«
  1. Anasayfa
  2. Ethereum
  3. Ethereum Vakfı açıkladı: 1.6 milyar dolarlık varlığın 1.3 milyarı ETH’de

Ethereum Vakfı açıkladı: 1.6 milyar dolarlık varlığın 1.3 milyarı ETH’de

61b7120386b244406c73cc3a

Ethereum ekosistemini destekleyen ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Ethereum Vakfı, 2021 yılı raporunu tamamladı ve açıkladı. Vakfın toplamda 1.6 milyar doları olduğu belirtilirken, bu rakamın 1.3 milyar dolarının kripto paralarda, 300 milyon dolarlık kısmının ise kripto para olmayan yatırımlarda ve varlıklarda olduğu açıklandı. 1.3 milyarlık kripto varlığının %99.1’inin de Ethereum’da olduğu belirtildi.

Ethereum Vakfı, 2021 yılı varlıklarını ve harcamalarını açıklayan detaylı bir rapor yayımladı. 31 Mart 2022 tarihi itibariyle vakfın 1.6 milyar dolarlık varlığa sahip olduğu belirtilirken, bunun 1.3 milyar dolarının kripto paralarda, 300 milyon dolarının ise kripto para olmayan yatırımlar ve varlıklarda bulunduğu bilgisi verildi.

%99.1’i Ethereum’da…

1.3 milyar dolarlık varlıkların %99.1’lik büyük bölümünün Ethereum’da olduğu yazılırken, bu sayının aynı zamanda toplam Ethereum arzının da %0.97’lik bölümüne tekabül ettiği belirtildi. Raporda Ethereum Vakfı’nın hazine yönetimi konusunda muhafazakar bir politika izlediği, bunun sebebinin ise vakfın ana hedeflerine ulaşmada gereken fonun, bir yıldan fazla sürecek bir piyasa düşüşünde bile, her zaman yeterli derecede sağlanması olduğu iletildi.

“Piyasa düşmesine koruma olarak kripto dışı varlıklar”

Piyasa düşmesi ihtimaline ikinci kez vurgu yapılan raporda ayrıca, böyle bir durumda koruma sağlamak amacıyla kripto para olmayan yatırımların da devreye girebileceği ve bu sayede ana hedefler kategorisinde olmayan projelere de sorun yaşamadan fon sağlanabileceği kaydedildi.

“Çoğunluk ETH’de tutuluyor çünkü…”

Raporda, vakfın varlıklarının büyük kısmının ETH’de tutulması sebebi de şu şekilde açıklandı:

“Fonların büyük kısmını Ethereum’da tutmayı tercih ediyoruz çünkü Ethereum Vakfı, ETH’nin potansiyeline ve uzun dönemde bizim için temsil ettiklerine inanıyoruz”

Toplamda 48 milyon dolar harcandı

Vakfın elinde bulundurduğu varlıkların yanısıra harcamalarıyla da ilgili detaylı bilgiler paylaşıldı. 2021 senesi itibariyle toplamda 48 milyon dolarlık harcama yapıldığı belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı:

“2021 yılında vakıf yaklaşık 48 milyon dolarlık harcama yapmıştır. Bu rakamın da yaklaşık 20 milyon dolarlık kısmı dış harcamalara gitmiştir. Bu rakama; bağışlar, teşvikler, ödüller ve üçüncü taraf fonlamaları ile sponsorluklar dahildir. Kalan 28 milyon dolar ise vakıf topluluğunun ekiplerine ve projelerine harcanmıştır:

L1 Araştırma ve Geliştirme: 21.8 milyon dolar
L2 Araştırma ve Geliştirme: 1.9 milyon dolar
Sıfır bilgi ispatı Araştırma ve Geliştirme: 3.6 milyon dolar
Geliştirici platformu: 5.9 milyon dolar
Topluluk gelişimi: 9.7 milyon dolar
İç operasyonlar ve destek fonları: 5.1 milyon dolar

 

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *