«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Dogecoin Piyasa Değeri Geçen Ay 6 Milyar Dolar Düştü

Dogecoin Piyasa Değeri Geçen Ay 6 Milyar Dolar Düştü

Dogecoin-Piyasa-Degeri-Gecen-Ay-6-Milyar-Dolar-Dustu.jpg

Dogecoin, Mart ayında patlak veren bir piyasa krizinden ağır bir darbe alan ve piyasa değerinde ani bir düşüşe neden olan kripto para birimlerinden biriydi.

Coingecko’nun Cuma günkü grafiğine göre Dogecoin (DOGE), geçen haftaya göre %4.1 düşüşle 0.079378$’dan işlem görüyor. En son fiyat etkinliği, 10.637.807.407 USD’lik bir piyasa değeriyle sonuçlandı.

Memlerden ilham alan popüler kripto para birimi, Mayıs ayını yaklaşık 11.4 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile bitirdi.

Dogecoin Piyasa Değeri %35 Düştü

Dogecoin’in piyasa değeri, bu dönem boyunca yoğunlaşan genel düşüş piyasasının bir sonucu olarak 9 Mayıs’tan 13 Mayıs’a düştü. Artan faiz oranları, enflasyon ve metaller gibi daha az volatil varlıkların tercihi, DOGE’nin büyük oranda elden çıkarılmasına neden olan ekonomik değişkenler arasındaydı.

Önerilen Okuma | Axie Infinity Geliri Düşmeye Devam Ediyor – İşte Nedeni

Bu arada, Elon Musk’ın Twitter’ı potansiyel olarak satın almasının bir sonucu olarak son zamanlarda dikkatler Dogecoin’e çekildi.

Bildirildiğine göre, sosyal medya platformu milyardere her gün gönderilen 500 milyondan fazla tweet’i kapsayan veriler sağlıyor ve potansiyel olarak Tesla CEO’sunun çekişmesine son veriyor.

After Musk first said that he would spend $43 billion to buy Twitter, the market value of Dogecoin went up by about $1 billion, from $18.45 billion to $19.35 billion in 10 days (Financial Times).

Bu hafta Musk, sosyal ağı satın almak için 44 milyar dolarlık bir anlaşmayı tamamlayıp tamamlayamayacağı konusunda daha fazla şüphe uyandırdı.

Mayıs ayında Dogecoin için kapanış piyasa değeri, o ayın açılış günü piyasa değerine kıyasla yüzde 35 daha düşüktü. DOGE, yaklaşık 17 milyar dolarlık bir piyasa değerine karşılık gelen 991 milyon dolarlık sağlam bir ticaret hacmi gördü.

Yaklaşık iki hafta sonra, DOGE 0,08464 dolardan başladı ve 0,07004 dolardan kapandı. Memecoin’in ticaret hacmi kabaca 2,63 milyar dolardı ve bu da yaklaşık 10,97 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. 1 Mayıs’tan bu yana DOGE’nin piyasa değeri yüzde 37 düştü.

DOGE total market cap at $10.5 billion on the weekend chart | Source: TradingView.com

Musk’ın Twitter Açıklaması DOGE Piyasa Değerini Artırdı

Musk’ın 43 milyar dolarlık Twitter satın alımını ilk açıklamasının ardından, Dogecoin’in piyasa değeri 10 gün içinde yaklaşık 1 milyar dolar artarak 18.45 milyar dolardan 19.35 milyar dolara yükseldi.

Önerilen Okuma | Bitcoin Piyasa Değeri Geçen Ay 120 Milyar Doların Üzerinde Düştü – Daha Ne Kadar Kaybedebilir?

Bununla birlikte, o zamandan beri, DOGE’nin fiyatı, daha geniş kripto para birimi piyasasının yanı sıra, özellikle Bitcoin 35.000 doların altına düşerek altcoinlerin büyük bir kısmını da beraberinde sürüklerken düştü.

Dogecoin, Mayıs ayına 0.1276$’dan başladı, dört gün sonra aylık en yüksek seviyesi 0.1733$’a ulaştı, 12 Mayıs’ta aylık en düşük 0,07004$’a ulaştı ve ayı 0,08586$’da kapattı.

Featured image from The Motley Fool, chart from TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *