«
  1. Anasayfa
  2. Popüler
  3. Ethereum Uniswap Ticaret Hacminde 1T Dolarlık Bir Dönüm Noktasına Nasıl Ulaştı?

Ethereum Uniswap Ticaret Hacminde 1T Dolarlık Bir Dönüm Noktasına Nasıl Ulaştı?

Ethereum-Uniswap-Ticaret-Hacminde-1T-Dolarlik-Bir-Donum-Noktasina-Nasil.jpg

Ethereum’daki popüler merkezi olmayan değişim (DEX) platformu Uniswap, önemli bir dönüm noktasını kutluyor. Resmi Twitter hesabı aracılığıyla, protokolün arkasındaki ekip, tüm zamanların işlem hacminde 1 trilyon dolar işlediğini duyurdu.

İlgili Okuma | Coinbase Aşağıya Doğru Bir Spiral Üzerinde ve Kriptonuzu Yanında Alabilir

Aşağıda görüldüğü gibi, bu metrik Eylül 2020’den bu yana yükseliş trendinde. O sırada protokol, kümülatif işlem hacminde 10 milyar dolardan az işlem yaptı.

Uniswap, Mart 2022’de yaklaşık 250 milyar dolarlık kümülatif işlem hacmini 750 trilyon dolara çıkardığı için 1 trilyon dolarlık dönüm noktasına bir yıldan kısa bir sürede ulaşıldı. Küresel piyasalardaki mevcut düşüş eğilimine rağmen metrik yükselişte.

Uniswap UNI UNIUSDT Ethereum
Kaynak: Twitter üzerinden Uniswap Labs

Uniswap’ın arkasındaki ekip belirtilmiş devamındaki:

Harika bir yolculuk oldu. Bugün itibariyle, Uniswap Protokolü 1 Trilyon Dolarlık bir ömür boyu kümülatif işlem hacmini geçti (…). Bizimle birlikte gelişmeye devam eden Uniswap topluluğu olmadan bu dönüm noktasına ulaşamazdık. İşte bir sonraki Trilyon için.

Protokolün arkasındaki ekip tarafından sağlanan ek veriler, Uniswap’ın popülaritesinin ticaret hacmiyle birlikte arttığını gösteriyor. DEX’in pazar payı, Ağustos 2020’de %50’yi aştı ve o zamandan beri %60’ın üzerine çıktı.

Ayrıca, Uniswap Kullanıcılarının sayısı son zamanlarda neredeyse 4 milyona ulaştı. Ocak 2021’de, metrik 1 milyondan az kullanıcıydı. Bu, bir yıldan biraz fazla bir süre içinde 4 kat artış anlamına geliyor. Uniswap’ın mucidi Hayden Adams, katma:

Tüm zamanların 1 trilyon dolarlık hacmi. Bu günlerde kilometre taşlarını sık sık tweetlemiyorum, ancak dört virgül aklımı başımdan alıyor. Uniswap’ın sahip olduğu şekilde büyümesini asla beklemiyordum. Yolculuk için eşlik eden herkese teşekkürler.

Bu Ethereum DEX Başarısının Arkasında Ne Var?

Uniswap’ın pazar payı ve popülaritesinde artışa neden olan üç potansiyel olay vardır. İkinci yinelemenin dağıtımında ilk olan Uniswap v2, tüm DeFi sektöründe çoğaltılan yeni özellikler ve işlevler sundu.

İkincisi, yönetişim belirteci UNI’nin piyasaya sürülmesidir. Belirteç, Uniswap’ın temelinin yukarı doğru yükselmeye başladığı Eylül 2020 civarında ortaya çıktı ve protokolle etkileşime giren tüm kullanıcılara havadan bırakıldı.

Etkinlik, DeFi protokollerinin benimsenmesinde bir dönüm noktası oldu. Ertesi yıl, sektör, değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) ana akıma girmesi ve daha fazla insanın buna katılmasıyla patlama yaptı.

Uniswap UNI UNIUSDT Ethereum ETH ETHUSD
Kaynak: Twitter üzerinden Uniswap Labs

Üçüncü etkinlik, DEX’in üçüncü yinelemesi olan Uniswap v3’ün piyasaya sürülmesiydi. Bu sürüm, aktif yatırım stratejilerine sahip kullanıcılara daha fazla ödül sundu.

Bugün, çoğu blok zinciri ağı, bir DeFi sektörü ve kendi Uniswap sürümleri olmadan var olamaz. Popülerliğine rağmen, DEX ve diğer protokoller, büyük kripto para birimlerindeki mevcut aşağı yönlü fiyat hareketinden etkilenmiştir.

Token Terminali’nden gelen veriler, Uniswap’ın toplam kilitli değerinin (TVL) 10 milyar dolara yakın olduğu ve işlem hacminin takip ettiği Eylül 2021’de zirveye ulaştığını gösteriyor. O zamandan beri, bu metrik düşüş eğiliminde ve şu anda konsolide görünüyor.

İlgili Okuma | TA: Bitcoin Fiyatı Anahtar Aralığında Sıkıştı, Düşüşler Neden Sınırlı Olabilir?

Bu yazının yazıldığı sırada, UNI’nin fiyatı son 24 saatte %5,5 kayıpla 5,57$ seviyesinde bulunuyor.

Uniswap UNI UNIUSDT
4 saatlik grafikte UNI aşağı yönlü eğilim gösteriyor. Kaynak: UNIUSDT İşlem Görünümü

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *