«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Elon Musk Twitter için 8.5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı

Elon Musk Twitter için 8.5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı

elon-musk-afp-1813975_2

Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter hamlesini tamamlamak için para toplamaya devam ediyor. Tesla ve SpaceX CEO’su, bu hafta tam 8.5 milyar dolarlık Tesla hissesi satışı yaptı. Satışlar bugün itibariyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) resmen bildirildi.

ABD’nin dev elektrikli araç üreticisi Tesla’nın hisse fiyatlarında bu hafta yaşanan büyük düşüşün sebebi belli oldu. Twitter’ı almak için geçen hafta 44 milyar dolarlık bir teklif yapan ve bu teklifi kabul edilen Elon Musk’ın Tesla hisselerinden 8.5 milyar dolarlık satış yaptığı açıklandı.

Sabah saatlerinde 4.5 milyar dolarlık Tesla satışı SEC belgelerinde resmen görülen Musk’ın, akşamüstü de SEC’ye yaptığı yeni bildirimler açıklandı ve Musk’ın toplamda bu hafta 8.5 milyar dolarlık Tesla hissesi satışı yaptığı görüldü.

“Daha fazla satış yok” dedi

Satışların açıklanmasından sonra aktif şekilde kullandığı Twitter hesabından açıklama yapan ünlü işadamı, “Bugünden sonra plânladığımız Tesla satışı yok” dedi ve adeta tüm dünyayı bu konuda bilgilendirmiş oldu.

Tesla düşüşleri sonlandırdı

Musk’ın satışlarıyla beraber tüm hafta düşen, hatta Perşembe kapanışını %12’lik düşüşle 875 dolardan yapan Tesla ise kötü gidişatı bugün toparladı. Tesla’nın hisseleri haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 920 dolardan işlem görüyor.

Otomotiv krizi Tesla’yı da etkiledi

Bilindiği üzere Çin’deki koronavirüs vakalarının yeniden artış göstermesi özellikle otomotiv sektörü gibi ağır sanayi endüstrilerindeki tedarik zincirlerini kötü etkiliyor. Çip yetersizliği ve araç bataryaları için çok önemli bir madde olan nikel gibi değerli hammedelerin bulunması gittikçe zorlaşıyor. Çin’in Şangay şehrinde Mart sonundan bu yana karantina uygulanıyor ve Tesla’nın buradaki fabrikasında üretim ciddi şekilde azalmış durumda… Tesla’nın Şangay fabrikası Asya ve Avrupa tedariğini sağlıyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *