«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Fitch Ratings El Salvador’un Derecelendirme Notunu Düşürdü

Fitch Ratings El Salvador’un Derecelendirme Notunu Düşürdü

21

“Büyük Üçlü” olarak adlandırılan kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch Ratings, El Salvador’un uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notunu (IDR) “B-“den “CCC”ye düşürdü.

Fitch9 Şubat tarihinde yayınladığı raporda El Salvador‘un notunu “CCC”ye düşürülmesinin kısa vadeli borca olan bağımlılığın artmasından kaynaklanan artan riski, ek yerel piyasa finansmanı için sınırlı kapsamı, yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle ek çok taraflı finansmana ve dış piyasa finansmanına belirsiz erişimi yansıttığını belirtti

Yetkililerin hizmet borcunu taahhüt etmesine rağmen, El Salvador’u 2022-2023 dönemlerinde yüksek ve artan finansman ihtiyaçlarından kaynaklanan artan risklerin beklediğini belirten Fitch, ülkenin 2023‘te yaklaşık 1.2 milyar dolarlık dış borç amortismanı ile karşı karşıya olduğunu ve bunun 800 milyon dolarının ocak ayında ödenmesi gerektiğini vurguladı. Fitch ayrıca ülkenin 2022‘de 1.2 milyar dolarlık bir finansman açığıyla karşı karşıya olduğunu ve bu açığın 2023‘te 2.5 milyar dolara yükseleceğini söyledi.

Fitch tarafından yapılan açıklamada;

Kurumların zayıflaması ve gücün cumhurbaşkanlığında toplanması, politikaların öngörülemezliğini artırırken bir diğer yandan bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmesi, 2022-2023 için finansmanın sorununu çözecek olan bir IMF programının potansiyeli hakkında belirsizliği arttırdı.

ifadelerine yer verildi.

Bir başka derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de temmuz ayında El Salvador’un bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemesini gerekçe göstererek, ülkenin yabancı para birimi ihraççısı ve kıdemli teminatsız derecelendirme notlarını “B3″ten “Caa1″e düşürmüştü.

El Salvador, haberden bir gün önce 1 milyar dolarlık ilk Bitcoin (BTC) tahvil ihracının 15-20 mart tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *