sürekli cezai müsamaha ile ilgili endişeleri ortaya çıkarmaktadır.

Gerekli tüm ayrıntılar doğru sırada tutulursa, yasa değişikliğinde daha fazla gecikme olmayacak. Kabine bunu onaylayacak ve ardından parlamento imzalayacak. Bu tür hamlelerle ve teklifin doğasıyla, uygulamanın hiçbir direnişi olmayacaktı.

İlgili Okuma | Poligon (MATIC) Fiyatı Son Gelişmelere Rağmen Tam Potansiyele Ulaşamadı

Ayrıca yasa, yetkililerin el koyabileceği bazı varlık kategorilerini de listeledi. Ancak, kripto para biriminin herhangi bir türle eşleşmediğini bulmak hala kafa karıştırıcı. Liste parasal talepleri, fiziksel mülkleri ve araçlar, sarf malzemeleri, aletler, makineler vb. gibi mobil varlıkları içerir.

Featured image from Pexels, chart from TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *