«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Ethereum dYdX, Cosmos’ta Bağımsız Blockchain Başlatacak

Ethereum dYdX, Cosmos’ta Bağımsız Blockchain Başlatacak

Ethereum-dYdX-Cosmosta-Bagimsiz-Blockchain-Baslatacak.png

Ethereum tabanlı merkezi olmayan ticaret platformu dYdX, Cosmos ekosisteminde bağımsız bir blok zinciri olarak kurulacak. Projenin arkasındaki ekip, duyuru bu sabah yönetim belirteci DYDX için olumlu bir tepkiye yol açtı.

İlgili Okuma | Bitcoin 17K $’a Düştükten Sonra 20K $’ın Üzerinde Sabit – Yeşile Yavaş Bir Tırmanış mı?

Yazma sırasında, bu token USDT işlem çifti için son 24 saatte %8 ve ETH işlem çiftinde %10 kâr ile 1.50$’dan işlem görüyor. Bu arada, daha büyük kripto para birimleri engellerle karşı karşıyadır ve mevcut seviyeleri etrafında konsolide olmaya devam edebilir.

DYDXUSDT Ethereum ETH ETHUSD
DYDX 4 saatlik grafikte düşüş trendinde. Kaynak: DYDXUSDT İşlem Görünümü

Bağımsız blok zinciri, bu platformun dördüncü yinelemesi olan dYdX v4’ün bir parçasıdır. Projenin arkasındaki ekip, “2022’nin sonuna kadar dYdX V4’ü açık kaynaklı hale getirmeyi” bekliyor, ancak açıklığa kavuşturdukları gibi, bu yineleme “kritik” iyileştirmeler sağlayacak ve bu nedenle “aylarca baş aşağı geliştirme gerektirecek”.

Ethereum tabanlı ticaret platformunun arkasındaki ekip, güvenliği, ademi merkeziyetçiliği, özelleştirilebilirliği, zincirler arası kapasiteleri ve ölçeklenebilirliğinden yararlanması nedeniyle Cosmos ve Hisse Kanıtı (PoS) Tendermint konsensüsünü seçti.

Böylece platform daha fazla işlem gerçekleştirebilecek ve bir sonraki geliştirme aşaması olan tam ademi merkeziyetçiliğe geçerken pazar payını, kullanıcı sayısını ve ticaret hacmini potansiyel olarak artırabilecek. Projenin arkasındaki ekip şunları söyledi:

V4 protokolü için temel gereksinim, tam ademi merkeziyetçiliktir. Bir sistemin ademi merkeziyetçiliği, en az ademi merkeziyetçi bileşeninin ademi merkezileşmesine eşittir. Bu, V4’ün her parçasının merkezi olmayan ve aynı zamanda performanslı kalması gerektiği anlamına gelir.

Duyuruya göre nihai amaç, dYdX’i “tüm kripto para birimlerindeki en büyük borsalardan biri” yapmaktır. Bu, çok sayıda işlemi işleyebilecek ve merkeziyetçilikten ödün vermeden borsa motorunu destekleyebilecek bir altyapı gerektirir.

Projenin arkasındaki ekip katma:

Merkezi olmayan bir zincir dışı sipariş defteri geliştirmek ve büyük bir DeFi protokolü olarak Ethereum’dan dYdX’e özgü bir zincire geçmek çok fazla test edilmemiştir, ancak bunun dYdX’e merkezi borsalarla rekabetçi bir ürün deneyimi sunma konusunda en iyi şansı verdiğine inanıyoruz.

DApp’ler İçin En İyi Seçim Ethereum’dan Ayrılmak mı?

dYdX’in dördüncü yinelemesi, zincir dışı sipariş defteri gibi yeni özelliklere sahip olacak ve alım satım gaz ücreti yok. Ücret yapısı, merkezi borsalarınkine benzer olacaktır. Yönetim belirteci DYDX, borsanın yönetim modelinin ana bileşeni olmaya devam edecek.

Duyuru, kripto topluluğunun bir bölümünde kutlandı, pazar olumlu tepki vermiş gibi görünüyor. Ancak diğerleri, dYdX’in bağımsız bir sürümünün güvenlik ve birleştirilebilirlik veya tasarım esnekliğinden yoksun olacağına inandıkları için endişelerini dile getirdiler.

İlgili Okuma | Ethereum (ETH) Piyasa Değeri Altı Haftada 124 Milyar Dolardan Fazla Düştü

Analist Ryan Watkins söz konusu dYdX duyurusunda aşağıdakiler:

Egemenlik arzusunu ve daha hızlı ölçeklendirme ihtiyacını anlıyor olsam da, bir uygulama zincirinin neden en iyi yol olduğuna ikna olmadım. Ethereum ekosistemiyle güvenliği ve birleştirilebilirliği kaybetmek (Starknet’te konuşlandırmanın aksine) riskli görünüyor.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *