«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Crypto Market Crash, Spor Firmaları ile Ticari Anlaşmaları Duraklattı

Crypto Market Crash, Spor Firmaları ile Ticari Anlaşmaları Duraklattı

Crypto-Market-Crash-Spor-Firmalari-ile-Ticari-Anlasmalari-Duraklatti.png

Kripto piyasasının mevcut düşüş eğilimi, finansal kurumları, özellikle dijital para birimleriyle uğraşanları olumsuz etkiledi.

Şu anda bazı firmalar ısıyı farklı bir açıdan hissetmeye başlıyor. Bu, bu dijital para şirketleri ve spor takımları arasındaki sponsorluk anlaşmalarını içerir. Bu, konuyla ilgili zaten yüz milyonlarca harcayan kripto şirketlerine özel.

Kripto Kışı Bekleniyor

2021 itibariyle haberler, birçok dijital para birimi şirketinin spor sponsorluğuna milyarlarca dolar yatırım yaptığını bildirdi. Bu şirketler, aynı şeyin 2022’de gerçekleşeceğine inanıyorlardı, ancak kripto pazarındaki gerilemenin başlangıcına uyanmak için.

Önerilen Okuma | Santigrat (CEL) Fiyatı, Donmuş Ağ Hesaplarına Rağmen %130 Artışta

Kripto kışı devam ederken, bazı dijital para firmaları için kayıp kayıtları oldu. Bu, maliyetleri ve personel sayısını azaltmak gibi bazı zor kararlar almalarına neden oldu. Ayrıca, ağır spor anlaşmalarına girişen şirketler, operasyonlarını sürdürmenin yollarını arıyor. Hal böyle olunca da maliyetlerin düşürülmesi gerekiyor.

Göre raporlar, dijital para borsası FTX, Los Angeles Angel of MLB için bir mayo yaması sunma konusuna geri döndü. Bu, birkaç hafta önce, dijital para piyasasının çöküşünü gördükten sonra gerçekleşti. Bununla birlikte, haberlerden FTX, Miami Heat’in evinin adını değiştirmek için Mart 2020’de 135 milyon dolar harcamıştı.

Kaynaklar, kripto piyasası çöküşünden kaynaklanan yanlış bir anlaşmanın başka bir örneğini gösterdi. Bu, bir kripto firması ile NBA’den Washington Wizards arasındaki yama anlaşmasını içeriyordu. Birçok kripto şirketi, Washington Wizards yamasını arzu edilir buluyor.

Bunun nedeni, oyunlarını denetleyen düzenleyiciler ve politikacıların daha sık katılımıdır. Ancak taraflardan (Washington Wizards ve FTX) herhangi bir yanıt gelmedi.

Geçmiş Sponsorluklar

Daha da ileri giderek, Columbia Üniversitesi’nde spordan sorumlu profesör olan Joe Favorito durumla ilgili bir açıklama yaptı. Konuşmasından, boğalar piyasayı ele geçirene kadar spor ortaklıkları veya sponsorluklar hakkında herhangi bir açıklama yapılmayacak.

Ayrıca, son yükseliş piyasası eğilimi sırasında sponsorluk anlaşmalarına büyük miktarlarda para döküldüğü açıklandı.

Bahsedilen kripto firmalarının bazı örnekleri Crypto.com, FTX ve Tezos idi. Örneğin kaynaklar, Crypto.com’un Los Angeles Lakers’ın evini yaklaşık 20 yıl boyunca adlandırmak için yaklaşık 700 milyon dolar teklif ettiğini kaydetti. Ayrıca, Mart 2021’de FTX, daha önce belirtildiği gibi 135 milyon dolar teklif etti. Bu, Miami Heat’in ev arenasının adını FTX Arena ile değiştirmeyi amaçlıyordu.

Crypto Market Crash, Spor Firmaları ile Ticari Anlaşmaları Duraklattı
Kripto para piyasası günlük grafikte %3 düştü | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Tezos’a geçen şirket, Manchester United üniforma logosunu korumak için yıllık 27 milyon dolar teklif etti. Ancak, mevcut piyasa eğilimi, NFT şirketleri ile gerçek dünya ürünleri arasındaki firma anlaşmalarını değiştirmez. Bu, ilişkili taraflar için hala bazı faydaların mevcut olduğu anlamına gelir.

Önerilen Okuma | Shiba Inu Artık Kripto Piyasasındaki Kargaşaya Rağmen En Büyük ETH Balinaları Tutuyor

Bir örnek, ünlü bir at yarışı platformu olan Zed Run ile ortak çalışan Altın bira üreticisi Budweiser’dir. Başka bir kaynak örneği, Tom Brady’nin ESPN ile ortaklaşa sunduğu Autograph NFT pazarıdır. Yine fikir, spor televizyon ağı için önemli içerik geliştirmekti.

Featured image from Pexels, chart from TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *