«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Enflasyon Yeni Yüksek, Bitcoin ve Ethereum Tekrar Düşecek mi?

Enflasyon Yeni Yüksek, Bitcoin ve Ethereum Tekrar Düşecek mi?

Enflasyon-Yeni-Yuksek-Bitcoin-ve-Ethereum-Tekrar-Dusecek-mi.png

Bitcoin ve Ethereum, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısına olumsuz tepki verdi. Metrik, ABD doları enflasyonunu ölçmek için kullanılıyor ve Mayıs ayı sonuçlarına göre bir artışı temsil eden Haziran ayı için %9,1’e ulaştı.

İlgili Okuma | Bitcoin’in Sosyal Hakimiyet Oranı, 2022’de Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

O zaman, kripto piyasası TÜFE baskısından sonraki günlerde çöktü. Bu, enflasyonun hala yükselmekte olduğu ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha fazla müdahaleye işaret ettiği anlamına geliyordu. Yüksek enflasyon, Bitcoin ve diğer riskli varlıklar için yüksek acıya dönüştü.

Yazma sırasında, BTC’nin fiyatı son 24 saatte %3 kayıpla 19.400 dolardan işlem görüyor. ETH’nin fiyatı, son 24 saatte %3’lük bir kayıpla 1.000 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri ile iki daha büyük kripto para birimi için potansiyel olarak daha fazla zarara işaret ediyor.

BitcoinBTCBTCUSD
4 saatlik grafikte BTC’nin fiyat eğilimi aşağı yönlü. Kaynak: BTCUSD İşlem Görünümü

Ekonomist Alex Krüger, bu dijital varlıkların fiyatlarında %40’lık bir düşüş ve S&P 500’de %7’lik bir düşüş kaydetti. Aşağı yönlü fiyat hareketi, enflasyon eğilimi yükseldikçe Fed’in daha agresif hale geleceği beklentisiyle destekleniyor. Ekonomist söz konusu:

Son CPI sayısı, S&P’nin 2 gün içinde %7 düşmesiyle büyük bir çöküşü tetikledi. Bu arada, ardından gelen kripto çöküşü o kadar yoğundu ki CPI, Crypto Pain Index olarak yeniden etiketlenebilirdi.

Ancak Krüger, bu sefer Bitcoin ve Ethereum’un TÜFE baskısına karşı daha dayanıklı olacağına inanıyor. Bu metrik en son halka arz edildiğinde piyasa beklentilerini aştı, bu sefer enflasyon beklentilerin içinde kaldı.

BitcoinBTCBTCUSD
Kaynak: Twitter üzerinden Alex Krüger

Bu nedenle, bu metriğin etkisi fiyatlandırılmış olabilir. Ekonomistlere göre, pazar Haziran ayı TÜFE beklentisiyle “Pazar gününden beri önemli ölçüde satıldı”.

Enflasyon zirveye ulaşmış olabilir, ancak Krüger, enflasyonu ölçmek için kullanılan farklı sektörlerden gelen bayat veriler olduğuna inanıyor. Bu, Temmuz ayı TÜFE’sindeki düşüşe katkıda bulunması gereken enerji fiyatlarındaki düşüşe işaret ediyor. Bu, Bitcoin ve Ethereum için biraz nefes alma alanı sağlayabilir.

Bitcoin Neden Önümüzdeki Aylarda Rahatlama Deneyimleyebilir?

Ayrıca ekonomist, BTC’nin fiyatını olumsuz yönde etkileyebilecek gelecekte büyük bir olay olmadığını iddia ediyor. Fed, kapitülasyon olayının ardından piyasa tarafından da fiyatlanan 75 baz puanlık faiz artırımına gitti.

Kısa vadede, Haziran TÜFE baskısı, geleneksel pazarda aşağı yönlü fiyat hareketine katkıda bulunabilir. Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi, bu satış baskısı kripto piyasasına yayılacak, ancak “trend belirleyici” bir olaya dönüşmeden.

İlgili Okuma | Ethereum (ETH) Parlaklığını Kaybetmeye Devam Ediyor, 1.100 Doların Altına Düşüyor

Potansiyel bir toparlanmanın anahtarı geleneksel hisse senetlerinde olacaktır. Hisse senetleri yükselmeye başladığında kripto piyasası ikna edici bir dip bulacak ve birçoğu bu varlıkların önümüzdeki aylarda daha fazla acı çekeceğine inanıyor.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *