«
  1. Anasayfa
  2. Popüler
  3. Endeks Yatırımcıların Bir Kopmaya Odaklandığını Gösterirken Bitcoin 24.000 Doların Üzerine Çıktı

Endeks Yatırımcıların Bir Kopmaya Odaklandığını Gösterirken Bitcoin 24.000 Doların Üzerine Çıktı

Endeks-Yatirimcilarin-Bir-Kopmaya-Odaklandigini-Gosterirken-Bitcoin-24000-Dolarin-Uzerine.png

Çarşamba günü, Bitcoin, küresel piyasa değerlemesinin 1 trilyon dolara ulaştığını gören kripto para birimi sektöründeki daha geniş bir toparlanmanın ortasında 24.000 doları aştı. Son yedi gün içinde, önde gelen kripto para birimi %23’ten fazla arttı.

Bitcoin, 24 bin Dolar Eşiğini Geçti

Boğa koşusu zar zor başladı. Bitcoin, bir aydan uzun bir süredir ilk kez 24.000 $ eşiğini aştı. Yatırımcılar, yaklaşık üç aylık “aşırı korku”dan sonra rahatlayarak nefeslerini verebilirler. Çarşamba günü, BTC sadece bir günde %8 artarak 24.120 $ ile rekor seviyeye ulaştı ve Haziran ortasından bu yana görülmeyen seviyelerde işlem gördü.

TradingView, bir bitcoin fiyatının şu anda 24.120.30 $ olduğunu bildiriyor. 24 saatlik bir süre boyunca işlem hacmi 49.929.803.913 $ ‘dır. Bitcoin’in değeri önceki güne göre %7,97 arttı.

Bitcoin

BTC/USD trades above $24k. Source: TradingView

Bitcoin yatırımcıları, Fed’in bir sonraki politika toplantısında daha uzlaşmacı bir yaklaşım benimsemesini umuyor. Hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklar, ABD merkez bankasının sıkılaştırıcı para politikasından önemli ölçüde etkilenmiştir. 2022’nin başından beri, bitcoin fiyatı yaklaşık %50 oranında istikrarlı bir şekilde düştü.

İnanılmaz bir 73 günün ardından, BTC nihayet Çarşamba günü “aşırı korku” bölgesinden ayrıldı. Artış, BTC’nin haftalık %19’luk kazancıyla ilgili. Boğalar piyasaya geri döndükçe trend yeniden başlar. Korku ve Açgözlülük Endeksi’ndeki “aşırı korku” seviyesi, yalnızca “korkulu” düzeyine yükseldi. Mevcut 31 endeks puanına kıyasla, önemli ölçüde arttı.

İlgili Okuma | Kripto Piyasası 100 Milyar Dolardan Fazla Eklerken En Kötüsü Bitebilir

0 ile 100 arasında bir ölçekte, bir duygu endeksi olan Korku ve Açgözlülük Ölçer, genel kripto piyasasının mevcut zihin çerçevesini derecelendirir. Bu Endeks, kısmen ana Bitcoin borsasının hacim ve baskınlığına ilişkin istatistiklerden türetilmiştir.

Twitter’daki veri kaynağı Santiment’e göre, tüccarlar stratejilerini değiştiriyor ve çoğu şimdi kripto para biriminin uzun vadeli çıkışına odaklanıyor. Mevcut model FOMO’nun (FOMO) bir işareti olabilir.

FED Faiz Arttırabilir

Federal Rezerv’in bir sonraki toplantısında faiz oranlarını artırması bekleniyor, ancak bu sefer faiz artışı 100 yerine 75 baz puanla mütevazı olacak.

Bir kripto para biriminin fiyatı 22.700 doların üzerine çıktığında, 200 haftalık hareketli ortalamasını geri kazandı ve bir “eğilim dönüşü” için teknik temel oluşturdu. Bu arada, tüccarlar, birkaç önemli kripto işletmesindeki likidite sorunlarından kaynaklanan ciddi bir piyasa paniğinin en kötüsünün geçtiğine bahse giriyorlar.

Forex.com’un küresel pazar araştırması başkanı Matt Weller şunları yazdı:

“Birçok risk varlığı gibi, kripto piyasası da yatırımcıların Fed’in bu döngüdeki en yüksek faiz oranı beklentilerini yıl sonunda yaklaşık %3,75’e düşürmesinden faydalanıyor.”

Ancak mevcut ayı piyasası, Grayscale’in “Perspektifte Ayı Piyasaları” raporuna göre 250 gün daha sürebilir. Bitcoin mevcut aralığının üzerinde bir günlük kapanış kaydettikten sonra, tüccarlar BTC fiyatının 27.000 ila 32.000 $ bölgesine yükselmesini bekliyor.

İlgili Okuma | Ethereum Daha Fazla Yer Kapladıkça Bitcoin Hakimiyeti Düşüyor

Featured image from iStock Photo, charts from TradingView.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *