«
  1. Anasayfa
  2. Popüler
  3. Ethereum (ETH) Piyasa Değeri Altı Haftada 124 Milyar Dolardan Fazla Düştü

Ethereum (ETH) Piyasa Değeri Altı Haftada 124 Milyar Dolardan Fazla Düştü

Ethereum-ETH-Piyasa-Degeri-Alti-Haftada-124-Milyar-Dolardan-Fazla.png

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum şu anda serbest düşüşte. Altı hafta içinde Ethereum (ETH) merkezi olmayan finanstan (DeFi) 124 milyar doların üzerinde sermaye kayboldu.

Yedi ay önce ETH, 16 Kasım 2021’de 4.891.70 $ ile şimdiye kadarki en yüksek değerine ulaştı. Ancak şu anda tüm zamanların en yüksek değerinin %75.2’sinden daha az olan 1.100 $ civarında işlem görüyor.

İlgili Okuma | Kaosu Kontrol Etmek: FTX Borsası 250 Milyon Dolar ile BlockFi’yi Kefalet Etti

2022’nin başlangıcı kripto para piyasası, özellikle ETH için istikrarsızdı, ancak önceki haftalarda işler çok daha karmaşık hale geldi. Bununla birlikte, daha büyük kripto piyasası, istikrarsız bir borsa, faiz oranlarındaki artışlar ve kriz korkusu tarafından körüklenen makroekonomik belirsizlik nedeniyle düşmeye devam ediyor.

Ethereum DeFi Piyasası Önemli Bir Şekilde Zayıflıyor

Bir blockchain analitik firması olan Glassnode, bir rapor yayınladı 17 Haziran’da. Raporun başlığı “Büyük DeFi Kaldıraç Azalması”ydı. Rapor, Ethereum DeFi pazarından sadece altı hafta içinde 124 milyar doların üzerinde sermayenin çekildiğini belirtti. Sonuç olarak, piyasa değeri hızla düşüyor.

Açıklamalarına göre, birçok neden çok çeşitli marj tamamlama çağrılarına, tasfiyelere ve borç kaldırmaya yol açtı. Bu nedenler arasında dünya çapında para politikası sıkılaştırması, ABD dolarının artan gücü ve risk varlıklarının azalan değerleri sayılabilir.

Analizleri, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek ETH değerinden sonra ETH kullanımında ve topluluk talebinde bir düşüş öngören bazı erken uyarı işaretlerine bakıyor.

Zincir içi aktivitenin ve Ethereum gaz fiyatlarının altı ay içinde düştüğünü iddia ettiler. Bu, genel Ethereum ağ etkinliğinde bir düşüş olduğunu gösterir.

ETH fiyat tablosu
ETH şu anda günlük grafikte 1.100$’ın altında işlem görüyor | ETH/USD grafiği Tradingview.com

Raporda belirtildiği gibi:

Ethereum ekosisteminin birçok yönüyle talep profili, genel uygulama kullanımının azalması ve Kasım 2021 ATH’den sonra ağ tıkanıklığının hafiflemesi ve son haftalarda NFT pazarlarının soğumasının belirginleşmesi ile azalıyor.

Ethereum’da TVL %60 Düştü

Rapora göre, Ethereum’un TVL’si (Tüm Eterlerin Toplam Değeri) altı haftada %60 düştü. Düşüş iki aşamada gerçekleşti. Mayıs ayında Terraforms Lab’ın projesi çöktü ve 94 milyar dolarlık bir kayba neden oldu. Ve Haziran ayında ETH 1.000 doların altına düştü ve 30 milyar dolarlık bir kayıpla sonuçlandı.

Rapora göre, yalnızca iki yüksek büyüklükte kaldıraç azaltan olay olmuştur:

İlki, son LUNA çöküşüyle ​​ilgili %-46.0 ve Mayıs 2021’de belirlenen ATH’den elde edilen satış sırasında -%37.5.

En büyük dört stabilcoin USDT, USDC, BUSD ve DAI’nin birleşik piyasa değeri, şimdi ETH’nin piyasa değerini 3,0 milyar dolar aştı.

İlgili Okuma | Ethereum’un Mucidi Neden Bu Bitcoin Fiyatlandırma Modeline Saldırdı?

Glassnode, gerçekleşen kaldıraç azaltma olayının acı verici olduğunu ve mini finansal bir krize benzediğini belirtti. Ancak bunun zor olmasına rağmen, fazla kaldıracı ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir şekilde yeniden inşa etmek için bir fırsat sağladığını da eklediler.

            Featured image from Flickr and chart from TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *