«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Devasa Bir Bitcoin Rallisine “Hazırlanın”

Devasa Bir Bitcoin Rallisine “Hazırlanın”

Devasa-Bir-Bitcoin-Rallisine-Hazirlanin.png

Bitcoin, 20.000 ila 21.000 dolar arasında işlem gördüğü için hala dar bir aralıkta kaldı. Kripto para, büyük direnç seviyelerinde reddedildi ve 17.000 dolara yakın yıllık düşük seviyelerini yeniden test edebilir.

İlgili Okuma | TA: Ethereum Temel Desteği Yeniden Ziyaret Ediyor, Boğalar Daha Fazla Kaybı Koruyabilir mi?

Yazma sırasında, BTC’nin fiyatı son 24 saatte ve geçen hafta sırasıyla %1.4 kayıp ve %7 karla 20.600$’dan işlem görüyor.

BitcoinBTCBTCUSD
4 saatlik grafikte BTC’nin fiyat eğilimi aşağı yönlü. Kaynak: BTCUSD İşlem Görünümü

Bitcoin, kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $’a ulaştığı 2021’in sonlarından bu yana düşüş eğilimi gösteriyor. O zamandan beri, BTC’nin fiyatı değerinin %60’ından fazlasını kaybetti ve kısa vadede düşüş eğilimine devam edebilir.

Bununla birlikte, kripto borsası BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, makroekonomik arenada bir “Doom Loop”un başladığını iddia ediyor. Hayes, Twitter üzerinden Euro (EUR) günlük ABD doları grafiğini paylaştı.

Avrupa para birimi 20 yıl aradan sonra ilk kez Kuzey Amerika’daki karşılığı ile pariteye ulaştı. Bitcoin’e benzer şekilde, Euro 2021’den beri düşüş eğilimi gösteriyor ve potansiyel olarak kayıplarını artırabilir.

Bu düşüşü tetikleyen Ukrayna-Rusya çatışması ve enflasyondaki artışın dünya genelinde merkez bankalarını bilançolarını küçülterek veya faiz oranlarını artırarak harekete geçmeye zorlamasıydı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) etkili bir önlem alamadı.

Böylece para biriminin düşüşüne katkıda bulunur. Bu “Kıyamet Döngüsü”, Haye’nin Euro ve ABD dolarının Altın ve Bitcoin lehine değer kaybettiği senaryosunun bir parçasıdır.

Bu senaryo, Rusya’nın uluslararası finansal sistemden bağlantısı kesildiğinde oynanmaya başladı. Önümüzdeki on yılda ülkeler ve insanlar, merkez bankası tarafından verilen itibari para yerine bu emtiaları satın almayı tercih edecekler. Hayes’in açıklaması şöyle:

Altın başarılı oldukça Bitcoin de başarılı olacaktır (…). Tasarruflarına dijital fiat parasal ağların operatörleri tarafından keyfi ve tek taraflı olarak el konulabilecekken, herhangi bir merkez bankası neden herhangi bir Batı fiat para biriminde “tasarruf etsin”?

Bitcoin Euro Dolar
EUR aşağı yönlü eğilim gösteriyor ve 2003’ten beri ilk kez ABD doları ile pariteye ulaştı. Kaynak: İşlem Görünümü

Dünya Önümüzdeki On Yılda Bitcoin’e Dönecek mi?

Altın ve Bitcoin fiyatlarındaki bu yükseliş, sonunda varlıkları sırasıyla 10.000 ve 1 milyon dolara çıkarabilir. Hayes’in tarif ettiği “Kıyamet Döngüsü”, çoğunlukla finansal varlıklarda “zihinsel bir değişim”, fiat para birimini destekleyen tek şeyde bir düşüş: güven.

İlgili Okuma | Peter Brandt Neden Cardano’nun Fiyatının “Çirkin” Tanımı Olduğunu Düşünüyor?

Güven olmadığında, kurumlar ve küresel hükümetler ancak güvenilmez bir sistemde ticaret yapabilir. Bu nedenle Hayes, Bitcoin fiyatında bu kadar büyük bir artış öngörüyor. Ancak bu süreç zaman alacak ve önümüzdeki on yılda bir noktada gerçekleşebilecek.

#DoomLoop başladı. 1 USD = 1 EUR. YCC ve $BTC = 1 milyon $ için kendinizi hazırlayın. Ama lütfen sabırlı olun, bu işler zaman alır.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *