«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Fed 0.75 Puan Artışını Açıklarken Bitcoin Sürpriz Tırmanıyor

Fed 0.75 Puan Artışını Açıklarken Bitcoin Sürpriz Tırmanıyor

Fed-075-Puan-Artisini-Aciklarken-Bitcoin-Surpriz-Tirmaniyor.png

Bitcoin ve kripto piyasasının geri kalanı, ABD Federal Rezervi’nin faiz artırımına tepki olarak şenlikli bir ruh hali içindeydi ve hem Bitcoin hem de Ethereum’u fiyatlarda tırmanışa yolladı.

Fed’in duyurusu Bitcoin’in fiyatını %5 artırdı. Bu yazı itibariyle, Bitcoin son 24 saatte yüzde 7 artışla 22.837 dolardan işlem görüyor. Dahası, Ethereum’un fiyatı da %11,6 arttı; Perşembe günü Coingecko programından elde edilen veriler 1.550$’a ulaştı.

Aslında, tüm kripto piyasası, 1 trilyon dolarlık toplam kripto piyasası değeri ile olumlu bir görünüme sahip.

Bitcoin, fiyatı 21.000 doların altına düşerek geçen hafta düştü. Ancak Fed’in en son %0.75 oranındaki artışla birlikte BTC fiyatı bir kez daha fırladı.

Fed, Enflasyonla Faiz Artışlarıyla Mücadele Ediyor

Federal Rezerv, enflasyonu %0,75’lik bir oran artışı ile tamponlamaya çalışıyor. Merkez bankasının faiz artırımına yönelik hamlesinin, özellikle ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun geçtiğimiz günlerde kamuoyuna Tüketici Fiyat Endeksi’nin veya enflasyon oranının 40 yıl olan Haziran ayında %9,1 olduğunu açıklamasından bu yana ülkenin çıkarına olduğu söyleniyor. yüksek.

Fed’in devam eden faiz artırımları, ülkenin resesyon tehlikesiyle karşı karşıya olabileceğine dair olumsuz bir mesaj gönderdi.

Domino etkisi yarattı. Fed’in faiz artırımının ardından ABD faiz oranları da COVID-19 salgını başladığından bu yana aşırı seviyelerde olan %2,25 ve %2,5 aralığında yükseldi. ABD merkez bankası geçtiğimiz günlerde Çarşamba günü düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bu gelişmeyi açıkladı.

İlgili Okuma | Kırmızı Tarlalarda Fiyat %5,84 Yükselirken BNB Yeşilde Basıyor

Anket: Amerikalıların %96’sı Enflasyondan Endişeli

Fed, uzun süredir faiz artırımıyla yüksek fiyatları dizginlemeye çalışıyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, enflasyon oranını artıran en büyük faktörlerin barınma, benzin ve gıda fiyatlarındaki artışlar olduğunu açıkladı.

Bildirildiğine göre, bir CNBC anketi, Amerikalıların yaklaşık %96’sının son zamanlarda gaz, barınak ve gıda fiyatlarındaki artış konusunda özellikle endişeli veya endişeli olduğunu ortaya koydu.

Image: Beinchain

Enflasyonu yenmek için Fed’in para arzını kısıtlama seçeneği var. Bu nedenle, aslında kredileri pahalı hale getiren faiz oranlarını yükseltmeye başvurur. Daha önce enflasyonun Haziran ayında yumuşamasıyla Merkez Bankası’nın %1’lik bir faiz artırımına gidebileceği konuşulmasına rağmen, %0,75’lik faiz artırımı bekleniyordu.

İlgili Okuma | Token’ın Fiyatı Yükselmeye Devam Ederken GNOX APE ve MATIC’i Geçmeye Hazır

Durgunluk tehlikesi tırmanmaya devam ederken, yinelenen yüksek fiyatlar ve faiz artışları vatandaşlarda korkuyu körükledi. Küresel piyasalarda belirsizlik seviyelerini artırdı, çünkü özellikle iki çeyrek GSYİH düşüşünün ardından bir durgunluk yaşanacak.

Ekonomik Analiz Bürosu tarafından sunulan GSYİH, ekonominin ilk mali çeyrekte gösterildiği gibi %1,6 oranında küçüldüğünü gösterdi ve ekonomistler ikinci çeyrek için de bir düşüşün mümkün olduğundan endişe ediyorlar.

GSYİH 2. çeyrek rakamları yarın açıklanacak. Ve Beyaz Saray, art arda iki çeyreğin bir resesyon göstergesi olmadığını net bir şekilde ortaya koyan Hazine Bakanı Janet Yellen’ın bir röportaj metni ve blog yazısı ile halkı bu önemli duyuruya şimdiden hazırladı.

Dahası, ABD Başkanı Biden, ülkenin bir resesyonla karşı karşıya kalmayacağına dair bir tür güvence verdi.

Crypto total market cap at $1.02 trillion on the daily chart | Source: TradingView.com
Featured image from Euronews, chart from TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *