«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. İşlem Hacimleri Düşerken Ethereum Ücretleri Aylık En Düşük Seviyelere Dokunuyor

İşlem Hacimleri Düşerken Ethereum Ücretleri Aylık En Düşük Seviyelere Dokunuyor

Merkezi olmayan finans (DeFi) alanının popülaritesi sayesinde Ethereum ücretleri yeni zirvelere ulaştı. Ağ etkinliği arttıkça işlem hacimleri de arttı. Düşük ve yüksek arasındaki dalgalanmalar artık uzayda daha yaygın olmasına rağmen, etkiler ayı piyasasında bile oyalanmaya devam ediyor. Şu anda işlem hacimleri keskin bir şekilde düştü ve ETH ücretleri artık aylık en düşük seviyelere indi.

0,5 Dolardan Ethereum İşlemleri

Ethereum işlem ücretleri bu yıl en düşük noktalarından birine geriledi. Yüksek ve düşük arasında dalgalanan gaz maliyetleri, daha düşük fiyatlarla dinlenme yerini bulmuş görünüyor. Pazartesi gününün erken saatlerinde, Ethereum ağının gaz maliyetleri Haziran ayının en düşük noktasına geriledi. Bu yazının yazıldığı sırada işlem başına yalnızca 19,8 Gwei’de oturdu ve bu, ağdaki işlem başına yaklaşık 0,5 ABD Dolarına dönüştü.

İlgili Okuma | Binance CEO’su Bitcoin, İki Yıl Daha Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Geri Alamayabilir

Bu, geçen hafta işlem başına 151.3 Gwei ile gaz maliyetlerinin zirvesinden %80’den fazla düşüş anlamına geliyor. Bu, Messari’de gösterildiği gibi ağdaki işlem hacmindeki düşüşle aynı zamana denk geliyor.

Veri toplama web sitesi, Ethereum’un işlem hacminin aylık en yüksek seviyesinden %80’den fazla düştüğünü gösteriyor. 13 Haziran’da, ağdaki işlem hacimleri gerçek hacimde 10 milyar dolardan fazlaydı. Bugün, gerçek hacim, ayın en düşük seviyesi olan 570 milyon dolardı.

TradingView.com'dan Ethereum fiyat tablosu

ETH price declines to $1,179 | Source: ETHUSD on TradingView.com

Tedarik de darbe aldı Haziran ayında. Geçen ayın sonunda, DeFi’deki tüm toplam ETH arzının %8,6’sından fazlası vardı. Bununla birlikte, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, DeFi’de dolaşımdaki arzın %8,3’ünden daha azı bulunmaktadır. Bu aynı zamanda, üç hafta önce değer 30 milyar dolar iken, 10 milyar doların altında bir dolar değeri anlamına geliyor.

ETH Karlılık Tankları

Ethereum fiyatındaki toparlanma ile yatırımcılar için bazı iyi haberler geldi. Ancak, geçen yıla göre kârlılık seviyelerinde bu yıla göre hala bir boşluk var. 2021’de yılın son ayına girerken, ETH yatırımcılarının %80’inden fazlası kârda yüzüyordu. Dijital varlığın Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı göz önüne alındığında, bu bekleniyordu.

Ancak bu noktada önemli bir dezavantaj var. Veriler IntoTheBlock ETH yatırımcılarının çoğunluğu kârda kalırken, bunun sadece küçük bir farkla olduğunu gösteriyor. Cüzdanların %52’si şu anda yeşilde, %47’si kayıpta. Bu, tüm yatırımcıların sadece %2’sini tarafsız bölgeye yerleştiriyor ve bu da titrek kalıyor.

İlgili Okuma | Bitcoin Perpetual Open Interest, Kısa Bir Sıkışmanın Çökmeye Yol Açtığını Önerdi

Ağın büyümesi söz konusu olduğunda, yatırımcılar arasında daha olumsuz bir algı var. Bunun en büyük nedeni, DeFi ve NFT alanına taşınan tüm rakipler. Solana, özellikle NFT oyununda Ethereum’a parası için bir şans veriyor ve daha hızlı işlemler ve daha düşük ücretler sunan ağa doğru bir çıkışı tetikliyor.

Bununla birlikte, Ethereum, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor. Şu anda bu yazının yazıldığı sırada 1.200 dolardan işlem gören kripto para birimi, 149 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Featured image from CryptoSlate, chart from TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *