«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Gri Tonlamalı SEC ile Buluştu, GBTC’yi ETF’ye Dönüştürmeye Onları İkna Etmeye Çalıştı

Gri Tonlamalı SEC ile Buluştu, GBTC’yi ETF’ye Dönüştürmeye Onları İkna Etmeye Çalıştı

Gri-Tonlamali-SEC-ile-Bulustu-GBTCyi-ETFye-Donusturmeye-Onlari-Ikna.png

GBTC, ABD merkezli ilk spot bitcoin ETF’si olacak mı? Öyle görünmüyor. coşku altı ay öncesinden talebi reddedilirse SEC’e dava açabileceğini ima ederek Gri Tonlamaya dönüştü. Şu anda iklim, cevabın muhtemelen olumsuz olacağını söylüyor, ancak şirket pes etmiyor. Binaen CNBC’yeGrayscale “düzenleyiciyi amiral gemisi fonunun bir ETF’ye dönüştürülmesini onaylamaya ikna etmek amacıyla geçen hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile özel olarak bir araya geldi.”

İlgili Okuma | Grayscale, Bancor (BNT) ve Evrensel Pazar Erişimini (UMA) DeFi Fonundan Kaldırdı

GBTC olarak da bilinen Grayscale Bitcoin Trust, “dünyadaki bitcoin’in yaklaşık %3,4’ünü elinde tutuyor ve Grayscale’e göre 850.000’den fazla ABD hesabına ait.” Bir yıldan fazla bir süredir BTC fiyatına yaklaşık %25 indirimle işlem görüyor. Firmaya göre, SEC, ürünün bir ETF’ye dönüşümünü onayladığı anda indirim sona erecek ve “yatırımcılar için 8 milyar dolara kadar” değerin kilidini açacaktır.

bunu dikkate al VanEck’in, BlockFi’ler, ve bir spot bitcoin ETF için diğer son başvurular reddedildi. Ve bu Gri Tonlamalı 2017’den beri bir tane almak için başvuruyor. Bu sefer, SEC’in GBTC başvurusunu onaylamak veya reddetmek için 6 Temmuz’a kadar zamanı var.

GBTC ETF’ye Dönüşürse Ne Olur?

Bu soruyu yanıtlamak için Grayscale, SEC için “24 sayfalık bir sunum” yaptı. Belgedeki bazı grafikler CNBC raporu, düşük çözünürlükte olmasına rağmen. Genel olarak, GBTC’nin spot bitcoin ETF’ye dönüşümü, “onları, hisse senedi gibi işlem gören tanıdık bir paketleyicide sıradan yatırımcılara açar.”

Grayscale’in ana argümanı, bir bitcoin vadeli ETF’sinin zaten mevcut olduğu ve herhangi bir şirketin bir spot bitcoin ETF oluşturmasına izin vermeyerek “SEC ihraççılara karşı ayrımcılık yapıyor” olmasıdır. CNBC, “Grayscale, bir spot bitcoin ETF’nin vadeli işlemlere dayalı ETF’lerden “daha riskli” olmadığını iddia etti, çünkü iki piyasa da bitcoinin altında yatan fiyattan etkileniyor ve birbirini yakından takip ediyor” dedi.

Geri Nisan ayında Grayscale CEO’suMichael Sonnenshein, şunları söylediğinde daha davalı hissetti:

“SEC, benzer iki konuya, vadeli ETF’ye ve spot ETF’ye aynı mercekten bakamazsa, o zaman, aslında, İdari Usul Yasası ihlali için potansiyel olarak zemin oluşturur.”

SEC ziyareti ve yasal işlem tehdidi, Grayscale’in tek silahı olmadı. Binaen CNBC’yeGBTC’nin bir ETF’ye dönüştürülmesine yardımcı olmak için, “yatırım firması, halka açık bir mektup yazma girişimini koordine etmeye yardımcı oldu ve SEC’i uygulamasını desteklemek için 3.000’den fazla mektupla doldurdu.”

GBTCUSD fiyat grafiği - TradingView

GBTC price chart on FTX | Source: GBTC/USD on TradingView.com

Bir Spot Bitcoin ETF Piyasayı Nasıl Etkiler?

Görüşler değişir. Bir varlık olarak bitcoin’e yatırım yapamayan ancak paralarını kesinlikle bir ETF’ye koyabilecek kurumlar var. Bazıları, bu insanların getireceği ani fon akışının bitcoin fiyatını aya göndereceğine inanıyor. Yalnızca gelecekteki sözleşmeleri tutan gelecekteki bir ETF’nin aksine, bir spot ETF’nin temsil edeceği bitcoin’i satın alması gerekir. Yani, para kesinlikle bitcoin ekosistemine girecekti.

İlgili Okuma | SEC ve Ripple, Yasal Savaşı 2023’e Kadar Uzatmayı Kabul Ediyor; XRP, Vakanın Ağırlığını Alıyor

Öte yandan, Bitcoin kullanıcıları “kağıt bitcoin” olarak gördükleri şeyi iyi gözle görmezler. Finansal araç bitcoin’i temsil eder, ancak ETF başlı başına varlık değildir. Bu, yatırımcıları riske sokar ve bitcoin ağına belirli güvenlik açıkları getirir. “Kağıt bitcoin” enflasyon olarak kabul edilebilir ve kısmi rezerv bankacılığına benzer bir şey teknik olarak mümkündür.

Her durumda, hiçbir grubun parmağı tetikte değildir. SEC ve sadece SEC yapar.

Featured Image by Aymanejed on Pixabay | Charts by TradingView
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *