«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. CPI Print, Kriptoyu Kırmızı Bölgeye İtiyor, İşte 2 Potansiyel Senaryo

CPI Print, Kriptoyu Kırmızı Bölgeye İtiyor, İşte 2 Potansiyel Senaryo

CPI-Print-Kriptoyu-Kirmizi-Bolgeye-Itiyor-Iste-2-Potansiyel-Senaryo.png

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısı beklentileri aştığı için kripto piyasası kritik destek alanlarını yeniden test ediyor. Metrik, ABD doları cinsinden enflasyonu ölçmek için kullanılır ve kaydedildi yıldan yıla (yıllık) %8,6 artışla 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

İlgili Okuma | TA: Bitcoin Ayıları İttirmeye Devam Ediyor, BTC Neden Hala Başını Döndürebilir?

Bu, ABD Merkez Bankası’nı (FED) enflasyonu durdurma girişimlerinde daha agresif hale getirebilir. Finansal kurum, küresel likiditede bir azalmaya ve Bitcoin gibi riskli varlıklar için olumsuz performansa dönüşen para politikasını sıkılaştırmaya başladı.

Bitcoin’in fiyatı, son 24 saatte ve 7 günde sırasıyla %3 ve %3,5 kayıpla 29.400$’a geri döndü. Kripto para birimi önceki zirvelere dönmek için birkaç girişimde bulundu, ancak piyasa koşulları satış baskısındaki artışa katkıda bulundu.

BitcoinBTCBTCUSD
4 saatlik grafikte ABD TÜFE baskısından sonra BTC aşağı yönlü eğilim gösteriyor. Kaynak: BTCUSD İşlem Görünümü

Bir takma ad tüccarı sunulan Önümüzdeki aylarda Bitcoin için iki potansiyel senaryo. Tüccar, pazarın bir numaralı kriptonun fiyatı için iki hedefi olduğunu iddia ediyor: ya 20.000 dolara daha fazla düşüş ya da 40.000 dolara yukarı itme.

Aşağıda görüldüğü gibi, bu tüccar Bitcoin’in mevcut seviyelerine dönmeden önce 25.000 dolara düşebileceğine inanıyor. Bu senaryo, Bitcoin’in yıllık en düşük seviyeleri ile en düşük 30.000 $ arasında yeni bir aralık oluşturmasını öngörüyor.

Bir numaralı kripto para birimi ve kripto piyasa değeri, bu yılın ilerleyen zamanlarında biraz rahatlama gibi görünebilir. Ancak şahin bir FED ile yükselen enflasyon boğaların üzerine uzun bir gölge düşürdü.

BitcoinBTCBTCUSD
Kaynak: Twitter üzerinden DaanCrypto

İkinci senaryo, daha uzun bir BTC fiyat aralığı öngörmektedir, ancak daha az oynaklıkla. Tüccar, bu potansiyel senaryolar hakkında şunları söyledi:

Bu senaryolar, yaz boyunca sancılı ve yavaş bir yengeç pazarına yol açacaktır. Uzay ölü ve boş hissetmekle sona erecekti. Daha sonra bir kırılma için yükseliş katalizörü olabilecek makro manzara açısından bazı olumlu değişiklikler için tam zamanında.

BitcoinBTCBTCUSD
Kaynak: Twitter üzerinden DaanCrypto

Bitcoin ve Kripto 2022’de Yeni Zirveler Görebilir mi?

ABD’de enflasyon kontrolden çıkmış gibi görünürken, ABD FED bilançolarını küçülterek ve faiz oranlarını artırarak sıkılaştırmaya devam edecek.

Sonuç olarak, kripto piyasası daha büyük kayıplar yaşayabilir. Geçtiğimiz aylarda, makro-ekonomik belirsizlik arttıkça, Bitcoin hakimiyeti yukarı yönlü bir trend izledi.

NewsBTC’nin bildirdiği gibi, bu metrik son 7 gün içinde %40’ın kuzeyindeydi ancak 2020 seviyelerine dönebilir. O zamanlar, Bitcoin tek başına toplam kripto piyasası kapitalizasyonunun %60’ından fazlasını oluşturuyordu.

Ekonomik anlatı, dikkatini enflasyonu düşürmekten potansiyel bir küresel durgunluğu durdurmaya çevirirse, Bitcoin ve kripto piyasası biraz rahatlama görebilir. Bu senaryonun yıl sonuna kadar gerçekleşmesi muhtemel görünüyor.

İlgili Okuma | TA: Ethereum Önemli Desteği Tutuyor, ETH Neden Bu Engeli Kaldırmalı?

Her durumda, kripto piyasası için yeni zirveler olası görünmüyor. Bununla birlikte, piyasa katılımcıları, potansiyel yükseliş momentumunu işaret edebileceklerinden, anlatılardaki bir değişime dikkat etmelidir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *