«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. IMF Neden Kripto Piyasasının “Daha Fazla Satış” Görebileceğini Düşünüyor?

IMF Neden Kripto Piyasasının “Daha Fazla Satış” Görebileceğini Düşünüyor?

IMF-Neden-Kripto-Piyasasinin-Daha-Fazla-Satis-Gorebilecegini-Dusunuyor.png

Kripto piyasası, Bitcoin ve Ethereum ile kritik direnç seviyelerinin ötesine geçerek yeşil ticaret yapıyor. Piyasa değerine göre birinci ve ikinci kripto para birimleri, son günde %10 ve %15 kâr kaydetti ve bugünkü işlem seansında daha fazla kâra hazır görünüyor.

İlgili Okuma | Fed 0.75 Puan Artışını Açıklarken Bitcoin Sürpriz Tırmanıyor

Yön açısından daha fazla netlik elde etmek için Bitcoin, günlük mumu 23.000 doların üzerinde ve Ethereum’u 1.700 doların üzerinde kapatmalı. Malzeme Göstergelerinden elde edilen veriler, BTC’nin fiyatı kısa vadede 28.000 $’a ulaşma olasılığı yüksek olan mevcut seviyelerinin üzerine çıkabilirse, satış tarafında bir şey sipariş defteri kaydeder.

Daha uzun zaman dilimlerinde, makro-ekonomik koşullar, herhangi bir sürdürülebilir rallinin önünde engel olmaya devam edecek. Bu anlamda, Uluslararası Para Fonu (IMF) Para ve Sermaye Piyasası Direktörü Tobian Adrian, gelişmekte olan varlık sınıfında daha fazla kayıp öngördü.

Yahoo Finance ile yaptığı bir röportajda Adrian, kripto piyasasının riskinden ve hisse senetleri gibi riskli varlıklardan bahsetti. Adrian, dijital varlıklar için bir stablecoin’in çöküşünün başka bir ayağı daha da aşağı çekebileceğine inanıyor. IMF yetkilisi şunları söyledi:

Bazı madeni para tekliflerinde daha fazla başarısızlık olabilir – özellikle en çok etkilenen algoritmik stabilcoinlerin bazıları ve başarısız olabilecek başkaları da var.

IMF yetkilisi, Terra (LUNA) ekosisteminin çöküşüne atıfta bulundu. Bu olay, Three Arrows Capital, Celsius ve kripto endüstrisindeki diğer şirketlerin düşüşüne yol açtı. Böylece Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki çöküşe katkıda bulunuluyor.

Adrian, dijital varlıkların başka bir benzer olayla karşı karşıya kalabileceğini iddia ediyor, ancak onu tetikleyebilecek Terra boyutunda belirli bir projeden bahsetmiyor. IMF yetkilisi, teminatındaki iddia edilen güvenlik açıkları nedeniyle stabilcoinlerin gelişmekte olan sektördeki satış baskısına katkıda bulunabileceğine inanıyor:

Bire bir desteklenmedikleri için orada bir güvenlik açığı var. [Some fiat-backed stablecoins] biraz riskli varlıklar tarafından destekleniyor… bazı sabit paraların nakit benzeri varlıklar tarafından tam olarak desteklenmemesi kesinlikle bir güvenlik açığıdır.

BitcoinBTCBTCUSDT
4 saatlik grafikte önemli kazançlar sağlayan BTC fiyatı. Kaynak: BTCUSDT İşlem Görünümü

2008 Gibi Bir Durgunluk Olursa Kripto Piyasası Çökecek mi?

IMF yetkilisi, istikrarlı paralardan kaynaklanan iddia edilen riske ek olarak, potansiyel ekonomik durgunluk riskinden bahsetti. ABD kısa süre önce, teknik olarak ekonomik durgunluk anlamına gelmesi gereken negatif bir GSYİH ile art arda ikinci çeyreğini bildirdi.

Ancak Adrian, küresel piyasanın 2008’deki gibi bir şey göreceğini reddetti. O zamanlar finans sektörü “gölge bankacılığa”, bankaların bilançolarından gizlenen ve ekonomik krizi kötüleştiren çöken varlıklara maruz kaldı.

Kripto para birimleri, uluslararası düzenleyicilerden daha büyük bir engelle karşı karşıya kalabilir. IMF yetkilisi, bu kuruluşların, sektörü oluşturduğunu iddia ettiği 40.000’e kadar menkul kıymet yasaları uygulaması gerektiğini iddia etti. Ekledi:

Madeni paraların kendilerinin düzenlenmesi zor olacak, ancak borsalar ve cüzdan sağlayıcıları gibi giriş noktalarını bu madeni paralara yatırım yapmak için düzenlemek, bu çok somut ve çok uygulanabilir bir şey.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu yaklaşımı izliyor gibi görünüyor. Komisyon, ödeme çözümleri şirketi Ripple ve kripto borsası Coinbase de dahil olmak üzere sektördeki büyük oyuncularla yasal savaşlara girdi.

SEC Başkanı Gary Gensler, yalnızca Bitcoin’in yetki alanlarının dışında olduğunu kabul etmeye istekli olduğunu zaten belirtti. Komisyon daha agresif hale gelirse, kripto projeleri düzenleme gereksinimlerini karşılamak için mücadele ederken kripto piyasası zarar görebilir.

İlgili Okuma | Bitcoin Konsolidasyon Aralığında Sıçrayıyor, Mağazada Neler Var?

Bu, makro ekonomik koşullarla birlikte önümüzdeki aylarda gelişmekte olan varlık sınıfının önündeki en büyük engellerden biri olabilir. Bu anlamda, IMF yetkilisi bu noktada olabilir, ancak kripto para birimleri, başlangıcından bu yana düzenleyici düşmanlıklarla karşı karşıya.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *