«
  1. Anasayfa
  2. Popüler
  3. Hindistan Merkez Bankasından çarpıcı kripto yorumu: “Kripto para birimleri finansal sistemin istikrarını tehlikeye atıyor!”

Hindistan Merkez Bankasından çarpıcı kripto yorumu: “Kripto para birimleri finansal sistemin istikrarını tehlikeye atıyor!”

701c74f412ebfb351a7f001eac1057fd.jpeg

Hindistan Merkez Bankası, kripto para birimleri konusunda son derece endişeli ve Parlamento Finans Komitesine ekonominin dolarizasyonuna yol açabileceklerini ve Hindistan’ın ulusal çıkarlarıyla tutarsız olduğunu söyledi.

Kaynaklara göre, üst düzey RBI yetkilileri bir parlamento komitesine kripto para biriminin ve dolara bağlılığının Hindistan için zararlı olduğunu çünkü RBI’nin para politikasını belirleme ve ülkenin finansal sistemini kontrol etme gücünü ciddi şekilde tehlikeye atacaklarını bildirdi.

RBI yetkilileri, kriptonun ekonominin dolarizasyonuna yol açabileceğinden endişe duyuyor

RBI’nin valisi Shaktikanta Das da dahil olmak üzere üst düzey yetkilileri, eski devlet maliye bakanı Jayant Sinha başkanlığındaki Parlamento Finans Daimi Komitesine verdiği brifingde, kripto para birimlerinin finansal sistemin istikrarını tehlikeye attığını söyledi. Bir panel üyesi, bağımsızlığının RBI’nin para politikası belirleme ve ekonomiyi düzenleme yeteneğini ciddi şekilde baltalayacağını belirtti.

Kripto para birimlerinin rupiyi devralabilecek işlemsel para birimleri olma potansiyeline sahip olduğunu kabul ederken, merkez bankası yetkilileri ikna olmadı. Bu para birimlerinin para sisteminin yalnızca bir bölümünü tamamlayabileceğine inanıyorlar. Ek olarak, Hindistan merkez bankası yetkilileri kripto sektörünü düzenlemenin önemini vurguladı.

Ek olarak, RBI yetkilileri kripto para birimlerinin bir ülkenin finansal sistemine önemli zarar verme potansiyeline sahip oldukları konusunda uyarıyorlar.

Neredeyse tüm kripto para birimleri dolar cinsindendir ve yabancı özel kuruluşlar tarafından ihraç edilir. Sonunda ekonomimizin bir kısmının dolarizasyonuna yol açabilir ve bu da ülkenin çıkarlarına aykırı olacaktır.

Bankacılık otoritelerinin kripto para birimleriyle ilgili birincil endişesinin Hindistan ekonomisinin “dolarizasyonu” olmasına rağmen, kripto teknolojilerinin ülkenin finans ve bankacılık sistemine neler yapabileceği konusunda da korkuları var.

RBI yetkilileri, kripto para birimlerinin finansal sistem üzerinde zararlı bir etkisi olacağı konusunda uyardı, çünkü insanlar paralarını kriptoya yatırmaya başlayacak ve bankaları borç verecek daha az para ve kaynakla bırakacak.

Raporlarda, danışmanların böyle bir hareketin olası olumsuz sonuçlarından endişe duydukları da belirtildi. Yetkililer ayrıca, uzun vadede kripto paranın çökeceğini ve herkes için zor kazanılmış para kaybına yol açacağını belirtti.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *