«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. FTC, Meta’nın Metaverse’te tekel olabileceği iddiasıyla bir dava açtı

FTC, Meta’nın Metaverse’te tekel olabileceği iddiasıyla bir dava açtı

ftc

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Meta’nın sanal gerçeklik uygulama üreticisi olan Within’i satın almasını engellemek için bir adım attı.

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi olan META, Metaverse alanında da hakim oyuncu olmak için yoğun bir çaba sarfediyor. FTC ise Meta’nın Within şirketini satın alarak bu gelişen sektörü tamamen kontrolü altına alacağı düşüncesiyle satın alıma engel olmak istiyor.

FTC, Meta’nın Metaverse’te tekel olabileceği endişesini taşıyor

Dün kurum tarafından yapılan açıklamada FTC, Meta’nın sanal gerçeklik imparatorluğunu genişletmek için yasa dışı satın alma girişiminde bulunduğunu iddia etti.

Federal Ticaret Komisyonu, ayrıca bu satın almanın önümüzdeki dönemlerde inovasyonu ve rekabeti önemsiz hale getireceğini bildirdi ve bu nedenle Meta’nın antitröst yasalarını ihlal ettiği düşünülüyor. FTC, ayrıca Meta’nın bir fitness uygulaması olarak kullanılan popüler VR oyunu Beat Saber’ın yapımcısı Beat Games’e zaten sahip olduğunu söyledi. Buna göre, alanında önemli bir yere sahip olan her iki girişime de sahip olmanın rekabetçi inovasyonu etkileyeceği iddia ediliyor.

FTC, mevcut iptal başvurusuyla, şu an Meta’nın Within’i satın almasına karşı geçici bir durdurma kararı çıkarmaya çalışıyor. Bunun yanında kurum, söz konusu satın almayı askıya almak için ABD’de Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesine de bir şikayette bulundu.

Metaverse, çoğu kişi tarafından internetin gelecekteki hali olarak görülüyor. Kullanıcılar, bu sanal ortamda kendilerine özel avatarları kullanarak 3 boyutlu ortamlarda etkileşime girebiliyor. Dünya genelinde yayılmaya devam eden Metaverse’te ayrıca NFT ve kripto para birimlerinin de önemli bir yere sahip olacağı düşünülüyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *