«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Dogecoin (DOGE) Atağa Kalktı: Twitter Desteği İhtimali

Dogecoin (DOGE) Atağa Kalktı: Twitter Desteği İhtimali

lll-25

Kripto para piyasasının son iki yıldaki en hareketli projesi Dogecoin (DOGE) bir kez daha atağa kalktı. DOGE fiyatı öğle saatlerinde ani bir şekilde %9,1 yükselerek 0,15 dolardan işlem görmeye başladı. Dogecoin’in ani sıçramasında Elon Musk’ın Twitter hisselerinin %9,2’sini aldığı haberinin önemli bir payı olduğu düşünülüyor. Tesla CEO’sunun Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile birlikte Dogecoin sahibi olduğu biliniyor.Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bir başvuruya göre Elon Musk hisse alımlarını 14 Mart tarihinde gerçekleştirdi.

Twitter’da Dogecoin (DOGE) Bahşişi Gelir Mi?

Twitter eski CEO’su Jack Dorsey geçtiğimiz yılın son bölümünde görevini bıraktı. Bir Bitcoin fanatiği olarak bilinen Dorsey Twitter üzerindeki tüm adımlarını Bitcoin üzerinden şekillendirmeyi tercih etti. Görevini sona erdirmeden önce başlattığı son projede popüler sosyal medya platformunda Bitcoin ile bahşiş özelliğini devreye soktu.

Dorsey ile yapılan röportajlarda eski CEO’nun platforma BTC dışında bir kripto para birimi eklemeyi düşünmediği ortaya çıktı. Ancak Dorsey’nin görevden ayrılması bu konuda yeni adımların atılmasını beraberinde getirebilir.

Twitter bugüne kadar Bitcoin dışındaki kripto para birimlerine karşı mesafeli kalsa da NFT gelişmesini yakından takip etti. NFT teknolojisinin yeni nesil sosyal medya platformlarında en önemli ve temel özellikler arasında bulunması bekleniyor. Bu nedenle Twitter’da orta vadede NFT desteğinin gelmesi bekleniyor. Bu sayede sosyal medya platformu Ethereum ile işlem yapmaya başlayabilir.

Elon Musk’ın şirketin %9’luk hissesinin satın alması bu platform üzerinde söz sahibi olabileceği anlamına geliyor. Amerika’nın en çok sevilen iş adamlarından olan Musk’ın ticari zekası oldukça ünlü. Daha önce PayPal’ı çok önemli noktalara taşıyan Musk, Twitter’da DOGE ile desteklenen özelliklerin eklenmesini destekleyebilir.

Musk’ın CEO’su olduğu Tesla kısa süre önce Dogecoin ile ödeme almaya başladı. Daha önce Bitcoin ile araç sataın şirket 2021 Mayıs ayında bu uygulamayı dondurmuştu. Ardından DOGE ile ödeme almaya başlayan şirket bu sefer araç satışlarında kripto para ödeme adımını etkinleştirmedi. Bunun yerine Tesla, daha ucuz ürünlerde DOGE kabul ediyor.

Twitter Hisseleri ve DOGE Fiyatı Ani Yükseldi

Elon Musk’ın şirkete dahil olması Twitter hisselerinin kısa sürede %25 değer kazanmasına yol açtı. Musk sosyal medya devine ait hisselerin (TWTR) 73.486.936 tanesini satın aldı. Haberin ardından cuma günü 39 dolardan kapanan TWTR hisseleri bugün 50 dolara kadar yükseldi.

Bu adımla birlikte Musk, sosyal medya platformunun en çok hisseye sahip yatırımcısı konumuna yükseldi. Musk’ın ardından en çok hisseye sahip olan eksi CEO Dorsey’in 2,2 hissesi bulunuyor.

Benzer şekilde DOGE fiyatı bugün çok kısa bir süre içinde %9,1 değer kazanarak 0,154 dolara yükseldi.

Gizli Kamuoyu Yoklaması

Elon Musk geçtiğimiz hafta Twitter hesabı üzerinden bu platformdaki ifade özgürlüğü konusunda takipçilerinin fikirlerini aldı:

Twitter’ın fiili bir kamu kent meydanı olarak hizmet ettiği düşünüldüğünde, ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamak demokrasiyi temelden baltalıyor. Ne yapılmalı?”

Musk’ın bu mesajı hisseleri aldıktan sonra attığı görülüyor. Bu nedenle ünlü iş adamı platform üzerinde bazı temel değişimler planlıyor olabilir.

Elon Musk, satın alma işlemlerinin ortaya çıkmasından bu yana konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *