«
  1. Anasayfa
  2. Ethereum
  3. Ethereum Birleştirmesinde Gelişme: Ropsten Test Ağı Hazır

Ethereum Birleştirmesinde Gelişme: Ropsten Test Ağı Hazır

Ethereum-nedir

Ethereum (ETH) ağının ‘iş kanıtından (PoW)’, ‘hisse kanıtına (PoS)’ geçişi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl yaz aylarında gerçekleşmesi beklenen geçiş, mevcut problemleri çözme vaadiyle hazırlanıyor. Ağın çekirdek geliştiricileri ‘The Merge’ün’ ya da ‘Birleştirmenin’ 8 Haziran 2022 civarında gerçekleşmesini beklediklerini açıklamışlardı. 8 Haziran tarihine oldukça az bir süre kala Ropsten test ağı ilk denemelere hazır.

Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, yakın zamanda paylaştığı bir tweet dizisinde Ropsten test ağı için yeni bir ‘işaret (beacon) zincirinin’ hazır olduğunu ve bu test ağının, ana ağın çeşitli yönlerini yansıttığı için ‘uygun’ olarak kabul edildiğini duyurdu.

Ethereum Ropsten ‘Birleşme’ye Nasıl Yardımcı Olacak?

Son birkaç yılda, Ethereum bir dizi ağ yükseltmesine tanık oldu. 2016 yılında piyasaya sürülen Ropsten, en uzun süredir devam eden PoW test ağlarından biridir. Şimdi, ağın PoS’a geçişini kolaylaştıran Ropsten’in, 2 Haziran 2022’de beacon zinciri aracılığıyla Bellatrix yükseltmesini etkinleştirmesi gerekecek.

Bu gelişmeyi takiben geçici tam olarak başlatmak için bir PoW toplam zorluk rakamı (figure) olan Terminal Toplam Zorluk (TTD) belirlenecek. Bu, çoğunlukla madencilerin transferi bozmasını önlemek için 2 veya 3 Haziran’da kararlaştırılacak.

Ayrıca, Ropsten‘in geliştiriciler için ilk bakışı sağladığı da belirtiliyor. Bu geçiş, ancak tüm düğüm koşucuları önceden hazırlanırsa mümkün olacak. Beiko, düğüm koşucularının rolünü daha da detaylandırarak şunları söyledi:

“Bir düğüm işletiyorsanız, doğrulayıcıysanız veya altyapı/takım sağlayıcısıysanız, bu geçişe alışmanın tam zamanı.”

Ethereum ağı, merakla beklenen ağ yükseltmesine hazırlanırken, yerel varlık ETH’nin fiyatı toparlanmaya yakın. Altcoin, basın zamanında, son 24 saatte yüzde 3.62 artışla 1.971 dolardan işlem görüyordu.

Ek olarak, Ethereum ağ ücreti on ayın en düşük seviyesine indi.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *