«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. El Salvador Bitcoin Tahvillerini İkinci Kez Erteledi, İşte Nedeni

El Salvador Bitcoin Tahvillerini İkinci Kez Erteledi, İşte Nedeni

El Salvador, bir süredir dünyanın ilk Bitcoin tahvilini piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu hamle, bu eşsiz fırsattan yararlanmayı dört gözle bekleyen, alandaki yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Bununla birlikte, bitcoin tahvilinin lansmanı şimdi ikinci kez ertelendi. El Salvador’un finans madencisi Alejandro Zelaya, birden fazla gecikmenin nedenini veriyor.

İyi Bir Zaman Değil

maliye bakanı iyi bir zaman olmadığını ileri sürmüştü El Salvador Bitcoin Tahvillerinin lansmanı için. Bunun nedeni, bitcoin fiyatının düşüşte olması ve bu nedenle bitcoin tahvillerinin piyasaya sürülmesi için uygun bir zaman sağlamamış olmasıdır. Uzayda bazılarını rahatsız etmeye başladı çünkü bu, ülkenin bitcoin tahvilleri olarak da bilinen kötü şöhretli Vulcano Bonds’un piyasaya sürülmesini ilk kez erteleyeceği değil.

İlgili Okuma | Bitcoin, Mayıs’ı Yüksek Bir Notla Bitirmek İçin Türev Piyasasına Hakim Oluyor

İlk kez Mart ayı sonlarında El Salvador hükümetinin fırlatmayı ertelemek zorunda olduğunu duyurduğu olmuştu. Ertelemenin ardındaki nedenler o zaman da şimdikiyle aynıydı; finans piyasası lansman için uygun bir yerde değildi. Jeopolitik huzursuzluğun çok olduğu bir zamanda piyasaya test edilmemiş bir tahvilin getirilmesi, böyle bir tahvilin başarısına karşı çalışabilir.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, lansmanı bir kez daha geri çekme hamlesinin “Fiyat nedeniyle [of bitcoin]. Fiyat, Ukrayna’daki savaş nedeniyle hala bozuluyor. Borsada çok hareketler oldu” dedi.

Öte yandan ertelemelerin jeopolitik huzursuzluk ve düşen fiyatlardan kaynaklanmadığı söyleniyor. Ancak bunun yerine, bu bitcoin tahvillerine olan ilgi düşüktü. Bunun nedeni, yatırımcıların paralarını hızlı getiri vaat etmeyen test edilmemiş bir tahvil üzerine bahse girmek istememeleridir.

Bitcoin tahvillerinin ne zaman yerleştirileceğine dair resmi bir tarih açıklanmasa da bakan, “para biriminin güçlü olduğunu” ve toparlanmaya devam ettiğini ifade etti.

El Salvador’un Bitcoin’i

El Salvador, kripto para birimini yasal bir ihale haline getirdiği geçen yıldan beri bitcoin satın alıyor. Ülkenin bitcoin satın almaya başladığı dönemde, yılın en yüksek noktalarından birinde işlem görüyor. Bu nedenle, BTC değerindeki son düşüşle birlikte, El Salvador, bitcoin holdingleri söz konusu olduğunda kendisini bir kayıpta buluyor.

İlgili Okuma | Etkiye Hazır Olun: Bitcoin Madencileri Holdinglerini Boşaltmaya Başladı

Bununla birlikte, ülke, bitcoin’i hazinesine dahil etme kararlılığında sarsılmadan duruyor. Maliye bakanı, hükümetin 38 milyon dolarlık kayıp olmasına rağmen BTC’sini elinde tutmaya devam ettiğini söyledi. Ona göre, hiçbir şey satmadıkları için ülke herhangi bir para “kaybetmedi”.

Ancak Zelaya, El Salvador’un gerçekten de BTC’sinin bir kısmını Chivo Pet’i inşa etmek için “takas ettiğini”, ancak madeni paraların ellerinde kaldığını açıkladı. Bu yazının yazıldığı sırada El Salvador, yaklaşık 70 milyon dolar değerinde 2,301’e sahip.

Featured image from Bitcoinist, chart from TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *