«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. FTX, Avrupa bölgesi için de lisans aldığını açıkladı

FTX, Avrupa bölgesi için de lisans aldığını açıkladı

ftx-token

Son 1 yılda çok ciddi bir büyüme kaydeden ve 30 milyar doların üzerinde bir değere ulaşan FTX borsası büyümeye devam ediyor. Borsa bugün yaptığı açıklamayla, Avrupa için de lisans alındığını ve Avrupa ekonomik bölgesinde lisanslı bir şekilde hizmet vermeye başlayacaklarını duyurdu.Bahamalar merkezli FTX borsası, bugün yaptığı açıklamayla artık Avrupa’da da lisanslı bir şirket vasıtasıyla ürünlerini yatırmcılara sunabileceğini duyurdu. Avrupa ekonomik bölgesine dahil olan kullanıcılar FTX ürünleri artık trade edebilecekler.

Lisans Güney Kıbrıs’tan alındı
FTX, Avrupa’da geçerli olacak lisansını Güney Kıbrıs finans otoritesi CySEC’ten aldı. Şirketin Avrupa merkezi İsviçre’de bulunuyordu ve bu onayın ardından ikinci bir merkez de Güney Kıbrıs’ta açılacak. Güney Kıbrıs, yatırım firmaları için ciddi bir repütasyona sahip olan itibarlı bir yargı bölgesi olarak biliniyor ve regüle edilmiş şirketlerin tüm “Avrupa ekonomik bölgesi”ne hizmet vermesini sağlıyor. Avrupa ekonomik böölgesi, AB’ye üye olan ülkelerle birlikte, üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç’i de içine alıyor. Dolayısıyla FTX bu ülkelerde de hizmet verebilecek.

FTX’in Avrupa’dan sorumlu yöneticisi olan Patrick Gruhn, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, CySEC’in FTX için resmi alan adını onaylamasından dolayı mutlu olduklarını ve Avrupalılara artık regüle edilmiş bir yatırım firması aracılığıyla FTX ürünlerini sunabilecek olmalarından ötürü heyecan duyduklarını söyledi.

Daha önce de birçok kez her yargı bölgesinde regüle olmak istediklerini belirten FTX’in genç CEO’su Sam Bankman-Fried ise Avrupalı regülatörlerle birlikte çalışmaya devam edeceklerini ve kripto para yatırımcılarına güvenli bir ortam yaratmak için çalışacaklarını söyledi.

Temmuz ayında 900, Eylül ayında 400 ve Ocak ayında yine 400 milyon dolarlık rekor yatırımlar alan FTX borsasının şu anki değeri yaklaşık 32 milyar dolar civarında… Özellikle spor endüstrisi alanında dev bütçeli reklamlar veren borsanın ABD’de de ciddi bir reklam politikası uyguladığı görülüyor. Borsanın ABD’deki kullanıcı tabanı son olarak 1 milyonu da geçmişti.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *