«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Dovish vs Hawkish Fed’in Olası Sonuçları

Dovish vs Hawkish Fed’in Olası Sonuçları

Dovish-vs-Hawkish-Fedin-Olasi-Sonuclari.png

Bitcoin, son 24 saatte %15’in üzerinde düşüşle 21 bin dolara düştü ve tüm kripto piyasası Pazartesi günü 1 trilyon doların altına düştü. Haftanın bu kasvetli başlangıcını daha da aşağı yönlü mü yoksa bir miktar rahatlama mı izleyeceği, ABD Merkez Bankası’nın (FED) gelecek haftaki toplantısına bağlı olabilir.

bitcoin
Günlük grafikte Bitcoin ticareti yaklaşık 21 bin dolar | TradingView.com’da BTCUSD

İlgili Okuma | Bitcoin 26 bin Doların Altına Düşerken Kripto Piyasaları 100 Milyar Dolar Kaybetti – Önümüzde Daha Fazla Acı mı Var?

Güvercin mi Şahin mi?

ABD, Aralık 1981’den bu yana Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki yıllık en büyük artışı görüyor. Enflasyon, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Mayıs’ta beklediği gibi “düzleşmiyor”.

Pek çok analist, bunun şahin bir Fed için çağrıda bulunduğunu düşünüyor ve bir sonraki faiz artırımının daha önce açıklanandan daha yüksek olacağını tahmin ediyor. Ancak diğerleri, Fed’in daha yüksek bir artışla yatırımcıları şaşırtmayacağını düşünüyor, bu nedenle şahin bir senaryo hala şüpheli.

Bununla birlikte, resesyon korkusu ve ayı piyasası da burada.

JPMorgan Chase & Co. stratejisti Marko Kolanovic, Bloomberg tarafından paylaşılan bir notta bir sonraki hamlenin neden güvercin gibi kalabileceğini açıkladı:

“Hafta sonu boyunca kripto satışlarının yanı sıra getirilerde artışa yol açan Cuma gününün güçlü TÜFE baskısı, yatırımcı duyarlılığına ağırlık veriyor ve piyasayı aşağıya çekiyor… Ancak, piyasa yeniden fiyatlandırmasının çok ileri gittiğine ve Fed’in bunu yapacağına inanıyoruz. şimdi eğriye göre fiyatlandırılana göre güvercin gibi bir sürpriz. ”

Ancak JPMorgan ekonomisti Michael Feroli tam tersini düşünüyor ve 75 baz puanlık bir artış bekliyor.

Bu arada, Guy LeBas açıkladı Bir FOMC toplantısında olanların mekaniği, “Çoğu zaman iki gerçekçi seçenek vardır –“A” ve “B”– ancak olağanüstü değişim veya volatilite zamanlarında, bazen daha fazlası vardır. Bu arada, meraklılar için arşivlenmiş deniz mavisi kitaplar burada.”

“A Seçeneğinin, bundan sonra daha hızlı bir artış temposu için şahin rehberlikle 50 baz puanlık bir faiz artışı olduğuna bahse girmeye hazırım. Seçenek B, tarafsız kılavuzluk ile 75b/sn’lik bir artıştır. Seçenek C, eğer ciddiyse, muhtemelen daha hızlı bir bilanço akışı içerir.”

LeBas bir WSJ’yi hesaba kattı makale ayrıca “rahatsız edici enflasyon raporlarının” Fed’in 75 baz puanlık sürpriz bir faiz artırımına yol açabileceğini iddia etti.

WSJ makalesinde, Fed Başkanı Jerome Powell’ın önceki açıklamaları ve birkaç Wall Street tahmincisinin analizi, “İki tüketici anketi, hanehalklarının gelecekteki enflasyon beklentilerinin son günlerde arttığını da gösterdi” şeklinde alıntılar yapıyor.

Powell bir yandan şunları söyledi: “Görmemiz gereken, enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar. Ve eğer bunu göremezsek, o zaman daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek.” Enflasyon raporlarını dikkate alırsak bu 0,75 baz puanlık bir senaryo çizebilir.

Yine de LeBas, “A ve B Seçeneklerinin ikisi de Haziran için iyi olasılıklar. En olası olarak A’ya (şahin 50) doğru eğiliyorum.”

Aynı şekilde bir Twitter kullanıcısı katma zor bir durum olduğunu:

“A. Fed 50bps ile sabit kaldı. Piyasa onları çok yavaş ve yeterince ciddi değil olarak görüyor.

B. Fed 75bps yapar. Piyasa, onları panikleyen ve 2 hafta önceki sözlerine karşı çıkanlar olarak görüyor.

Piyasa her iki şekilde de düşer.”

Ancak analist Michaël van de Poppe de “A seçeneği”ne yöneliyor:

JP Morgan Çarşamba günü 75 baz puanlık artış bekliyor. Bunun muhtemelen olmayacağını ve 50bps veya daha düşük bir değerin tam tersini arayacağını söyleyebilirim. Bitcoin.”

Birkaç yatırımcı, “piyasa her iki şekilde düşer” sonucuna katılıyor gibi görünüyor.

75bps’nin altındaki herhangi bir şey genellikle Bitcoin için faydalı olarak görülüyor, ancak ABD ekonomisi piyasada gerçek bir fark yaratmak için 50bps için zaten çamurun içinde mi?

EverGuide Financial Group, LLC’de Başkan. Mark R. Ressam düşünüyor 50bps veya 75bps “Sonunda önemli değil çünkü zaten politika hatalarını yaptılar ve kısa vadeli hamleler pozisyonu gevşetmekten başka bir şey değil.”

Dolayısıyla, bitcoin için büyük soru, güvercin bir FED’in gerçekten bir ralli/geri dönüş getirip getiremeyeceği veya bu ayı piyasasının hala daha fazla yatırımcının dökeceği gözyaşı olup olmadığıdır. Her zaman olduğu gibi, her iki senaryo da gerçekleşebilir, ancak yine de kripto kışının 50 baz puanlık bir artışla bitmesi olası değil.

İlgili Okuma | Bitcoin 23000$’a Düştü; 20000$’a Ne Kadar Ulaşacak?

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *