«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. FTX Borsası BlockFi’yi 250 Milyon Dolarla Kefaletle Çıkardı

FTX Borsası BlockFi’yi 250 Milyon Dolarla Kefaletle Çıkardı

FTX-Borsasi-BlockFiyi-250-Milyon-Dolarla-Kefaletle-Cikardi.png

FTX kripto endüstrisini kurtarıyor mu yoksa kontrolünü mi alıyor? Türev odaklı kripto para borsası kenarda kaldı, etraflarındaki her şeyin çöküşünü izledi ve sonunda harekete geçmeye karar verdi. Bu ya da söylentinin dediği gibi, FTX tüm bu durumu laboratuvarlarında yarattı ve şimdi varlıkları ucuza satın alıyor. Bununla birlikte, bunun yalnızca ikinci derece kanıtı var. Öte yandan kurtarma paketi tamamen gerçek.

Daha önce, BlockFi CEO’su Zac Prince tweet attı, “Bugün BlockFi, bize bilançomuzu ve platform gücümüzü daha da artıran sermayeye erişim sağlayan 250 milyon dolarlık bir döner kredi tesisi sağlamak için FTX ile bir ön sözleşme imzaladı.” FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ise, “Bugün BlockFi’ye 250 milyon dolar enjekte ediyoruz ve piyasada güçlü bir konumdan hareket edebilmeleri için onlarla ortaklık yapıyoruz” yanıtını verdi.

Son birkaç haftadır, kripto piyasası düşüş eğiliminde. Terra/Luna yok olma olayının bulaşıcı etkisi, blokFi ve Celsius gibi kripto para mevduatları ve Three Arrows Capital gibi hedge fonları üzerinde getiri sunanların çoğu olmak üzere, oradaki her şirketi sarstı. Bu şirketlerin sorunları ve varlıkların olası tasfiyesi, kripto pazarını daha da fazla kargaşaya sürükledi.

İlgili Okuma | Crypto Exchange FTX ABD Büyüme Görüyor: İşlem Hacmi 3. Çeyrekte %512 Arttı

FTX’in Son Oyunu Nedir?

Bilemeyiz ama mübadele tüm bu hareketlerle kendini güçlü bir konuma getirdi. Bankman-Fried’e göre BlockFi, “risk altındaki karşı tarafları önceden başarılı bir şekilde ortadan kaldırdı” ve şirket, “zahmetli karşı tarafları sorun haline gelmeden ortadan kaldırarak ve gerekli olmadan önce nakit ekleyerek” kararlı bir şekilde hareket etti. Ve evet, “zahmetli karşı taraflar” derken Celsius ve 3AC’yi kastediyor.

Kendi adına, Zac Prince bunu her yerde bir zafer olarak çerçeveliyor. “Son birkaç haftadaki piyasa oynaklığı boyunca, ekibimizin, platformumuzun ve risk yönetimi protokollerimizin performansından inanılmaz derecede gurur duyuyorum. Bugünün dönüm noktası niteliğindeki duyuru, BlockFi’nin müşterilerine hizmet etme ve fonlarının korunmasını sağlama taahhüdünü pekiştiriyor”. Ancak, bu büyüklükteki bir şirket için 250 milyon dolar yeterli mi? Umalım da müşterilerinin iyiliği için öyle olsun.

Her durumda, her iki şirket de işbirliği yapmaktan heyecanlı görünüyor. Prince, “Kripto finansal hizmetler aracılığıyla dünya çapında refahı hızlandırmak için çalışırken, bu anlaşma BlockFi ve FTX arasında gelecekteki işbirliğini ve yeniliği de ortaya çıkarıyor” dedi. Aynı konuda Bankman-Fried, FTX’in “sektör lideri ürünler sunmak için BlockFi ile ortak olmaktan heyecan duyduğunu” iddia ediyor.

Yani şu anda kripto cephesinde her şey yolunda, değil mi? Ancak BlockFi para kaybetmeye devam ederse ne olur? FTX, yer fıstığı için tüm şirketi satın alma şansına sahip mi?

06/21/2022 SOLUSD fiyat grafiği - TradingView

SOL price chart on FTX | Source: SOL/USD on TradingView.com

BlockFi’nin Önceki Sorunları

Eldeki konuyla ilgili bir makalede, Zerohedge bize hatırlatıyor BlockFi’nin tarihindeki yeni bir bölümden:

“Bir hatırlatma olarak, BlockFi, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından menkul kıymet ürünleri olarak kabul edilen yüksek getirili faiz hesapları için bu yıl Şubat ayında 100 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.”

Ve kim unutabilir ki Stabilcoin yerine BTC verdi bazı şanslı kullanıcılara?

“Bir Reddit kullanıcısı, yazı yazarken 24 milyon ABD dolarından fazlaya tekabül eden 701.4 Bitcoin aldıklarını gösteren bonus ödemelerinin ekran görüntüsünü paylaştı. 700 USD civarında borçlu olduklarına ve Bitcoin işleminin tersine çevrildiğine inandıklarını söylediler.

İlgili Okuma | BlockFi Kurucu Ortağı, 2022’de Kripto İçin Büyük Büyüme ve FOMO Görüyor

Buna, Zac Prince yanıtladı, “Ekibimiz savaşta test edildi ve yıllar boyunca birçok fırtınayı atlattı, bu da bizi yalnızca günümüzün pazar ortamında gezinirken daha güçlü ve daha dirençli kılıyor.” Bunu koymanın bir yolu bu. Ancak, şirketin boğa piyasası sırasında 285 milyon dolardan fazla kaybettiği söylentisi hakkında ne söyleyebilirdi?

Söylentiler doğruysa, bu, iş modellerinin başarısız olduğunu ve ayı piyasasından sağ çıkamayacaklarını garanti eder mi? Hayır, değil. Yine de bunu öneriyor.

Featured Image by Cytonn Photography on Unsplash  | Charts by TradingView

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *